BRAŃSZCZYK: Patriotyczny dzień radości (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Patriotyczny dzień radości (foto)

11.06.2018
autor: Elżbieta Borzymek, fot. Elżbieta Borzymek, Krystyna Szczuka-Wiśniewska
Wiosenne spotkanie integracyjne, odbywające się od 13 lat w DPS w Brańszczyku, w tym roku miało szczególny – patriotyczny – charakter i tytuł „Dzień Radości w Niepodległej”. Wiąże się to oczywiście z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. 
Biało-czerwony pochód, pensjonariuszy z 11 ośrodków, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi, oraz wolontariuszy z wielu szkół, m.in. SP5 i SP2 w Wyszkowie, w Białymbłociez terenu powiatu, z placu przez Zespole Szkół Specjalnych przemaszerował na teren DPS, w takt, granych przez Orkiestrę Darmanista pod batutą Dariusza Pieńkosa, melodii patriotycznych. 
Uczestników, którzy zapełnili plac przed sceną, powitały gospodynie spotkania – dyrektorki: Zespołu Szkół Specjalnych – Elżbieta Piórkowska, Domu Pomocy Społecznej – Danuta Ziomek i Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu  – Maria Gajewska. 
Od samego początku imprezie tej patronuje starosta Bogdan Pągowski. – Rok jest szczególny, dzień jest szczególny, 100-lecia odzyskania niepodległości – podkreślił starosta. – I te kolory, czerwony i biały, rzeczywiście dają nam dużo radości. 
Imprezę poprowadziła Anna Przybysz. Na scenie, wraz młodymi aktorami teatru Farsa, pieśni patriotyczne śpiewali zaproszeni goście. Ks. kanonik Paweł Stachecki wyjasnił, dlaczego w Polsce piłka ręczna nazywana jest szczypiorniakiem. To od nazwy miejscowości Szczypiorno, (obecnie dzielnica Kalisza), gdzie znajdował się obóz dla internowanych żołnierzy Legionów Polskich i gdzie w 1917 r.  rozegrano jeden z pierwszych meczów piłki ręcznej w Polsce. Rozegrano turniej szczypiotrniaka.Uczestnicy pikniku byli bardzo zróżnicowani wiekowo, ale dla wszystkich przygotowano ciekawe atrakcje. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w konkurencjach sprawnościowych  i z ogromnym skupieniem starały się zrobić jak największe bańki mydlane. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa. Był grill, stoiska ze swojskim jadłem i różnymi pysznościami.
W organizację święta włączyła się też Fundacja im. Stanisława Pomian-Srzednickiego I Prezesa Sądu Najwyższego w wolnej Polsce, który urodził się w Brańszczyku.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Zimowo zdrowo zakręceni (foto)

SOMIANKA: Zimowo zdrowo zakręceni (foto)

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Nasza Gmina Somianka” zorganizowało 10-dniowe zimowisko w Zakopanem na Olczy dla 40 kolonistów z gmin Somianka i Zatory. Prawie dwutygodniowy pobyt upłynął po hasłem „Zdrowo zakręceni”.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Każdy swoim tempem, ale do końca (foto)

ZABRODZIE: Każdy swoim tempem, ale do końca (foto)

W II Festiwalu Biegowym „Wzdłuż Mieniugi i wrzosowisk Mostówki”, który odbył się w sobotę 19 maja, wzięło udział 114 osób, w tym 83 zawodnikó w biegu głównym, na 5 i 10 km. 
zobacz więcej
ZABRODZIE: Mokrego dyngusa, szczególnie paniom (foto)

ZABRODZIE: Mokrego dyngusa, szczególnie paniom (foto)

W czwartek 13 kwietnia w sali GOK w Zabrodziu na przedświątecznym spotkaniu zebrali się gminni samorządowcy: radni, sołtysi, szefowie gminnych jednostek. Życzenia świąteczne złożyli zebranym wójt Tadeusz Michalik i przewodniczący rady Janusz Marian Pakuła.
zobacz więcej
SOMIANKA: Przeżyliśmy chwile uniesienia (foto)

SOMIANKA: Przeżyliśmy chwile uniesienia (foto)

111. rocznica urodzin patrona Szkoły Podstawowej w Kręgach pilota Stefana Okrzei obchodzona była bardzo uroczyście 24 kwietnia. Po złożeniu kwiatów tradycyjnie na grobie na cmentarzu parafialnym w Wyszkowie i przy pomniku patrona przy drodze w Kręgach, gdzie zginął, zaproszeni goście, wśród nich wójt Andrzej Żołyński  i  piloci z Warszawsko-Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz Stowarzyszenia Lotników Polskich, obejrzeli w szkole program artystyczny poświęcony bohaterskiemu pilotowi. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
manhattan