RZĄŚNIK: Początek roku i żywa lekcja historii (foto)

Powiat

RZĄŚNIK: Początek roku i żywa lekcja historii (foto)

07.09.2019
autor: Emilia Sitek, fot. Marta Zwalińska
2 września uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rząśniku powitali nowy rok szkolny.
 
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym, którą odprawił nowy ksiądz wikary Mariusz Bartosiak. Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w hali sportowej szkoły. Po wprowadzeniu sztandaru zgromadzeni odśpiewali wspólnie hymn państwowy. Następnie dyrektor Katarzyna Abramczyk powitała zgromadzonych gości: ks. proboszcza Roberta Sulicha, ks. wikariusza Mariusza Bartosiaka, panie z rady rodziców Marzenę Gizińską i Agnieszkę Dylewską, wicedyrektor Jolantę Undziakiewicz, nauczycieli, wychowawców, uczniów oraz rodziców. Katarzyna Abramczyk powitała nowych pracowników w progach szkoły. Następnie odbyło się pożegnanie Barbary Roman, która przez wiele lat pracowała w obsłudze szkoły.
W dalszej części pani dyrektor zwróciła się do zaproszonych gości honorowych z terenu gminy Rząśnik, a byli nimi: Wanda Kowalczyk, Władysława Ćwik, Henryka Karpińska, Jadwiga Morka, Krystyna Baranowska, Henryka Todorowska, Marianna Kumek, Zofia Pikora, Stanisław Jasiński. Te osoby przeżyły tragiczny dzień 1 września 1939 roku, kiedy, zamiast szkolnego dzwonka, usłyszały ryk samolotów i huk spadających bomb. Aby uczcić pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rząśniku przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP. Inicjatywa nosi nazwę „Przerwany marsz” i polega na symbolicznym dokończeniu przerwanego przez wybuch II wojny światowej marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Planowana akcja była okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny, dlatego też został wysłuchany wzruszający hymn „Spieszmy się kochać polskie dzieci wojny”. Niejednemu ze zgromadzonych zakręciła się łza w oku, kiedy goście honorowi opowiedzieli o swoich przeżyciach związanych z wrześniem 1939 r. Dyrektor Katarzyna Abramczyk podkreśliła, że to pierwsze z szeregu spotkań z uczniami, na których zostaną przybliżone realia życia w czasie wojny i okupacji, bowiem drugą częścią akcji „Przerwany marsz” będą „Pamiętniki Pokoleń” – prowadzone przez uczniów wywiady ze swoimi dziadkami, pradziadkami lub osobami samotnymi, które opowiedzą o roku 1939. Utrwalone w ten sposób wspomnienia staną się częścią wspólnej publikacji.
Zaproszeni goście otrzymali z rąk pani dyrektor podziękowania oraz kwiaty jako wyraz wdzięczności za udział w ogólnopolskiej akcji w 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.
W dalszej części programu została odśpiewana Pieśń Szkoły i poczet sztandarowy wyprowadził sztandar szkoły. Po wysłuchaniu podstawowych informacji organizacyjnych, uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.
Inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej w Rząśniku była nie tylko ważnym dniem w kalendarzu imprez szkolnych, ale żywą lekcją historii dla wszystkich uczniów. Oby nigdy, chociaż minęło 80 lat, nie wygasła wśród młodych pokoleń pamięć o dramatycznych wydarzeniach września ’39 roku.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom