BRAŃSZCZYK: Białe Błoto, czyli…

Powiat

BRAŃSZCZYK: Białe Błoto, czyli…

08.05.2019
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. czytelnik
W ramach przebudowy biegnącej przez Białebłoto drogi powiatowej, postawiono nowe oznakowanie. Nikt nie spodziewał się jednak nowej nazwy miejscowości…
 
Pisownia nazw miejscowości Białebłoto-Kobyla, Białebłoto-Kurza i Białebłoto-Stara Wieś nastręcza trudności, czego efektem są różne błędy. Zazwyczaj związane są jednak z odmianą dwuczłonowych nazw, kiedy słyszymy np.: idę do Białegobłota-Kobylej czy do Białegobłota-Kurzy (prawidłowa odmiana wg wykazu urzędowego nazw miejscowości: Białegobłota-Kobyli, Białegobłota-Kurzej).
Ze zdziwieniem i rozbawieniem mieszkańcy i przejezdni obserwują nową tablicę, która stanęła na wjeździe do miejscowości od strony Długosiodła. Białobłoto-Kobyla zamieniono na... Białe Błoto. Co ciekawe, taka miejscowość istnieje, ale w pobliskim powiecie pułtuskim. Jest też Białe Błoto w województwie dolnośląskim i Białe Błota w województwie kujawsko-pomorskim, w sumie aż 17 Białych Błot (Białebłota tylko 3 nasze). – Ale tu Mazowsze, powiat wyszkowski – ze śmiechem komentuje nasz czytelnik, od którego otrzymaliśmy zdjęcia.
Błąd rzucił się w oczy również pracownikom starostwa, którzy uspokajają, że wkrótce tablica zostanie zmieniona. Dobiega końca odbiór dość feralnej inwestycji, polegającej na przebudowie dróg na terenie gmin Brańszczyk i Długosiodło. Przypomnijmy, że powiat uzyskał na nią dofinansowanie. Rozstrzygnięty w sierpniu 2017 r. przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych "Ostrada" z Ostrołęki z ofertą na prawie 12,5 mln zł. Pierwotny termin realizacji upłynął 1 października 2018 r. Został przedłużony do końca roku, ale inwestor prac nie zakończył, dając się mocno we znaki mieszkańcom i kierowcom. Termin powiat wydłużył do połowy kwietnia.
Najważniejsze jednak, że inwestycja jest gotowa, a część mieszkańców nie musi chodzić… po białym błocie. Jak w swoim opracowaniu „800 lat osadnictwa na Puszczy Białej” pisał Wincenty Szydlik, nazwa miejscowości „to nic innego jak ironiczna nazwa dokuczliwego piasku. Piasek ten Syska nazywa „dziadowskim morzem", a nazwę wywodzi następująco: biały piasek, białe błoto, Biała Puszcza, położona na międzyrzeczu Narwi i Bugu”.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Kręgi na festiwalu

SOMIANKA: Kręgi na festiwalu

IX Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw, organizowany przez Lokalną Grupę Działania Zalew Zegrzyński, odbędzie się w sobotę 8 września na terenie zespołu pałacowo-parkowego PAN w Jabłonnie. Gminę Somianka będzie reprezentowało sołectwo Kręgi. Rozpoczęcie o 13.00. Gwiazdami festiwalu będą zespół Radioaktywny Świat z Gosią Andrzejewską i Enej.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Prosimy o dofinansowanie potrzeb placówki

RZĄŚNIK: Prosimy o dofinansowanie potrzeb placówki

Na zakończenie sesji rady gminy, która odbyła się 14 lutego, przewodniczący rady Krzysztof Soliwoda odczyta list, którą mieszkańcy sołectw, należących do obwodu Szkoły Podstawowej w Bielinie, skierowali do rady gminy. Zwracaj się w nim z prośbą o dofinansowanie modernizacji budynku szkoły, która w tym roku obchodzić będzie 55-lecie.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Byliśmy zbyt pobłażliwi (foto)

ZABRODZIE: Byliśmy zbyt pobłażliwi (foto)

Druga dyskusja publiczna nad projektem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Zabrodzie odbyła się 20 października w GOK. O projekcie mówili: wójt Tadeusz Michalik, naczelnik wydziału rozwoju gminy Jan Getka oraz projektant studium Bartosz Rosłon. Uwagi do projektu, na specjalnym formularzu, będzie można składać od 10 do 30 listopada.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: O krainie, która wyjątkowo się Panu Bogu udała

BRAŃSZCZYK: O krainie, która wyjątkowo się Panu Bogu udała

Ukazał się album „Gmina Brańszczyk Nadbużańskie Klimaty”. Poświęcony jest „krainie, która wyjątkowo się Panu Bogu udała”. Warto się z nim zapoznać – zachęca gmina, wydawca publikacji. – Kupując tę publikację, promujesz gminę i miejsca, które kochasz!
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku