BRAŃSZCZYK: Plastycznie kuligiem… (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Plastycznie kuligiem… (foto)

23.02.2017
autor: Gminny Dom Kultury w Brańszczyku
Kiedyś kulig według Encyklopedii Staropolskiej był „rodzajem zabawy wziętym ze starego zwyczaju. Corocznie bowiem w zapusty, gdy sanna dopisała, a młodzież nie była na wojnie, w każdej prawie okolicy czy powiecie urządzano kulig, który zastępował nieznane wówczas jeszcze zabawy karnawałowe miejskie. Młodzież, rej w okolicy wodząca, układała plan kuligu, a do narad tych należały skrycie i dziewczęta, i młodsze mężatki rade zabawie. Rozpisywano kolej, skąd się kulig ma zacząć, jakim szlakiem do dworów i dworków zajeżdżać i, zebrawszy wszystkich, gdzie hulankę zakończyć”. 
Zanim więc dzieci zaczęły rysować sannę p. Adam J. Karpiński obrazowo uzmysłowił dzieciakom, że ten dawny „kulig” to nie była jazda sankami za traktorem czy też za autem (co zresztą jest karalne i warto o tym pamiętać!), ale saniami w zaprzęgnięte konie z janczarami i często z pochodniami wielką, głośną i roześmianą kawalkadą.
Nić tradycyi dawnych kuligów snuje się w obyczaju polskim dotąd. Trzeba tylko widzieć wesele chłopskie, jadące na kilku saniach do ślubu z muzyką, brzękadłami, postrojonymi końmi, śpiewem, okrzykami i drużbami na koniach, aby wyobrazić sobie podobny obraz kuligu staropolskiego” /Wikiźródła- Zygmunt Gloger/.
Uczestnicy zajęć z uwagą wysłuchali tych dawnych zwyczajów z okresu zapustów i przyłożyli się do odzwierciedlenia dawnych obyczajów, z zapałem malując konie i sanie z wesołymi ludźmi. Cieszymy się, że dzieci oprócz nauki rysowania i malowania otrzymują „porcję” nauki o tym, co jest tematem warsztatów plastycznych z p. Adamem.
Zapraszamy w czwartki od godz. 14.00.
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO: Spotkanie z Arturem Andrusem

DŁUGOSIODŁO: Spotkanie z Arturem Andrusem

W najbliższą środę 10 maja do Długosiodła przyjedzie Artur Andrus. Spotkanie w Centrum Kultury rozpocznie się o godz. 17.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Jubileusz 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzciance

BRAŃSZCZYK: Jubileusz 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzciance

Służba na straży ludzkiego życia wymaga ogromnej odwagi. To nie tylko piękny mundur i sztandar u boku, ale przede wszystkim zaufanie, jakim obdarzamy Was podczas wielu losowych tragedii. Matki bądźcie dumne, że macie takich synów. Żony bądźcie dumne, że macie takich mężów. Serca nasze są pełne trwogi, gdy wyruszacie na akcję i radują się, kiedy wracacie. To właśnie my czekamy na Was, pełne obaw, kiedy wrócicie i czy Wam nic się nie stało. Kochamy Was bardzo!” Henryka Rowińska w imieniu matek i żon strażaków.
zobacz więcej
SOMIANKA: Rozpoznawali nauczycieli na zdjęciach z dzieciństwa

SOMIANKA: Rozpoznawali nauczycieli na zdjęciach z dzieciństwa

18 nauczycieli i 2 pracowników Zespołu Szkół w Woli Mystkowskiej przyniosło swoje zdjęcia z dzieciństwa, które zostały zaprezentowane na wystawie. Zadaniem uczniów było rozpoznanie, kto jest na każdym ze zdjęć.  Zwycięzcą konkursu został gimnazjalista Patryk Słowikowski.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Warsztaty teatralne dla dzieci

ZABRODZIE: Warsztaty teatralne dla dzieci

Gminny Ośrodek Kultury w Zabrodziu zaprasza dzieci (sprawne manualnie) w wieku 7-12 lat na warsztaty teatralne w dniach 24-28 lipca. Dzieci będą samodzielnie i według własnego pomysłu wykonywać lalki teatralne. Na zakończenie warsztatów przewidziany jest wspólny występ, podczas którego za pomocą krótkich tekstów i animacji mali twórcy będą ożywiać swoje lalki.
zobacz więcej
censor jpk
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
censor jpk

Sonda

Wybieramy Dzielnicowego Roku 2017:
16.37% (617 głosów)
3.58% (135 głosów)
24.88% (938 głosów)
8.83% (333 głosów)
1.67% (63 głosów)
1.75% (66 głosów)
14.08% (531 głosów)
20.19% (761 głosów)
4.32% (163 głosów)
1.25% (47 głosów)
1.54% (58 głosów)
1.54% (58 głosów)
manhattan