BRAŃSZCZYK: Zmarł Bolesław Kukawka

Powiat

BRAŃSZCZYK: Zmarł Bolesław Kukawka

31.03.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Bolesław Kukawka (1936-2018), lekarz, społecznik, osoba bardzo zaangażowana w życie lokalnej społeczności. W Brańszczyku z żoną Stanisławą mieszkał od 1969 r. Przez ok. 40 lat lekarskiej posługi na tym terenie miał wielu pacjentów, którzy na pewno do dziś go dobrze wspominają. 
Wychował cztery córki, doczekał się 11 wnucząt i 2 prawnucząt.
O jego bliskich związkach z Małą Ojczyzną świadczy list, który ukazał się w grudniowym wydaniu Lokalnych Wieści Gminnych. To zarazem pożegnanie i testament:
W przedłużającej się mojej fizycznej słabości odczytuję sprawcze działanie Bożej Opatrzności. W tym niełatwym dla mnie czasie ostatnich tygodni zanikł mój kontakt z poruszającymi się po tych samych ścieżkach mieszkańcami. (...) 
Los zdarzył, że zdecydowanie najdłuższy prawie 40-letni (okres pracy zawodowej) – z niemal 50 letniego – przypada na Brańszczyk. Ten odeszły już czas różnych przeżyć i pełnieniu posługi dla tych, co odeszli do wieczności zachowuję z satysfakcją. Do pracy zawodowej niech mi będzie dopisany czas współprzewodniczenia w Związku „Solidarność” na terenie zespołu opieki społecznej. A po tzw. „pierwszym wybuchu wolności” w organizowaniu życia społeczno-samorządowego w Gminie wpisuję to za przywracanie tożsamości w małej Nadbużańskiej Ojczyźnie. (...)
Pozostawajcie zawsze w trzeźwości, wychowujecie swoje dzieci też w trzeźwości, w poszanowaniu życia od poczęcia. Mocno stańcie przeciw wszelakim dewiacjom i neopogaństwu szerokim strumieniem napływającym od zachodu. Dokonując przeglądu minionego czasu i nie licząc na laurki czy kadzidełka, a u oponentów obawy przed dominacją Kościoła w życie, przywołajcie mądrość z encykliki „Wiara i rozum” – jedną z 
wielu św. Jana Pawła II – „Do lotu trzeba dwóch skrzydeł właśnie rozumu i wiary”! Dołączmy do „Dobrej zmiany” z młodzieńczym pozdrowieniem – Króluj nam Chryste. 
Bolesław Kukawka”
Bolesław Kukawka zostanie pochowany na cmentarzu w Brańszczyku. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele parafialnym 2 kwietnia o godz. 14.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Chcieliśmy oddać hołd temu wybitnemu Polakowi

ZABRODZIE: Chcieliśmy oddać hołd temu wybitnemu Polakowi

Publiczne Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zabrodziu 9 grudnia obchodziło święto szkoły.  Szczególna, ponieważ dokładnie 15 lat temu przyjęło imię Prymasa Tysiąclecia. Tak jak wtedy, w obecności uczniów, absolwentów, nauczycieli, rodziców i gości, ks. bp Kazimierz Romaniuk, w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, odprawił Mszę św. Podczas niej modlono się o beatyfikację patrona, błogosławieństwo dla uczniów, nauczycieli i rodziców oraz biskupa z okazji 65-lecia jego święceń kapłańskich. Były kwiaty, życzenia i pieśń ,,Życzymy, życzymy” w wykonaniu chóru i wszystkich obecnych.
zobacz więcej
ZABRODZIE: ASF - sprawa dynamiczna

ZABRODZIE: ASF - sprawa dynamiczna

O stanie bezpieczeństwa weterynaryjnego na ostatniej sesji rady gminy mówił powiatowy lekarz weterynarii Paweł Edmund Matey (na fot.). – Jeśli chodzi o sprawy weterynaryjne, gmina Zabrodzie miała dobry rok – ocenił. – Nie było żadnej choroby zwalczanej z urzędu. Odniósł się też do zagrożenie afrykańskim pomorem świń (ASF). – To jest sprawa bardzo dynamiczna – stwierdził.
zobacz więcej
ZABRODZIE: W niedzielę Bieg Norwidowski

ZABRODZIE: W niedzielę Bieg Norwidowski

W niedzielę 25 września w Dębinkach odbędzie się IX Bieg Norwidowski. Chętni mogą zapisywać się do 23 września do godz. 15. W biegu mogą wziąć udział już trzylatki.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Wysypisko zamiast segregacji

ZABRODZIE: Wysypisko zamiast segregacji

W Mostówce działa zakład segregacji odpadów. Sposób jego funkcjonowania i przechowywania śmieci bulwersuje mieszkańców, którzy protestują przeciw temu i domagają się reakcji władz.  – Jestem duchem i ciałem z wami, ale na razie mam ręce związane – odpowiada wójt.
zobacz więcej