BRAŃSZCZYK: Minister w Brańszczyku

Powiat

BRAŃSZCZYK: Minister w Brańszczyku

14.06.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Minister środowiska Henryk Kowalczyk spotkał się z mieszkańcami gminy 27 maja, by przedstawić im główne założenia nowego programu rządowego Czyste Powietrze. Towarzyszyła mu Anna Król, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiedzialna za ten program.
 
W pierwszej części spotkania mówił o sprawach ogólnych. Przypomniał, że dzięki uszczelnieniu VAT rząd PiS stać na różne projekty, będące realizacją obietnic wyborczych, przede wszystkim tych związanych ze wspieraniem rodziny. Wymienił najważniejsze dokonania rządu: likwidacje ustawy umożliwiającej zabieranie dzieci z powodu ubóstwa z rodzin, zniesienie obowiązku posyłania 6-latków do szkół (85% rodziców skorzystało z możliwości, by naukę w szkole rozpoczynały dopiero 7-latki), leki bezpłatne dla seniorów, przywrócenie wcześniejszego wieku emerytalnego („A ZUS ma się dobrze”, „Dług publiczny w stosunku do PKB maleje”). 
Przekazanie, w ramach 500+ pieniędzy na konsumpcję, sprawiło, że zostają w Polsce, nakręcają gospodarkę. Minister zapowiedział kontynuację działań wspierających rodzinę (m.in. wyprawka dla uczniów na 1 września). Odniósł się do pomocy dla niepełnosprawnych, o którą ich rodzice walczyli, okupując sejm. – Chodzi o realną pomoc, bez ograniczeń – mówił – 500 zł sprawy nie rozwiązuje. W 2019 r. ma być oddanych ok. 100 tys. mieszkań z programu Mieszkanie +. Podkreślił, że bezrobocie jest „prawie zniwelowane”. Trwa budowa dróg, autostrad, linii kolejowych („Czas budowy jest ciężki, ale potem będzie wygoda”, przykładem obwodnica Marek). Jest wdrażany program drogowy, przewidziano 5 mld zł na drogi lokalne, aby pomóc samorządom.
 
Czyste powietrze
 
Henryk Kowalczyk jako minister środowiska odpowiada m.in. za stan powietrza. Przygotowywany jest do realizacji rządowy program Czyste Powietrze. Jak powiedział minister, dzięki temu, że przedstawiony przez Polskę program naprawczy został uznany przez Unię Europejską za wiarygodny i dobry, nie będzie kar finansowych za przekraczanie w w Polsce latach 2007-2015 norm unijnych czystego powietrza.
Program Czyste Powietrze polega nie tylko na wymianie pieców (co proponuje marszałek Adam Struzik), ale proponuje kompleksowe rozwiązanie – termomodernizację budynków plus wymianę pieców, bo dopiero wtedy, gdy te działania zostaną połączone, staną się opłacalne. –Szacujemy, że w czerwcu program ruszy – zapowiedział minister. Pomoc będzie uzależniona od dochodów, dotacja może wynosić od 32 do 92% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 53 tys. zł. – To program niezwykle ważny, kosztowny, 50 mld zl rozłożone na 10 lat - podkreślił.
Minister Kowalczyk zachęcał do zadawania pytań, bo jak zaznaczył, dla niego także krytyczne uwagi są niezwykle cenne. Mieszkańcy gminy chętnie z tej propozycji korzystali.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Pisarz w każdej szkole (foto)

BRAŃSZCZYK: Pisarz w każdej szkole (foto)

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotek Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkania autorskie z pisarzami w każdej z 7 gminnych szkół. W sumie uczestniczyło w nich 290 uczniów. – Intencja była taka, żeby jak najwięcej dzieci spotkało się z pisarzami – mówi dyrektor biblioteki Marta Gołębiewska. – Chciałabym, żeby te spotkania stały się naszą tradycją.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Bez podwyżek

ZABRODZIE: Bez podwyżek

Podatki rolny i od nieruchomości w następnym roku nie będą wyższe. – Jako wójt powinienem dbać o to, by podatków jak najwięcej wpływało do kasy gminy, potrzeby są. Natomiast jako mieszkaniec wiem, że podatki w naszej gminie nie są jednymi z najniższych i podnoszenie ich w nieskończoność nie prowadzi do niczego dobrego – na październikowej sesji mówił Tadeusz Michalik.  
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Narodowe Czytanie w Komorowie

RZĄŚNIK: Narodowe Czytanie w Komorowie

7 września 2018 r. o godz. 11.30 społeczność Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Komorowie wsłuchiwała się w słowa powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, czytanej przez zaproszonych gości oraz nauczycieli. Szkoła znalazła się w gronie 3 tys. miejscowości, które włączyły się w akcję Narodowe Czytaniepod patronatem prezydenta RP Andrzjea Dudy i jego małżonki Joanny Kornhauser-Dudy oraz w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem akcji, w tym roku odbywającej się po raz siódmy, jest przede wszystkim promocja czytelnictwa, by stało się ono ważnym elementem życia każdego Polaka.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Woda w Młynarzach i Słopsku opada

ZABRODZIE: Woda w Młynarzach i Słopsku opada

22 stycznia o godz. 13, w związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rzece Bug, Wójt Gminy Zabrodzie ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla sołectw Młynarze i Słopsk.  W czwartek 25 stycznia woda tam opadła. Starosta Wyszkowski odwołał alarm przeciwpowodziowy m.in. dla gminy Zabrodzie.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Bricomarche
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku