BRAŃSZCZYK: Patriotyczny dzień radości (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Patriotyczny dzień radości (foto)

11.06.2018
autor: Elżbieta Borzymek, fot. Elżbieta Borzymek, Krystyna Szczuka-Wiśniewska
Wiosenne spotkanie integracyjne, odbywające się od 13 lat w DPS w Brańszczyku, w tym roku miało szczególny – patriotyczny – charakter i tytuł „Dzień Radości w Niepodległej”. Wiąże się to oczywiście z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. 
Biało-czerwony pochód, pensjonariuszy z 11 ośrodków, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi, oraz wolontariuszy z wielu szkół, m.in. SP5 i SP2 w Wyszkowie, w Białymbłociez terenu powiatu, z placu przez Zespole Szkół Specjalnych przemaszerował na teren DPS, w takt, granych przez Orkiestrę Darmanista pod batutą Dariusza Pieńkosa, melodii patriotycznych. 
Uczestników, którzy zapełnili plac przed sceną, powitały gospodynie spotkania – dyrektorki: Zespołu Szkół Specjalnych – Elżbieta Piórkowska, Domu Pomocy Społecznej – Danuta Ziomek i Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu  – Maria Gajewska. 
Od samego początku imprezie tej patronuje starosta Bogdan Pągowski. – Rok jest szczególny, dzień jest szczególny, 100-lecia odzyskania niepodległości – podkreślił starosta. – I te kolory, czerwony i biały, rzeczywiście dają nam dużo radości. 
Imprezę poprowadziła Anna Przybysz. Na scenie, wraz młodymi aktorami teatru Farsa, pieśni patriotyczne śpiewali zaproszeni goście. Ks. kanonik Paweł Stachecki wyjasnił, dlaczego w Polsce piłka ręczna nazywana jest szczypiorniakiem. To od nazwy miejscowości Szczypiorno, (obecnie dzielnica Kalisza), gdzie znajdował się obóz dla internowanych żołnierzy Legionów Polskich i gdzie w 1917 r.  rozegrano jeden z pierwszych meczów piłki ręcznej w Polsce. Rozegrano turniej szczypiotrniaka.Uczestnicy pikniku byli bardzo zróżnicowani wiekowo, ale dla wszystkich przygotowano ciekawe atrakcje. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w konkurencjach sprawnościowych  i z ogromnym skupieniem starały się zrobić jak największe bańki mydlane. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa. Był grill, stoiska ze swojskim jadłem i różnymi pysznościami.
W organizację święta włączyła się też Fundacja im. Stanisława Pomian-Srzednickiego I Prezesa Sądu Najwyższego w wolnej Polsce, który urodził się w Brańszczyku.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Wyjątkowy, radosny dzień (foto)

SOMIANKA: Wyjątkowy, radosny dzień (foto)

Msza św. za ojczyznę rozpoczęła 11 listopada gminne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Część artystyczna, przygotowana przez uczniów szkół w Somiance i Ulasku, odbyła się w Szkole Podstawowej w Somiance. Wszyscy obecni zostali poczęstowani jubileuszowym tortem.
zobacz więcej
SOMIANKA: To jest wyzwanie (foto)

SOMIANKA: To jest wyzwanie (foto)

Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek, już osiemnasty, tradycyjnie odbył się w  szkole w Jackowie Górnym, w niedzielę 15 stycznia. - Wrażenie zrobiło na mnie to, że i dzieciom, i pedagogom chce się coś robić – zauważył jeden z jurorów. W finale powiatowym konkursu, 26 stycznia w Wyszkowie, gminę będą reprezentować uczniowie z Jackowa Górnego, Krąg i Woli Mystkowskiej. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Za dobro, serce, mądrość (foto)

DŁUGOSIODŁO: Za dobro, serce, mądrość (foto)

Bardzo uroczyście, w serdecznej atmosferze, ale i ze łzami wzruszenia, w niedzielę 27 sierpnia parafia pw. św. Rocha w Długosiodle pożegnała ks. Stanisława Marca, który po 13 latach sprawowania funkcji proboszcza odchodzi na emeryturę. Ks. Stanisław opuszcza parafię jako Honorowy Obywatel Gminy Długosiodło.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Pewne zmiany będą konieczne

BRAŃSZCZYK: Pewne zmiany będą konieczne

Budżet gminy na 2019 r. na sesji 28 grudnia przedstawił w formie prezentacji zastępca wójta Marek Zdziarstek. – Proponujemy przyjąć budżet w takiej postaci, jak był przygotowany  – zwrócił się radnych. – Wiemy już, że pewne zmiany będą konieczne. Zaczniemy je wprowadzać na początku nowego roku. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Bricomarche