RZĄŚNIK: O oświacie na sesji

Powiat

RZĄŚNIK: O oświacie na sesji

14.07.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Podczas sesji 20 czerwca rozmawiano także na temat oświaty w gminie. Zastępca wójta Paweł Abramczyk przedstawił informacje o planowanych wakacyjnych remontach obiektów szkół oraz o stopniu realizacji reformy oświaty. 
- Uchwała oświatowa o sieci szkół jest zaakceptowana przez kuratorium – poinformował radnych Paweł Abramczyk. – Arkusze organizacyjne zostały przekazane do kuratorium, zaopiniowane z uwagami w niektórych przypadkach. Uwagi zostaną uwzględnione w aneksach do arkuszy, dotyczą przeważnie  wykształcenia nauczycieli. Według kuratorium niektórzy nauczyciele nie mają odpowiedniego wykształcenie do prowadzenia danego przedmiotu. Dyrektorzy to przeanalizowali, jeżeli potwierdzą się przypuszczenia kuratorium, nauczyciele będą uczyć innych przedmiotów. 
Zaznaczył, że wprowadzenie reformy będzie miało największy oddźwięk w Zespole Szkół w Rząśniku. Po jej pełnym wprowadzeniu, w 2019 r., w szkole będzie o 13 etatów mniej. – Część nauczycieli znajdzie zatrudnienie w innych szkołach – dodał wicewójt – ale niestety nie w takim stopniu jak obecnie, bo liczba godzin się zmniejsza. 
 
Wakacyjne remonty
 
- Jeśli chodzi o remonty, najwięcej będzie się działo w szkole w Porządziu, gdzie trwa budowa hali sportowej – kontynuował tematy oświatowe Paweł Abramczyk – W sumie zaplanowano remonty sal i piwnicy na prawie 55 tys. zł. 
Sanepid, który skontrolował wszystkie szkoły w gminie, miał uwagi co do sposobu wydawania posiłków – trzeba oddzielić wydawanie posiłków od zbierania naczyń. – Te uwagi trzeba uwzględnić w remontach – zapowiedział zastępca wójta. 
W szkole w Rząśniku ma być remontowana też podłoga w świetlicy. Popękała, gdy były robione wzmocnienia fundamentów budynku szkoły.  
W czerwcu szkoła w Bielinie świętowała dwa jubileusze, 55-lecie istnienia budynku oraz 5-lecie nadania imienia Jana Pawła II. – Chcemy podziękować, pan wójt i ja, mieszkańcom za pracę, jaką włożyli w remonty w szkole – mówił na sesji Paweł Abramczyk. W czynie społecznym rodzice rozebrali m.in. stare skalniaki, założyli dwa ogródki kwiatowe, zdemontowali skorodowane ogrodzenie, wykonali nowe długości 200 m z siatki. Wykonali prace w sumie na 12 tys. zł. – Dziękujemy pani dyrektor – kontynuował zastępca wójta – że zmobilizowała mieszkańców i wspólnie wspaniałą pracę wykonaliście. 
Wójt Paweł Kołodziejski dołączył się do podziękowań. – To wyraz aktywności mieszkańców, a aktywności nie można hamować – zażartował.
Dyrektor Maria Deptuła (na fot.) uważa, że było to „działanie społeczne jak to dawniej, dawniej bywało”. – Zaczęło się od spotkania z sołtysami, potem dołączyli wszyscy mieszkańcy i bardzo dużo pracy włożyli, przede wszystkim rodzice z obwodu szkoły – relacjonowała. Miało być tylko ogrodzenie, zrobiono znacznie więcej. –Bardzo dziękuję wszystkim – zaznaczyła.
 
Prawie 80% z polskiego
 
Wywołana przez wicewójta, który poinformował radnych, że w jednej z klas trzecich bardzo dobrze wypadł egzamin gimnazjalny z języka polskiego, dyrektor ZS Katarzyna Abramczyk wyjaśniła, że wyniki w poszczególnych klasach są bardzo zróżnicowane. – Najlepiej wypadła klasa trzecia, w której mam przyjemność uczyć języka polskiego. Osiągnięcie tej klasy z języka polskiego jest wyższe niż w powiecie, niż na Mazowszu i w kraju, średnia prawie 80%. 
– Przyjemnością było z tą klasą przez trzy lata pracować, choć na początku wcale nie było tak różowo. To jest naprawdę ciężka praca przez trzy lata, żeby taki wynik uzyskać – podsumowała pani dyrektor.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość