Powiat

1 / 4

DŁUGOSIODŁO: Wielokulturowe spotkania (foto)

13.08.2016
autor: Ewa Elward
Zakończyły się wielokulturowe zajęcia w świetlicach wiejskich. Przez dwa tygodnie dzieci poznawały kulturę gości, uczyły się języków i aktywnie spędzały czas.
Frekwencja systematycznie rosła, w spotkaniach chętnie uczestniczyły też dzieci przebywające na wakacjach. Z projektem workcamp wiązały się określone zasady, dotyczące m.in. dbania o środowisko i promowania zdrowego i ekologicznego stylu życia. W związku z tym wolontariusze mieszkali w gospodarstwie agroturystycznym, a do świetlic dojeżdżali rowerami. 
– Jako inicjator i koordynator projektu muszę powiedzieć, że przygotowanie wszystkiego i bycie odpowiedzialnym za kwestie organizacyjne bywa stresujące i męczące, ale każda wizyta w świetlicy przypomina mi, dlaczego powstał pomysł na te zajęcia i dlaczego takie inicjatywy społeczne są ważne – mówi Adrianna Bloch.
Wiele osób przyciągnęły zajęcia językowe z wolontariuszkami z Hiszpanii. Nacisk był położony na język angielski, dlatego każdego dnia były wprowadzane zabawy wymagające stosowania podstawowych zwrotów. Dzieci odkryły, że język nie stanowi bariery i nawet znając zaledwie kilka zwrotów w danym języku, można się porozumieć. 
Zajęcia przynosiły organizatorom dużą satysfakcję. Bywało, że dzieci  przyjeżdżały do świetlicy rowerami kilka lub kilkanaście kilometrów w jedną stronę, żeby uczyć się kroków salsy, podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim, doskonalić angielski czy po prostu spędzić czas wśród innych dzieci.
fot. organizatorzy
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO: Proszę o gospodarskie spojrzenie

DŁUGOSIODŁO: Proszę o gospodarskie spojrzenie

Wójt apeluje do mieszkańców sołectw o zaangażowanie w utrzymanie lokalnych świetlic, boisk, placów zabaw. - Powstały na prośbę mieszkańców – argumentuje.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Do tej pory pracowali za słowo „dziękuję”

ZABRODZIE: Do tej pory pracowali za słowo „dziękuję”

Od 27 kwietnia nauczyciele z gminy Zabrodzie, którzy wyjeżdżają z uczniami do innej miejscowości na zawody sportowe, konkursy przedmiotowe lub w dni wolne od zajęć organizują konkursy na terenie szkoły, otrzymają wynagrodzenie  jak za  godziny ponadwymiarowe wg osobistej stawki zaszeregowania. Wynagrodzenie to nie może być wyższe niż równowartość 4 godzin ponadwymiarowych.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Drogie odpady

ZABRODZIE: Drogie odpady

W gminie nie bilansują się wpływy i rozchody dotyczące opłaty za gospodarowanie opłatami komunalnymi. Zadłużenie przekroczyło już 30 tys. zł. i nadal rośnie. Może to spowodować wzrost stawek opłat za śmieci.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Wyprawa szlakiem żołnierzy niepodległości (foto)

ZABRODZIE: Wyprawa szlakiem żołnierzy niepodległości (foto)

20 uczniów Publicznego Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Zabrodziu udało się 12 czerwca na 40-kilometrową wycieczkę rowerową, by poznać miejsca ważne w historii naszej małej ojczyzny. Pojechali śladami batalionu „Zośka” – akcja Tłuszcz -Urle, dotarli do Fidestu, gdzie dokonała się największa  zbrodnia II wojny światowej na ziemi wyszkowskiej, w Deskurowie oddali hołd Bronisławowi Deskurowi – majorowi powstania styczniowego.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku