DŁUGOSIODŁO: A historię mamy piękną… (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: A historię mamy piękną… (foto)

13.11.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Historię Polski - wzloty i upadki, niewolę i odzyskanie niepodległości, ale też arcydzieła polskiej kultury mogli przypomnieć sobie mieszkańcy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do wspólnego świętowania 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 
Wspólnie świętowanie rozpoczęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Długosiodle widowiskiem „Polska Niepodległa”, przygotowanym pod kierunkiem nauczycielek Agnieszki Łazickiej-Andrusiuk i Marzeny Dyl. Słowem, muzyką i sugestywnymi symbolami uczniowie przypomnieli trudne dzieje Polski: - Nasza historia liczy ponad 1000 lat. Polska w tym czasie przechodziła różne koleje losu. Okresy potęgi i wielkości przeplatane były wojnami, niewolą i upadkiem. Poświęcenie i miłość do Ojczyzny uczyniły nas narodem, który posyłał na śmierć swych najlepszych synów w imię wolności i niezależności Polski.
Najwięcej uwagi poświęcili rozbiorom i dążeniom Polaków do odzyskania upragnionej niepodległości: - Dzięki patriotycznej postawie naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały ocalone. Walczyli o Polskę i oddawali za nią życie. Tysiące Polaków ginęły na obcych ziemiach. Trzeba było wiele czekać. Być poddanym, ale mieć honor. Uczyć się języka polskiego i pamiętać o historii. A historię mamy piękną…
Uczniowie mówili nie tylko o bohaterskiej postawie żołnierzy, wierze narodu oddanego Bogu, ale też sztuce: - Troska o język narodowy, wielkie arcydzieła romantyków i pozytywistów pisane ku pokrzepieniu serc, stały się dla wielu emigrantów ojczyzną duchową, Biblią polskości, dzięki której przetrwały kolejne pokolenia Polaków w czasach, gdy Polski nie było na mapie świata. Dawały nadzieję, sprawiły, że dziś możemy żyć w kraju wolnym i suwerennym.
Nie zabrakło pieśni patriotycznych, w tym tej najważniejszej - wykonanego wspólnie z publicznością hymnu Polski.
Widowisko zakończyły refleksje na temat przyszłości, snute w oparciu o słowa św. Jana Pawła II: „Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmagania. Dar i zmagania wpisują się w karty ukryte, a przecież jawne. Całym sobą płacisz za wolność - więc to wolnością nazywaj, że możesz płacąc ciągle na nowo siebie posiadać. Tą zapłatą wchodzimy w historię i dotykamy jej epok.”
 
Moniuszko nie tylko na poważnie
Jednym z artystów tworzących w czasie zaborów był Stanisław Moniuszko, ojciec polskiej opery. W jego twórczości znawcy dopatrują się piętna rozbiorów i tęsknoty za wolnością. Czerpał również z polskiej ludowości i po te utwory sięgnęli artyści zaangażowani w projekt „Moniuszko w dwóch odsłonach” zrealizowany w ramach obchodów Roku Stanisława Moniuszki. We wrześniu w kościele odbył się koncert „Moniuszko kameralnie”, 11 listopada - „Moniuszko nie tylko na poważnie”. - Wykonamy pieśni w nowoczesny sposób, żebyście państwo mieli szansę włączyć do koncertu. To było marzenie kompozytora, żeby były przez wszystkich znane i wykonywane - do udziału zaprosiła Ewelina Sielska-Badurek (śpiew). Wraz z nią wystąpili: Julia Samojło (pianino), Patryk „TikTak” Matela (beatbox, wcześniej poprowadził warsztaty dla młodzieży) i Mikołaj Pałosz (wiolonczela). Wykonali m.in. pieśni „Dziad i baba”, „Polna różyczka”, „Złota rybka”, „Niedźwiadek” i, obowiązkowo, „Prząśniczka”.
Projekt „Moniuszko w dwóch odsłonach” zorganizowało Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów. Dofinansowanie: Samorząd Województwa Mazowieckiego, patronat honorowy: Wójt Gminy Długosiodło, partnerzy: Gmina Długosiodło, Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji. Nowy Wyszkowiak był patronem medialnym.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość