BRAŃSZCZYK: Sienkiewicz w Porębie (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Sienkiewicz w Porębie (foto)

08.09.2016
autor: Ewa Elward
Gmina Brańszczyk przyłączyła się do akcji „Narodowe Czytanie”. Podczas festynu rodzinnego 4 września w Porębie chętni prezentowali wybrane przez siebie fragmenty „Quo vadis”.
Akcję patronatem objęła para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. W tym roku w wielu miejscach w Polsce czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Gmina jako uczestnik akcji otrzymała z Kancelarii Prezydenta okolicznościową pieczęć, którą oznaczono książki. 
Wybrane fragmenty powieści czytali: ks. prałat Andrzej Grzybowski, Wiktoria Uzdowska, ks. Marcin Kaczyński, Karol, Elżbieta i Michał Sitkowie, przewodniczący Caritas Zbigniew Nasiadka, prof. Michał Marczak ze Stowarzyszenia Inicjatywa Białebłota, radny gminny Mariusz Marszał i sołtys Tuchlina Alicja Krzeczkowska. Otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz egzemplarze „Quo vadis”.
 „Quo vadis” to powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, publikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Pierwsze wydanie ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.
Akcję oraz festyn współorganizowały Gminny Dom Kultury oraz parafia św. Barbary w Porębie przy współudziale m.in. parafialnego koła Caritas i organizacji Rycerze Kolumba.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 13 września.
 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: BMW: zakończenie sezonu

RZĄŚNIK: BMW: zakończenie sezonu

BMW Klub Mazowsze i Gmina Rząśnik zapraszają w sobotę 15 października do Rząśnika na Zakończenie Sezonu 2016. Impreza odbędzie się na placu targowym, rozpoczęcie o godz. 12.00. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcyjnych konkursów i pokazów. Będzie też można oddać krew w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Niezwykłe urodziny (foto)

BRAŃSZCZYK: Niezwykłe urodziny (foto)

7 października 2016 r. najstarsza mieszkanka Turzyna otrzymała życzenia i kwiaty od władz gminy i sąsiadów. Helena Pakieła skończyła 102 lata. Mieszka w najstarszym domu we wsi. Jest osobą pogodną i życzliwą.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Wójt zwolnił zastępcę

BRAŃSZCZYK: Wójt zwolnił zastępcę

Z dniem 21 marca wójt Wiesław Przybylski zwolnił ze stanowiska zastępcy wójta Marka Zdziarstka. „Odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem stosunku pracy. Okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie” – napisał wójt w zarządzeniu, które ukazało się w Biuletynie Informacji Publicznej 26 marca. Podano w nim dwie przyczyny zwolnienia. Pierwszą jest fakt, że Marek Zdziarstek nie zaprzestał działalności gospodarczej, a jedynie ją zawiesił. Drugą – „podanie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym”. Jak dowiedzieliśmy się od wójta, nie zamierza na razie powoływać nowego zastępcy.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Uczniowie przypomnieli historię Bożego Narodzenia (foto)

DŁUGOSIODŁO: Uczniowie przypomnieli historię Bożego Narodzenia (foto)

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu. Jasełka przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Blochach.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom