DŁUGOSIODŁO: Spełnić jak najwięcej oczekiwań (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Spełnić jak najwięcej oczekiwań (foto)

24.11.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Teresa Paradowska została przewodniczącą rady gminy. Pierwsza sesja tej kadencji, podczas której samorządowcy złożyli uroczyste ślubowanie, odbyła się w piątek 23 listopada.
Zgodnie z przepisami pierwszą sesję w kadencji rozpoczyna najstarszy radny. - Pani Tereso, sprawdziliśmy pani pesel. Nie powiem, ile lat, ale padło na panią – do Teresy Paradowskiej zwróciła się zastępczyni wójta Ewa Karczewska.
Zanim samorządowcy rozpoczęli pierwsze w kadencji 2018 – 2023 obrady, z rąk przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej Tomasza Orłowskiego odebrali zaświadczenia o wyborze radnych i wójta oraz złożyli uroczyste ślubowanie. Radni zobowiązali się "obowiązki radnego spełniać godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców", wójt Stanisław Jastrzębski - "dochować wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy".
Tajne wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady przeprowadziła komisja skrutacyjna w składzie: Rafał Pawłowski, Danuta Pakieła, Kamil Jechna i Marek Machnowski.
Na funkcję przewodniczącego rady zgłoszono dwie panie: Teresę Paradowską i Jadwigę Łazarecką. 
- Jestem emerytowaną nauczycielką, ostatnio również pracowałam z dziećmi. Praca na rzecz gminy, na rzecz mieszkańców nie jest mi obca – przedstawiła się Teresa Paradowska, mama trójki dzieci i babcia dwóch wnuków. Radną została po raz pierwszy.
Kilka słów o sobie powiedziała również Jadwiga Łazarecka: - Jestem radną drugiej kadencji, mam czworo dzieci i pięcioro wnuków. Od 35 lat pracuję w ZUS.
Przewodniczącą została Teresa Paradowska, uzyskując 9 głosów. Za wyborem Jadwigi Łazareckiej zagłosowało 6 radnych.
- Bardzo dziękuję. Postaram się sprawować tę funkcję jak najlepiej - obiecała nowa przewodnicząca. - Dziękuję za wszystkie miłe słowa. Wspólnie z tak wspaniałą radą będziemy robić wszystko, żeby w naszej gminie było jak najlepiej.
Głosowanie uchwały o wyborze przewodniczącej było historyczne również z innego powodu. Po raz pierwszy radni głosowali elektronicznie (w tym celu zostali wyposażeni w tablety), co jest jednym z wymogów znowelizowanych przepisów o samorządzie. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli sprawdzić, jak ich przedstawiciele głosowali w poszczególnych sprawach. Również zgodnie z nowymi przepisami, obrady rady gminy muszą być transmitowane. Podobnie jak inne samorządy, Długosiodło będzie je transmitowało na YouTube. 
Dwie kandydatury zgłoszono w wyborach wiceprzewodniczącego rady: Danuty Pakieły i dotychczas pełniącego tę funkcję Krzysztofa Kowalskiego. Pani Pakieła uzyskała 7 głosów, pan Kowalski - 8.
Wszystkim radnym wyboru pogratulował wójt Stanisław Jastrzębski. - To przyjemność, kiedy ogłasza się wyniki, ale potem są już tylko konsekwencje - zauważył. - Państwu i sobie życzę, byśmy byli w stanie spełnić jak najwięcej oczekiwań. Bo przez 5 lat świata i Polski nie zmienimy.
Przypomnijmy, że radnymi kadencji 2018 - 2023 są: Rafał Pawłowski, Teresa Paradowska, Adam Mirosław Iciński, Krzysztof Kowalski, Kamil Jechna, Jadwiga Mirosława Łazarecka, Krzysztof Banaszek, Mariola Renata Kruszewska, Tadeusz Janusz Pałubiński, Danuta Pakieła, Kazimiera Wiesława Ponichtera, Małgorzata Zakrzewska, Marek Machnowski, Tomasz Kępka i Arkadiusz Krzysztof Pych.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom