BRAŃSZCZYK: Poobserwujmy ptaki

Powiat

BRAŃSZCZYK: Poobserwujmy ptaki

04.11.2016
autor: Andrzej Dańczyszyn
Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłota zaprasza na łowisko Jegiel na obserwowanie ptaków. W ramach projektu „Obserwujemy ptaki Puszczy Białej” punkt obserwacyjny został wyposażony w lunetę widokową.
Punkt widokowy znajduje się w Nowej Wsi przy stawach rybnych,  niedaleko od drogi S8. Jest to ponad 100-hektarowy malowniczo położony obszar, na którym znajdują się stawy, stanowiące lęgowiska i żerowiska wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Luneta powiększa 25 razy. Tuż obok zamieszczono tablicę z ptakami Puszczy Białej oraz krótkie wprowadzenie w tę tematykę. A Puszcza Biała to jeden z najbardziej fascynujących przyrodniczo obszarów, prawdziwy ptasi raj i wymarzone miejsce do birdwatchingu (obserwowanie ptaków w ich naturalnym środowisku). Teren, który zajmuje, pokryty jest lasami iglastymi, ale też występują tu również drzewostany dębowo-grabowe, jesionowo-olszowe i olszowe. Bogata flora i fauna stanowią duży walor przyrodniczy, a stawy są ostoją dla cennych gatunków ptaków, w tym wielu chronionych. Na tym terenie występuje co najmniej 29 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 13 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi.
Ptasiarstwo i fotosafari to doskonały pomysł na rodzinny wypoczynek, przygotowany z myślą o dzieciach i rodzicach. Można tu poczuć bliskość przyrody, przy odrobinie cierpliwości poczuć się jak w środku filmu przyrodniczego, obserwując niesamowity ptasi spektakl.
W wielkiej liczbie występują tu: mewy, czaple siwe i białe, żurawie, gęsi gęgawy i gęsi zbożowe oraz wiele gatunków kaczek. Coraz więcej spotkać można łabędzi. Nie brakuje także wdzięcznych do obserwacji ptaków drapieżnych. Najciekawszym wśród nich gatunkiem jest bielik. Innym często występującym błotniak stawowy, którego wiosenne ewolucje wykonywane podczas lotów godowych zachwycają obserwatorów. Występują tu również kormorany. Niezmiernie interesującym ptakiem zadrzewionych grobli jest zimorodek,  z niesamowicie kolorowym upierzeniem. W okresie lęgowym osiedlają się tu bocian czarny, kraska i lelek. W lesie spotkać można skowronka borowego, dzięcioły: czarnego, zielonego, pstrego oraz dzięciołka małego.
Ptaki można oglądać tu właściwie przez cały rok, ale najatrakcyjniejszą porą jest wiosna, kiedy ptaki łączą się w pary, a brak liści na drzewach jest sprzymierzeńcem obserwacji. Natomiast jesienią pojawia się szansa obserwowania ptasiej migracji, kiedy miliony ptaków udają się w drogę  na zimowiska.
Obszar ten stanowi część europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000 oraz międzynarodowej sieci ostoi ptaków, a posadowienie w takiej okolicy obserwatora było przemyślaną inwestycją.
Punkt widokowy odwiedzać można w dowolnym czasie, o każdej porze roku coś ciekawego poobserwować. Istnieje możliwość poprowadzenia zajęć przez wykwalifikowanego edukatora, po wcześniejszym ustaleniu terminu z Andrzejem Dańczyszynem, prezesem Stowarzyszenia (tel. 604-474-605).
Być może punkt obserwacyjny przyczyni się do wzrostu liczby birdwatcherów, czyli obserwatorów ptaków, popularnego na świecie hobby. Zdjęcia punktu i wielu ptaków są na stronie (www.bialebloto.com.pl) oraz profilu fb.
Projekt został sfinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie prowadzony przez LGD „Równiny Wołomińskiej”.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA:  Dzieci swoje nauczy, jak być Polakami (foto)

SOMIANKA: Dzieci swoje nauczy, jak być Polakami (foto)

Gminny Dzień Niepodległości obchodzony był późnym popołudniem 10 listopada w Zespole Szkół im. gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego w Woli Mystkowskiej. Uczniowie przedstawili patriotyczny program „Pisk Białego Orła”. Widzowie, władze samorządowe gminy, seniorzy lotnictwa, uczniowie, ich rodziny oraz  nauczyciele, ten wzruszający i bardzo ciekawy, składający się z wierszy, piosenek i tańca, występ nagrodzili gorącymi brawami na stojąco.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Czytanie na świętowanie (foto)

ZABRODZIE: Czytanie na świętowanie (foto)

Publiczna Szkoła Podstawowa w Zabrodziu od 13 lat nosi imię Marii Konopnickiej. Z tej okazji 18 maja odbyła się uroczystość, której głównym punktem był konkurs pięknego czytania, oczywiście tekstów patronki.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Pierwszy opłatek klubu seniora (foto)

BRAŃSZCZYK: Pierwszy opłatek klubu seniora (foto)

Panie z Klubu Seniora „Turzyńska Seniorada” zorganizowały swoje pierwsze klubowe spotkanie opłatkowe. Do wigilijnego stołu 17 grudnia zaprosiły gości, by wspólnie przełamać się opłatkiem i złożyć życzenia.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Warszawska Syrenka (foto)

DŁUGOSIODŁO: Warszawska Syrenka (foto)

Gminna Biblioteka Publiczna już po raz kolejny zorganizowała eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka. W gminie Długosiodło wpisały się już w tradycję, pierwszy raz odbyły się w 2006r. Mimo upływu lat, dzieci i młodzież chętnie w nim uczestniczą, wzbudza wiele emocji i duże zainteresowanie żywym słowem.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku