DŁUGOSIODŁO: Ich życie drogowskazem dla nas (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Ich życie drogowskazem dla nas (foto)

08.09.2016
autor: Ewa Elward
W tym roku obchodzona jest 72. rocznica bitwy pod Pecynką i ludobójstwa w Lipniaku Majoracie. Jak corocznie, by uczcić pamięć poległych, odbyły się uroczystości patriotyczne.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele w Długosiodle, odprawioną przez ks. Stanisława Marca. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił chór parafialny. Zebrani złożyli kwiaty pod tablicą przy świątyni, następnie wraz z ks. Kamilem Paziem oddali hołd pomordowanym przy pomniku w Lipniaku Majoracie. Znajdują się tam tablice z nazwiskami ofiar, pomnik otacza też kilkanaście krzyży.
Główne uroczystości odbyły się przy pomniku w Pecynce. Tutaj zgromadzeni wspominali tych, którzy stawili opór wielokrotnie silniejszym oddziałom wroga. Wśród zebranych byli dwaj uczestnicy tamtych wydarzeń: kpt. Zbigniew Kempisty ps. Turoń, kpt. Stanisław Skłodowski ps. Drewniak. Zaproszono też przedstawicieli środowisk kombatanckich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Na zaproszenie odpowiedzieli również przedstawiciele samorządów z ościennych gmin, powiatu pułtuskiego i ostrowskiego, radny sejmiku wojewódzkiego Mirosław Augustyniak, kapelan PaT ks. Tomasz Trzaska, druhowie, leśnicy, liczne delegacje i poczty sztandarowe. 
Bitwa pod Pecynką była częścią akcji „Burza”. Rejony Puszczy Białej były dogodne dla oddziałów partyzanckich. Gdy pod koniec sierpnia zbliżała się ofensywa radziecka, Niemcy chcieli zniszczyć oddziały AK. Najcięższe starcie było w okolicy Pecynki, gdzie w okrążeniu znalazło się ok. 150 partyzantów. Oddział ppor. Alfreda Wieczorka ps. Tatar przedarł się, zginęło ok. 60 partyzantów. Wzięci do niewoli i ranni byli zabijani. Pierwsze represje na ludność cywilną spadły tego samego dnia, największa masakra miała miejsce 2 września w Lipniaku Majoracie, większość zabitych stanowiły kobiety i dzieci.
– Dziś cieszymy się krajem wolnym i niepodległym. Mamy prawo do nauki, wolności, zwłaszcza prawo do życia. Niech na zawsze w pamięci naszego narodu pozostaną ci, którzy młodość i życie oddali dla Ojczyzny – podsumował Michał Bloch. 
Niezapomnianym przeżyciem było widowisko patriotyczno-historyczne „Byliśmy, jesteśmy, będziemy”, w którym wystąpiła młodzież i absolwenci gimnazjum z Długosiodła. Autorem scenariusza i reżyserem był autor programu PaT i inspektor policji w stanie spoczynku Grzegorz Jach. Widowisko ukazywało historię Polski, od powstania narodu i początków państwowości, przez zabory i walki o niepodległość, II wojnę światową, lata powojenne, po czasy współczesne.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 13 września.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość