RZĄŚNIK: Początek roku i żywa lekcja historii (foto)

Powiat

RZĄŚNIK: Początek roku i żywa lekcja historii (foto)

07.09.2019
autor: Emilia Sitek, fot. Marta Zwalińska
2 września uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rząśniku powitali nowy rok szkolny.
 
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym, którą odprawił nowy ksiądz wikary Mariusz Bartosiak. Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w hali sportowej szkoły. Po wprowadzeniu sztandaru zgromadzeni odśpiewali wspólnie hymn państwowy. Następnie dyrektor Katarzyna Abramczyk powitała zgromadzonych gości: ks. proboszcza Roberta Sulicha, ks. wikariusza Mariusza Bartosiaka, panie z rady rodziców Marzenę Gizińską i Agnieszkę Dylewską, wicedyrektor Jolantę Undziakiewicz, nauczycieli, wychowawców, uczniów oraz rodziców. Katarzyna Abramczyk powitała nowych pracowników w progach szkoły. Następnie odbyło się pożegnanie Barbary Roman, która przez wiele lat pracowała w obsłudze szkoły.
W dalszej części pani dyrektor zwróciła się do zaproszonych gości honorowych z terenu gminy Rząśnik, a byli nimi: Wanda Kowalczyk, Władysława Ćwik, Henryka Karpińska, Jadwiga Morka, Krystyna Baranowska, Henryka Todorowska, Marianna Kumek, Zofia Pikora, Stanisław Jasiński. Te osoby przeżyły tragiczny dzień 1 września 1939 roku, kiedy, zamiast szkolnego dzwonka, usłyszały ryk samolotów i huk spadających bomb. Aby uczcić pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rząśniku przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP. Inicjatywa nosi nazwę „Przerwany marsz” i polega na symbolicznym dokończeniu przerwanego przez wybuch II wojny światowej marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Planowana akcja była okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny, dlatego też został wysłuchany wzruszający hymn „Spieszmy się kochać polskie dzieci wojny”. Niejednemu ze zgromadzonych zakręciła się łza w oku, kiedy goście honorowi opowiedzieli o swoich przeżyciach związanych z wrześniem 1939 r. Dyrektor Katarzyna Abramczyk podkreśliła, że to pierwsze z szeregu spotkań z uczniami, na których zostaną przybliżone realia życia w czasie wojny i okupacji, bowiem drugą częścią akcji „Przerwany marsz” będą „Pamiętniki Pokoleń” – prowadzone przez uczniów wywiady ze swoimi dziadkami, pradziadkami lub osobami samotnymi, które opowiedzą o roku 1939. Utrwalone w ten sposób wspomnienia staną się częścią wspólnej publikacji.
Zaproszeni goście otrzymali z rąk pani dyrektor podziękowania oraz kwiaty jako wyraz wdzięczności za udział w ogólnopolskiej akcji w 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.
W dalszej części programu została odśpiewana Pieśń Szkoły i poczet sztandarowy wyprowadził sztandar szkoły. Po wysłuchaniu podstawowych informacji organizacyjnych, uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.
Inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej w Rząśniku była nie tylko ważnym dniem w kalendarzu imprez szkolnych, ale żywą lekcją historii dla wszystkich uczniów. Oby nigdy, chociaż minęło 80 lat, nie wygasła wśród młodych pokoleń pamięć o dramatycznych wydarzeniach września ’39 roku.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO: Młodzież zapobiega pożarom (foto)

DŁUGOSIODŁO: Młodzież zapobiega pożarom (foto)

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP już po raz 40. zorganizował Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Eliminacje gminne turnieju przeprowadziło Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Takiej harmonii z naturą jeszcze nie było (foto)

BRAŃSZCZYK: Takiej harmonii z naturą jeszcze nie było (foto)

Podczas festynu, organizowanego corocznie przez Gminny Dom Kultury 15 sierpnia, już po raz szesnasty rywalizowali kajakarze, po raz jedenasty odbyły się zawody łódką pychówką. Za to po raz pierwszy, ale sądząc po aplauzie publiczności nie ostatni, na przystani nad Bugiem w Brańszczyku zagrali akordeoniści i to aż dwudziestu. Ukoronowaniem akordeonowych popisów był koncert duetu Vertim&Mamzel.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Cieszmy się każdą chwilą (foto)

BRAŃSZCZYK: Cieszmy się każdą chwilą (foto)

- tak podsumowali swoje spotkanie, pierwsze od ukończenia szkoły podstawowej w Brańszczyku, jej absolwenci. - Chcielibyśmy podzielić się z czytelnikami „Nowego Wyszkowiaka”  wspaniałymi przeżyciami z 40. rocznicy ukończenia szkoły podstawowej.  Nasze spotkanie odbyło się 17 czerwca 2017 r. Po Mszy św.,  której oprawę zapewniliśmy, wspomnieniom nie było końca.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Sportowe rozgrywki w Kicinach

ZABRODZIE: Sportowe rozgrywki w Kicinach

2 września w Kicinach odbędzie się XVI Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Zabrodzie, przeznaczony dla osób dorosłych. W turnieju mogą uczestniczyć drużyny, reprezentacje z miejscowości i osiedli z terenu Gminy Zabrodzie. Niepełnoletni mogą jedynie uzupełniać składy drużyn.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom