BRAŃSZCZYK: Minister w Brańszczyku

Powiat

BRAŃSZCZYK: Minister w Brańszczyku

14.06.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Minister środowiska Henryk Kowalczyk spotkał się z mieszkańcami gminy 27 maja, by przedstawić im główne założenia nowego programu rządowego Czyste Powietrze. Towarzyszyła mu Anna Król, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiedzialna za ten program.
 
W pierwszej części spotkania mówił o sprawach ogólnych. Przypomniał, że dzięki uszczelnieniu VAT rząd PiS stać na różne projekty, będące realizacją obietnic wyborczych, przede wszystkim tych związanych ze wspieraniem rodziny. Wymienił najważniejsze dokonania rządu: likwidacje ustawy umożliwiającej zabieranie dzieci z powodu ubóstwa z rodzin, zniesienie obowiązku posyłania 6-latków do szkół (85% rodziców skorzystało z możliwości, by naukę w szkole rozpoczynały dopiero 7-latki), leki bezpłatne dla seniorów, przywrócenie wcześniejszego wieku emerytalnego („A ZUS ma się dobrze”, „Dług publiczny w stosunku do PKB maleje”). 
Przekazanie, w ramach 500+ pieniędzy na konsumpcję, sprawiło, że zostają w Polsce, nakręcają gospodarkę. Minister zapowiedział kontynuację działań wspierających rodzinę (m.in. wyprawka dla uczniów na 1 września). Odniósł się do pomocy dla niepełnosprawnych, o którą ich rodzice walczyli, okupując sejm. – Chodzi o realną pomoc, bez ograniczeń – mówił – 500 zł sprawy nie rozwiązuje. W 2019 r. ma być oddanych ok. 100 tys. mieszkań z programu Mieszkanie +. Podkreślił, że bezrobocie jest „prawie zniwelowane”. Trwa budowa dróg, autostrad, linii kolejowych („Czas budowy jest ciężki, ale potem będzie wygoda”, przykładem obwodnica Marek). Jest wdrażany program drogowy, przewidziano 5 mld zł na drogi lokalne, aby pomóc samorządom.
 
Czyste powietrze
 
Henryk Kowalczyk jako minister środowiska odpowiada m.in. za stan powietrza. Przygotowywany jest do realizacji rządowy program Czyste Powietrze. Jak powiedział minister, dzięki temu, że przedstawiony przez Polskę program naprawczy został uznany przez Unię Europejską za wiarygodny i dobry, nie będzie kar finansowych za przekraczanie w w Polsce latach 2007-2015 norm unijnych czystego powietrza.
Program Czyste Powietrze polega nie tylko na wymianie pieców (co proponuje marszałek Adam Struzik), ale proponuje kompleksowe rozwiązanie – termomodernizację budynków plus wymianę pieców, bo dopiero wtedy, gdy te działania zostaną połączone, staną się opłacalne. –Szacujemy, że w czerwcu program ruszy – zapowiedział minister. Pomoc będzie uzależniona od dochodów, dotacja może wynosić od 32 do 92% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 53 tys. zł. – To program niezwykle ważny, kosztowny, 50 mld zl rozłożone na 10 lat - podkreślił.
Minister Kowalczyk zachęcał do zadawania pytań, bo jak zaznaczył, dla niego także krytyczne uwagi są niezwykle cenne. Mieszkańcy gminy chętnie z tej propozycji korzystali.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom