DŁUGOSIODŁO: Zmierzyli się z „Balladyną” (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Zmierzyli się z „Balladyną” (foto)

24.09.2020
autor: Gminna Biblioteka Publiczna w Długosiodle
Gminna Biblioteka Publiczna oraz działający przy bibliotece Klub Przyjaciół Książki wraz z zaproszonymi gośćmi zaprezentowali fragment „Balladyny”. Podczas krótkiej inscenizacji odczytano scenę 3 aktu 1 dramatu Juliusza Słowackiego.
 
„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji, w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
„Balladyna” jest lekturą tegorocznej, dziewiątej już odsłony Narodowego Czytania. Członkowie Klubu Przyjaciół Książki postanowili podjąć wyzwanie i zmierzyć się z tym trudnym tekstem w piątek 18 września.
Wystąpili: Wdowa – Teresa Paradowska, Balladyna – Monika Gajownik, Alina – Kinga Biernat, Kirkor – Jakub Ognik, Skierka – Matylda Biernat, Sługa – Filip Giziewicz.
Wielka Polska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Ambitny plan na ten rok legł w gruzach

BRAŃSZCZYK: Ambitny plan na ten rok legł w gruzach

Realizację budżetu gminy za I półrocze na posiedzeniu połączonych komisji rady gminy 13 października przedstawiła skarbnik Katarzyna Kempisty. Radni opozycyjni nie kryli, że trudno im zaakceptować, że w I półroczu gmina zrealizowała zaledwie 1% z zaplanowanych na ok. 14 mln zł inwestycji. Sam wójt podsumował: Ten ambitny plan na ten rok uległ mocnym zmianom czy legł w gruzach, ale to są czynniki zewnętrzne. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: 90 lat OSP Brańszczyk

BRAŃSZCZYK: 90 lat OSP Brańszczyk

Ochotnicza Straż Pożarna w Brańszczyku świętuje 90-lecie powstania. Podczas głównej uroczystości, o której pisaliśmy już na łamach NW, prezes jednostki dh Adam Błoński przypomniał jej historię, która została też zapisana w okolicznościowej broszurze  opracowanej przez GOK.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Tu mi dobrze (foto)

DŁUGOSIODŁO: Tu mi dobrze (foto)

Przemiłe niedzielne popołudnie, 11 czerwca, w dobrym towarzystwie słynnych kompozytorów i autorów piosenek, ale przede wszystkim utalentowanych mieszkańców gminy spędzili ci, którzy zdecydowali się skorzystać z zaproszenia na koncert „Tu mi dobrze” w Centrum Kultury. Zaprezentowali się instrumentaliści i wokaliści, od maluchów po seniorów.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Spotkanie opłatkowo-noworoczne

RZĄŚNIK: Spotkanie opłatkowo-noworoczne

Ostatnia w tym roku, odbywająca się 29 grudnia, budżetowa sesja rady gminy, zakończyła się świąteczno-noworocznym akcentem. – Zostałem zaproszony żebyśmy razem przeżyli popołudnie wigilijne – zwrócił się do obecnych proboszcz parafii w Rzaśniku ks. Robert Sulich. Życzenia na nowy rok złożyli także przewodniczący rady gminy oraz wójt, mimo że osobiście nie mógł uczestniczyć w spotkaniu. 
zobacz więcej