BRAŃSZCZYK: Jest za co Bogu i ludziom dziękować (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Jest za co Bogu i ludziom dziękować (foto)

04.09.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Polska wieś już od dawna nie żyje tylko z rolnictwa i nie tylko rolnictwem. Kultywując tradycje, otwarta jest na współczesność. Nikt nie zatrzyma biegu historii, ale ważne, aby wraz z nadejściem nowego nie utracić wartości, które decydują o naszej kulturze i tożsamości – charakter współczesnych dożynek, podczas niedzielnego (3 września) gminnego święta plonów trafnie oddał wójt Mieczysław Pękul.
Uroczystość rozpoczęła dziękczynna Msza św. w kościele w Brańszczyku, odprawiona przez proboszcza ks. Pawła Stacheckiego. Korowód dożynkowy do skansensu poprowadzili Młodzieżowa Orkiestra „Darmanista” oraz starostowie dożynkowi Teresa i Karol Grabowscy z sołectwa Budykierz. – Plony zostały poświęcone, dzięki modlitwie przestał padać deszcz – cieszyła się dyr. Gminnego Domu Kultury Maryla Puścian.
Rolników serdecznie przywitał wójt Mieczysław Pękul: – Ten rok nie był łatwy, ale jest się z czego cieszyć i za co Bogu i ludziom dziękować. Dziękujemy dzisiaj za to, co rolnicy z pól zdołali zebrać, dziękujemy za determinację i wytrwały trud niezmiennie towarzyszący pracy rolnika. Patrząc z radością na dożynkowy korowód, dziękujemy też za kultywowanie tradycji, czego wyrazem jest dzisiejsze święto. Dzisiejsza polska wieś już od dawna nie żyje tylko z rolnictwa i nie tylko rolnictwem. Kultywując tradycje, otwarta jest na współczesność. Nikt nie zatrzyma biegu historii, ale ważne, aby wraz z nadejściem nowego nie utracić wartości, które decydują o naszej kulturze i tożsamości. Dzisiaj to wy, mieszkańcy wsi, jesteście gwarantem, że zachowamy dziedzictwo przekazywane nam z pokolenia na pokolenie.
Piękną tradycją kultywowaną na wsiach są dożynkowe wieńce. Na dożynkach w Brańszczyku było ich aż dwanaście. - Dziękujemy za piękne, misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie. I nie zabraknie nadziei na przyszłe plony – dziękował wójt. Wyróżnienia otrzymały sołectwa: Udrzynek, Nowe Budy, Stare Budy, Tuchlin, Turzyn, Trzcianka, Budykierz, Brańszczyk, Knurowiec, Niemiry, Udrzyn i Przyjmy.
Pięknym zwyczajem jest również przekazywanie wójtowi przez starostów dożynkowych bochna chleba. Mieczysław Pękul obiecał dzielić go sprawiedliwie, by nikomu go nie zabrakło. Z chlebem starał się dotrzeć do największej liczby uczestników uroczystości, w czym pomogli księża.
Pomyślności w polu, domu i zagrodzie życzył rolnikom starosta powiatu Bogdan Pągowski. - Dożynki to dobra okazja do podsumowania nie tylko pracy rolników, ale też samorządu. Ten teren jest najlepszym przykładem współpracy samorządów – chwalił. Zapowiedział, że wkrótce powinna ruszyć budowa drogi od granicy z powiatem ostrołęckim, przez Długosiodło do Knurowca, a więc także przez Białebłota. Wartość inwestycji, na którą powiat pozyskał dofinansowanie, to 12,5 mln zł. Również dzięki dofinansowaniu termomodernizowane będą budynki użyteczności publicznej, w tym Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku.
Mieszkańcy gminy bardzo licznie wzięli udział w dożynkach. Co roku zachęcają m.in. przygotowane przez sołectwa suto zastawione stoły z wiejskimi potrawami. - Świadczą o kunszcie kulinarnym naszych gospodyń, ich gospodarności, zaradności i gościnności – chwalił Mieczysław Pękul. Chwalili również uczestnicy dożynek za smak potraw, różnorodność, a także piękne aranżacje stołów. Za zaangażowanie wójt podziękował sołectwom: Udrzyn, Tuchlin, Trzcianka, Nowy Brańszczyk, Nowe Budy, Niemiry, Stare Budy, Brańszczyk, Knurowiec, Dalekie-Tartak, Udrzynek, Budykierz, Turzyn, Nowa Wieś, Białebłoto Nowa Wieś i Białebłoto-Kurza.
Za kunszt kulinarny, a także pomysłowość pochwalić należy uczestników konkursu na najsmaczniejsze konfitury i chleb domowego wypieku. Komisja konkursowa zachwycała się pieczywem z różnymi ziarnami, a także konfiturami z derenia, płatków dzikiej róży, brzoskwini i moreli oraz porzeczek. Główną nagrodę za najlepszy chleb otrzymała Małgorzata Wójcik z Knurowca. II miejsce zajął Mariusz Pawłowski ze Starych Bud, III – Jadwiga Stoszewska z Turzyna. Z kolei za najlepszą konfiturę uznano tę z derenia zgłoszoną przez Mariusza Pawłowskiego. II miejsce zajęła Martyna Robak z Udrzynka, III – Jadwiga Stoszewska. 
Tłoczno było przy stołach biesiadnych, ale publiczność nie opuszczała również terenu przed sceną. Wraz z Klubem Seniora z Brańszczyka, który wystąpił z orkiestrą Darmanista pod batutą Dariusza Pieńkosa, oraz Turzyńską Senioradą, której akompaniował Piotr Wyszyński, chętnie śpiewała znane ludowe piosenki. Do tańca porwał cygański zespół Patrycja Runo & Gipsy Stars, a później gwiazda dożynek – zespół „Exaited”.
Bardzo podobały się również występy młodych miejscowych artystów: zespołu „Bez przerwy” oraz Kamila Hartmana, który wystąpił z Anną Pieńkos i Kacprem Podlesiem. Do późnego wieczora trwała zabawa z zespołem Raf.
Warto wspomnieć o innych atrakcjach dożynek. Tomik poezji „Brańszczyk – wiersze z mojej Małej Ojczyzny” promował prof. Jerzy Mierzejewski. Towarzyszył mu autor ilustracji, młody artysta z gminy Brańszczyk Sebastian Murza.
Cenne nagrody (m.in. rowery i drukarki) kusiły do udziału w zabawie fantowej.
Na orliku za urzędem gminy trwały rozgrywki piłkarskie, kończące pierwszy sezon Ligi Bociana zorganizowanej przez stowarzyszenie „Bocian” KRiS oraz Wójta Gminy Brańszczyk. W rozgrywkach wzięło udział 10 drużyn, w tym 9 z Gminy Brańszczyk.
Końcowa klasyfikacja rozgrywek: I – Eden, II - Jawor, III – TZŁ Green Hornets, IV - Joga Bonito, V – Brańszczyk, VI – Gazyl Mistrze, VII – Wyszków FC, VIII – Copacabana, IX - FC Nowe Budy Team, X - Tuchełka Poręba. Królem strzelców z 13 trafieniami został Dominik Pawłowski z zespołu Joga Bonito. W głosowaniu wybrano najlepszego bramkarza - Karola Ponichterę oraz najlepszego zawodnika, którym okazał się Jakub Wierzchoń (obaj z TZŁ Green Hornets i to dzięki ich postawie drużyna zajęła tak wysoką lokatę). Podczas dożynek pierwsze trzy zespoły otrzymały puchary, a zawodnicy - pamiątkowe statuetki. Statuetki za udział trafiły również do pozostałych drużyn. Wszystkie nagrody ufundował Wójt Gminy Brańszczyk.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną

Najczęściej komentowane

Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną