DŁUGOSIODŁO: Moniuszko w dwóch odsłonach

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Moniuszko w dwóch odsłonach

04.09.2019
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Na dwa muzyczne wydarzenia: koncerty oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży zaprasza Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów. Pierwszy koncert już w najbliższą niedzielę.
 
Projekt „Moniuszko w dwóch odsłonach” związany jest, oczywiście, z 200. rocznicą urodzin kompozytora i ustanowieniem 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.
Koncert „Moniuszko kameralnie” odbędzie się w niedzielę 8 września o godz. 16.45 w kościele w Długosiodle (po Mszy św.). Repertuar ukaże pieśni kompozytora w klasyczny sposób, w interpretacji wokalistki klasycznej oraz pianistki.
Ewelina Sielska-Badurek jest wokalistką (mezzosopran) i lekarzem. Ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie, Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Podyplomowe Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczestniczka licznych mistrzowskich kursów wokalnych. Laureatka i finalistka konkursów wokalnych. Kocha twórczość kompozytorów słowiańskich. Ostatnio sięga również po piosenkę, głównie amerykańską i polską. Poza licznymi koncertami w kraju, koncertowała m.in. w San Francisco czy w Kopenhadze. W 2019 r. m.in. stypendystka ZAIKS, stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej, inicjatorka obchodów Światowego Dnia Głosu na WUM, dyrektor artystyczny projektu „Moniuszko w dwóch odsłonach” na Mazowszu oraz „Międzypokoleniowej Akademii Muzycznej” w Karczewie. Zwyciężyła polską edycję FameLab 2019 przekonując, że każdy może śpiewać.
Na fortepianie zagra Emila Sitarz. Pianistka, wykładowca, kurator programowy festiwalu „Kwadrofonik“ oraz cyklu koncertowego „Słuchy – koncerty do zwiedzania“. Od 20 lat tworzy Lutosławski Piano Duo, a od 2005 zespół Kwadrofonik. Jest autorką oraz prowadzącą koncerty edukacyjne z muzyką współczesną dla dzieci i młodzieży. Prowadzi kursy mistrzowskie z zakresu duetu fortepianowego oraz wykłady o współczesnych fortepianowych technikach wykonawczych. Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie oraz mistrzowskich studiów podyplomowych w Hochschule fur Musik w Rostocku. Laureatka kilkunastu nagród na międzynarodowych konkursach i nagród za działalność kulturalną m.in. Paszport Polityki. Otrzymała także nagrody fonograficzne Fryderyk, Folkowy Fonogram Roku, Złota Płyta, Pizzicato Award. W 2019 r. stypendystka Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. 
Muzyczne spotkanie „Moniuszko nie tylko na poważnie” - dedykowane głównie dzieciom i młodzieży - odbędzie się 11 listopada o godz. 16.30 w Gminnym Centrum Kultury. Obejmować będzie pieśni narodowego kompozytora we współczesnych, odświeżonych i atrakcyjnych aranżacjach. Pieśni zaprezentowane zostaną m.in. przy użyciu skrajnie różnych form artykulacji wokalnej – głosu klasycznego i beat-box’u. Twórczość Moniuszki ukazana więc zostanie w formie atrakcyjnej, nowoczesnej, „przetłumaczona” na współczesny, młodzieżowy język. W roku Moniuszki pozwoli to pokazać, że jego muzyka wciąż jest „na czasie”, aktualna i może inspirować kolejne pokolenia. Współczesne aranżacje pieśni ułatwią dzieciom i młodzieży odbiór, a tym samym zapoznanie się z twórczością Moniuszki. Dzięki jasnemu przekazowi utworów wokalnych, wzmocnionemu za pomocą aranżacji, współczesny słuchacz będzie mógł obcować z wysoką kulturą oraz poznawać tematykę pieśni sprzed przeszło 150 lat, komponowanych do ówczesnych wierszy.
W programie: godz. 16.30 - krótkie warsztaty beatbox’u (jedna z najnowszych technik wokalnych), godz. 17 - Wspólne wykonanie pieśni Moniuszki.
Oprócz Eweliny Sielskiej-Badurek i Emilii Sitarz, wystąpią Patryk „TikTak” Matela - beatbox i Mikołaj Pałosz - wiolonczela.
Organizator: SPMK, dofinansowanie: Samorząd Województwa Mazowieckiego, patronat honorowy: Wójt Gminy Długosiodło, partnerzy: Gmina Długosiodło, Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji. Nowy Wyszkowiak jest patronem medialnym obu wydarzeń.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość