BRAŃSZCZYK: Szkoła wielu sukcesów (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Szkoła wielu sukcesów (foto)

07.06.2016
autor: Ewa Elward
W Zespole Placówek Oświatowych w Brańszczyku 2 czerwca świętowano 10-lecie nadania imienia szkole podstawowej i gimnazjum. Zaprezentowany program artystyczny przybliżał postacie patronów kard. Stefana Wyszyńskiego i Henryka Sienkiewicza. Bawiono się na pikniku zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka.   
W roku szkolnym 2005/2006 gimnazjum przyjęło imię kardynała Stefana Wyszyńskiego, zaś szkoła podstawowa – pisarza Henryka Sienkiewicza. Wybrano właśnie tych patronów, bo ze względu na wyznawane wartości patriotyczne i religijne mogli stanowić dla dzieci  i młodzieży wzór do naśladowania. 
Święto szkoły rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Brańszczyku, koncelebrowana przez kapłanów z parafii i ks. dziekana Zdzisława Golana. 
– Patron to ktoś, kogo podziwiamy i chcemy naśladować, to bardzo ważna postać w życiu szkoły. Wokół niej buduje się tradycje, wprowadza uczniów  w świat wartości. Jego osiągnięcia są dla nas wzorem – mówiła dyrektor ZPO Iwona Kulasińska, która wymieniła dokonania obydwu szkół oraz sposoby poznawania postaci i dorobku patronów, m.in. wycieczki, imprezy, konkursy, udział w Narodowym Czytaniu, koła zainteresowań, spotkania z ciekawymi ludźmi, działalność charytatywną. 
Szkoła posiada monitoring, jest dobrze wyposażona, realizuje liczne projekty edukacyjne i wychowawcze. Uczniowie zaprezentowali „wywiad” z Henrykiem Sienkiewiczem, a także program literacko-muzyczny, ukazujący bogactwo myśli, dokonań patrona oraz czasy, w których przyszło żyć bł. Stefanowi Wyszyńskiemu. Były to trudne lata dla Kościoła i narodu, dlatego ważne były jego nauki o poszanowaniu godności człowieka, Kościoła i rodziny. 
– Stanowią one dla nas cenny drogowskaz, kierujący naszym rozwojem, abyśmy wyrastali na mądrych, ale przede wszystkim dobrych ludzi – mówili prowadzący. – Prymas chciał dać ludziom nadzieję i wlać w ich serca nowego ducha. 
– Dla nas największymi ludźmi, którzy świadectwem swego życia uczą, że warto żyć dla innych i że szlachetne marzenia należy realizować, mimo trudu i poświęcenia, są patroni naszych szkół. – stwierdzili uczniowie. – To oni wskazują nam właściwą drogę ku przyszłości, wytyczają cele, są dla nas autorytetami.  
Goście gratulowali szkole wyboru patronów i sukcesów. Na ręce dyrektor przekazali upominki dla placówki. 
– Tak jak cała gmina Brańszczyk staje się coraz piękniejsza, bogatsza, tak i szkoła w Brańszczyku również się zmienia. Jest szkołą wyjątkową, wielu sukcesów, zapewnia dobre warunki nauczania – zauważył radny wojewódzki Marian Krupiński.
– Chcąc iść ścieżkami patronów, trzeba dać wiele z siebie. Szkoła spełniła to zadanie – uważa wójt Mieczysław Pękul. – Mamy szkołę nowoczesną, którą co roku opuszczają nowi absolwenci, którzy odnajdują się wspaniale w nowych realiach. To wynik  zaangażowania, poświęcenia nauczycieli i dobrej współpracy z rodzicami i tego, że wam uczniowie się po prostu chce.
Wójt wskazał na rolę szkoły w kształtowaniu elit społeczeństwa. 
– Tacy światli obywatele także kończą tę szkołę. To jest marka, mówiąca o tym, że pochodzę z dobrej szkoły – dodał. 
Głos zabrali też m.in. księża Zdzisław Golan i Paweł Stachecki, w imieniu zaprzyjaźnionych dyrektorów – kierująca szkołą w Turzynie Marzena Zając, przewodnicząca rady rodziców gimnazjum Beata Pieńkos, myśliwi z koła łowieckiego „Dzik”. 
Dorośli mieli okazję, by zwiedzić szkołę, zaś dzieci świętowały  Dzień Dziecka na pikniku. Czekało tam na nich wiele atrakcji, m.in. pokazy taneczne, kącik strzelecki, poczęstunek z grilla. 
W przygotowanie uroczystości zaangażowana była cała społeczność szkolna, szczególnie: Edyta Różańska, Joanna Suchenek, Danuta Bajor i Michał Sitek oraz Małgorzata Maciejewska.
Adam Mróz
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
23.21% (178 głosów)
29.34% (225 głosów)
7.69% (59 głosów)
6.78% (52 głosów)
32.99% (253 głosów)
manhattan
manhattan