BRAŃSZCZYK: Czytajmy razem!

Powiat

BRAŃSZCZYK: Czytajmy razem!

09.10.2017
autor: Maryla Puścian
Na kolejne zgłoszenie się do akcji społecznej Narodowe Czytanie przez Gminny Dom Kultury w Brańszczyku i Parafię św. Barbary w Porębie- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wystosował zaproszenie, które podjęto 8 października 2017 r.
Do zebranych po mszy św. w starej plebanii w Porębie, list zachęcający do czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, lektury wybranej do Narodowego Czytania w 2017 roku, odczytał ks. prałat Andrzej Grzybowski, proboszcz Parafii św. Barbary, zaś dyrektor Gminnego Domu Kultury w Brańszczyku Maryla Puścian wszystkim obecnym ufundowała książki Stanisława Wyspiańskiego z okolicznościową pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP.
W przemiłym gronie chętnych do udziału w akcji, przy herbatce i pysznym cieście, rozpoczęto czytanie „Wesela”. Zdając sobie sprawę z tego, że to wszak dramat, czytający wybierali wyjątkowe fragmenty dzieła, zarówno te wzruszające, budzące patriotyzm, jak i te z ironią na społeczne zachowania w Młodej Polsce, ale też i te zabawne, typowe momenty niemal na każdym weselu.
 Najważniejsza jednak w tym spotkaniu była wielopokoleniowość, bo pięknie zaprezentowały się małżeńskie pary, rodziny i duety; w tym kapłani, przedstawiciele chóru parafialnego, Rycerzy Kolumba, Caritasu i sołectw Poręba Średnia i Kocęby, którzy wcielili się w role: Pana Młodego, Panny Młodej, Księdza, Żyda, Chochoła i Poety.
Dziękując sobie nawzajem, organizatorzy i uczestnicy Narodowego Czytania 2017, wysnuli kilka ciekawych propozycji częstszego wspólnego czytania, np. przez całą dobę, bądź dzień lub w jeden ustalony dzień w miesiącu. Dlatego też podejmując inicjatywę coroczną, chcemy zainteresować powyższymi propozycjami. Wystarczy, aby byli chętni. Czytajmy razem!     
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Gmina w strefie żółtej i czerwonej

SOMIANKA: Gmina w strefie żółtej i czerwonej

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wyszkowie informuje, że 19 kwietnia podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz został przegłosowany załącznik do decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: W przyrodzie jak w życiu

DŁUGOSIODŁO: W przyrodzie jak w życiu

W gminie Długosiodło w ciągu 10 lat nadleśnictwo zamierza pozyskać przeszło 140 tys. m3 drewna. – Dochodzą do nas głosy, że wycinamy dużo lasu. Ale w przyrodzie, jak i w życiu. Czy chcielibyśmy, żeby w naszym społeczeństwie byli tylko dorośli? – na spotkaniu z radnymi i sołtysami mówił nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski.
zobacz więcej
SOMIANKA: Barwnie, smacznie, sympatycznie (foto)

SOMIANKA: Barwnie, smacznie, sympatycznie (foto)

Jubileuszowy, już dziesiąty, Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw, który odbył się w sobotę 7 września, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Rynek w Popowie Kościelnym był zapełniony. 
Rywalizowało siedem sołectw z siedmiu gmin. Gminę Somianka reprezentowało sołectwo Somianka-Zaszosie, które zdobyło nie tylko I miejsce w kategorii prezentacja stoisk, ale też nagrodę publiczności. – Jeżeli publiczność nagrodziła, to najważniejsze – mówi w poniedziałek jeszcze pełna emocji i bardzo szczęśliwa, odbierająca mnóstwo gratulacji, sołtyska Elżbieta Grześkiewicz.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Ferie w bibliotece (foto)

RZĄŚNIK: Ferie w bibliotece (foto)

W czasie ferii Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśniku po raz kolejny zorganizowała zajęcia dla dzieci. 
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom