BRAŃSZCZYK: Hubertus 2019 (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Hubertus 2019 (foto)

09.10.2019
autor: Elżbieta Borzymek, fot. EB i M. Puścian
...odbył się w pięknej jesiennej scenerii, w sobotę 5 października, w Brańszczyku. Podczas przejazdu głównymi ulicami miejscowości można było podziwiać, jak wielu wspaniałych jeźdźców i koni przybyło. Ich niezwykłe umiejętności zachwyciły obserwatorów poszczególnych konkurencji. Szablę Najnerta, główną nagrodę w zawodach kawaleryjskich, zdobył Daniel Pietrzak. W gonitwach za lisem zwyciężyli Aneta Rostek i Jarosław Żmuda,w skokach na potęgę – Olga Wyszyńska.   
    
– Witam wszystkich równo – zwrócił się do zgromadzonych na placu przy ul. Bielińskiej piłsudczyk Zbigniew Drobot. Poprosił ks. Pawła Stacheckiego o błogosławieństwo, „żeby wszystko odbyło się szczęśliwie i z duchem Bożym”
- Wczoraj był dzień św. Franciszka, to był taki człowiek, który pochylił się nad naturą, nad przyrodą, nad zwierzętami – mówił proboszcz. – Jak tak patrzę już od wielu lat na wasze umiłowanie zwierząt, koni, to chciałbym wam życzyć, żeby ta wasza przyjaźń z końmi była dla was źródłem siły, nadziei, optymizmu, bo konie reprezentują takie wartości.
Ksiądz proboszcz pokropił święconą wodą wszystkie pary, jeźdźców i konie. 
Prezes piłsudczyków płk związku Sylwester Raniszewski przybliżył postać rotm. Józefa Najnerta: - Zebraliśmy się tutaj już po raz szósty na zawody hippiczne o szablę Najnerta, urodzonego w 1895 roku. Służbę zaczął w I pułku ułanów puławskich w 1915 roku. Cała jego wojskowa kariera związana była z jeździectwem. Należał do kadry olimpijskiej oraz był wicemistrzem Polski w zawodach hippicznych. Brał udział w wojnie 1920 roku. Został zamordowany w Katyniu w 1940 roku. 
 
Podczas parady przez Brańszczyk, mieszkańcy mogli podziwiać jeźdźców na swoich koniach, którzy jeszcze większy podziw, zademonstrowanymi uemiejętnosciami, wzbudzili podczas kolejnych konkurencji. Oto ich wyniki: 
Skok przez przeszkody: I – Dominika Świniarska, na koniu Olga (Węgrów), II – Jarosław Żmuda na Lukrecji, III – Marta Dopierała na Henrietcie
Kawaleryjskie o szablę Najnerta: I miejsce – Daniel Pietrzak na Piorunie, II – Jarosław Żmuda na Lukrecji, III – Paweł Kozakiewicz na Priamie
Skok na potęgę: I – Olga Wyszyńska  na Jawarce (Konikowo), II – Daniel Pietrzak na Piorunie, III – Weronika Kuta na Cymce  
Duża gonitwa za lisem: Jarosław Żmuda na Lukrecji
Mała gonitwa za lisem: Aneta Rostek na Muszelce
 
Organizatorami Hubertusa byli: Stajnia Konikowo, Stowarzyszenie Bocian Kris, Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański, Parafia Brańszczyk oraz Jerzy Żukowski, kandydat na posła.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Komunikat Wójta Gminy

BRAŃSZCZYK: Komunikat Wójta Gminy

W związku z wydaniem specustawy o przeciwdziałaniu COVID-19, wywołanej koronawirusem, informuję:
- od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Skąd się wywodzimy? (foto)

BRAŃSZCZYK: Skąd się wywodzimy? (foto)

O tym, jak ważna jest pamięć historyczna, ta szersza i dotycząca najbliższej okolicy, przekonywano na spotkaniu w Turzynie. Mieszkańcy zgromadzili się w remizie, by spędzić to popołudnie na wspominaniu przeszłości. Panie z klubu seniora wystąpiły w programie patriotycznym, regionalista Mirosław Powierza opowiedział o dawnym Turzynie. Spotkanie zakończył poczęstunek. 
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Dzieci świętowały z rodzicami (foto)

RZĄŚNIK: Dzieci świętowały z rodzicami (foto)

W pikniku z okazji Dnia Dziecka, który odbył się w niedzielę 29 maja przed budynkiem Urzędu Gminy w Rząśniku, aktywnie uczestniczyły nie tylko dzieci, ale także ich najbliżsi. Na pochwałę szczególnie zasłużyły świetnie bawiące się ze swoimi pociechami mamy.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Wracamy do siedmiu szkół podstawowych

BRAŃSZCZYK: Wracamy do siedmiu szkół podstawowych

Rada gminy przyjęła uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. – Nie robimy rewolucji, wracamy do tego, co było przed 1999 r. – do siedmiu szkół ośmioklasowych. Na żadne inne rozwiązanie nie ma czasu – mówi odpowiedzialny za gminną oświatę zastępca wójta Andrzej Łapiński. Klasy wygaszanych gimnazjów w Porębie i Brańszczyku zostaną  włączone do tamtejszych szkół podstawowych.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom

Najczęściej komentowane