BRAŃSZCZYK: Gminne Dożynki (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Gminne Dożynki (foto)

23.08.2018
autor: Maryla Puścian, fot. GDK w Brańszczyku
Święto Plonów Gmina Brańszczyk obchodziła w niedzielę 19 sierpnia. 
W dziękczynieniu za zebrane plony 14 sołectw (Brańszczyk, Budykierz, Knurowiec, Nowa Wieś, Nowe Budy, Niemiry, Ojcowizna, Przyjmy, Stare Budy, Tuchlin, Turzyn, Trzcianka, Udrzyn, Udrzynek) przyniosło do kościoła parafialnego w Brańszczyku przepiękny dar w postaci wieńców żniwnych, które zostały poświęcone i poniesione w procesji jako wotum za zebrane zbiory.
Do tego daru nawiązał we Mszy św., sprawowanej przez sześciu kapłanów pod przewodnictwem ks. prałata Andrzeja Grzybowskiego, głoszący kazanie ks. Adam Wiśniewski, który powiedział m.in., że w wieńcach dożynkowych kryje się nie tylko radość z zakończonych żniw, ale też wdzięczność Bogu za zebrane plony. Dożynki to najpiękniejsze podtrzymywanie tradycji na przestrzeni wieków i chociaż obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter, to jak dawniej tak i dzisiaj, dożynki są ważne dla wszystkich, bo właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb. 
W skansenie, do którego przybył korowód dożynkowy, gości powitał wójt Mieczysław Pękul. - To wy trudzicie się, by nie zabrakło nam chleba – zwrócił się do rolników. - Chleba, który jest codziennym pokarmem i symbolem życia, dlatego wymaga od nas wielkiego szacunku. Chleb nas łączy przy stole i w zatroskaniu o siebie. Wyzwala w nas wzajemną życzliwość i otwiera oczy na tych, którzy potrzebują pomocy, a piękny gest dzielenia się chlebem jest wyrazem solidarności z potrzebującymi. Dzisiejsza wieś, kultywując tradycje, otwarta jest na nowoczesność, bo świat tego coraz bardziej wymaga. Wieś szybko się zmienia, zmieniają się jej mieszkańcy i ich otoczenie. Dzisiaj rolnik to fachowiec, posiadający specjalistyczną wiedzę, zaś gospodarstwo to specjalistyczne przedsiębiorstwo. Dzisiaj mamy na wsi nowe domy, drogi, kanalizację, wodociągi, nowoczesne szkoły, a w gospodarstwach maszyny rolnicze. Mieszkańcy wsi nie otrzymali tego za darmo. To efekt ich pracowitości i zapobiegliwości, czego owoce nietrudno dookoła dostrzec.
Następnie starostowie dożynkowi - Hanna i Walerian Wiśniewscy z Nowych Bud przekazali wójtowi bochen chleba, który wspólnie z kapłanami połamali i podzielili pomiędzy uczestnikami dożynek.
Życzenia rolnikom złożyli również radni sejmiku Cecylia Domżała i Marian Krupiński. Wójtowi Mieczysławowi Pękulowi przekazali przyznane przez marszałka województwa Adama Struzika wyróżnienie – medal PRO MASOVIA za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Piękne życzenia rolnikom złożył także starosta Bogdan Pągowski.
Dostawcom mleka: Sylwestrowi Ładzie z Dudowizny, Krzysztofowi Komorowi z Udrzyna, Tadeuszowi Błońskiemu ze Trzcianki, Janowi Barańskiemu i Januszowi Godlesiowi z Niemir nagrody wręczyli przedstawiciele Mlekovity, zaś delegacje wieńcowe otrzymały z rąk wójta i starostów dożynkowych podziękowania, po czym wraz z sołtysami zaprosili do stołów biesiadnych, przygotowanych przez 20 sołectw, serwujących za darmo przepyszne dania, przekąski i ciasta.
Rozstrzygnięto również konkurs na najsmaczniejszy chleb ze smalcem własnego wyrobu. Produkt zgłosiło 9 osób. I miejsce komisja (w składzie: Danuta Chmielewska, Marta Gołębiewska, Renata Kulesza i Sebastian Murza) przyznała Joannie Szydlik z Brańszczyka, II - Irenie Sokołowskiej z Turzyna, a III - Jarosławowi Mościckiemu z Niemir.
 
Atrakcje dożynkowe
Wśród najciekawszych atrakcji dożynkowych znalazły się występy artystyczne począwszy od Klubu Seniora i Młodzieżowej Orkiestry „Darmanista z Brańszczyka, Grupy Tanecznej Patrycji Runo&Gipsy Stars, Zespołu „Werblue” po rewelacyjny koncert gwiazdy wieczoru „Rokiczanka” i zabawy ludowej z zespołem „Bez przerwy”.
Dzięki temu, że od kilku lat dożynki w naszej gminie odbywają się na terenie skansenu, corocznie staraniem wójta i pracowników samorządowych przybywa atrakcji, które są wyjątkowe i nie spotykane w najbliższym regionie. Można było m.in. oglądać wystawę zdjęć makrofotografii „Pszczoła w obiektywie” i wziąć udział w animacjach dla dzieci, podziwiać kolekcję starych obrazów religijnych i urządzeń, sprzętów rolniczych, wystawę „Od sochy do kombajnu”, izbę tkacką, wystawą poświęconą patronce skansenu Marii Żywirskiej. W kuźni była możliwość wybicia pamiątkowej monety oraz uzyskania okolicznościowej pieczęci. Dzieci chętnie korzystały z karuzeli z kurpiowskimi figurami.
Odbyło się także spotkanie autorskie z płk. prof. Jerzym Mierzejewskim, autorem II tomiku poezji „Brańszczyk – wiersze z mojej małej Ojczyzny” oraz twórcą ilustracji Sebastianem Murzą. Wydawca Gminny Dom Kultury serdecznie poleca drugi tomik poezji, który można nabyć, podobnie jak Album o Gminie „Nadbużańskie Klimaty” w siedzibie GDK.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość