BRAŃSZCZYK: Białe Błoto, czyli…

Powiat

BRAŃSZCZYK: Białe Błoto, czyli…

08.05.2019
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. czytelnik
W ramach przebudowy biegnącej przez Białebłoto drogi powiatowej, postawiono nowe oznakowanie. Nikt nie spodziewał się jednak nowej nazwy miejscowości…
 
Pisownia nazw miejscowości Białebłoto-Kobyla, Białebłoto-Kurza i Białebłoto-Stara Wieś nastręcza trudności, czego efektem są różne błędy. Zazwyczaj związane są jednak z odmianą dwuczłonowych nazw, kiedy słyszymy np.: idę do Białegobłota-Kobylej czy do Białegobłota-Kurzy (prawidłowa odmiana wg wykazu urzędowego nazw miejscowości: Białegobłota-Kobyli, Białegobłota-Kurzej).
Ze zdziwieniem i rozbawieniem mieszkańcy i przejezdni obserwują nową tablicę, która stanęła na wjeździe do miejscowości od strony Długosiodła. Białobłoto-Kobyla zamieniono na... Białe Błoto. Co ciekawe, taka miejscowość istnieje, ale w pobliskim powiecie pułtuskim. Jest też Białe Błoto w województwie dolnośląskim i Białe Błota w województwie kujawsko-pomorskim, w sumie aż 17 Białych Błot (Białebłota tylko 3 nasze). – Ale tu Mazowsze, powiat wyszkowski – ze śmiechem komentuje nasz czytelnik, od którego otrzymaliśmy zdjęcia.
Błąd rzucił się w oczy również pracownikom starostwa, którzy uspokajają, że wkrótce tablica zostanie zmieniona. Dobiega końca odbiór dość feralnej inwestycji, polegającej na przebudowie dróg na terenie gmin Brańszczyk i Długosiodło. Przypomnijmy, że powiat uzyskał na nią dofinansowanie. Rozstrzygnięty w sierpniu 2017 r. przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych "Ostrada" z Ostrołęki z ofertą na prawie 12,5 mln zł. Pierwotny termin realizacji upłynął 1 października 2018 r. Został przedłużony do końca roku, ale inwestor prac nie zakończył, dając się mocno we znaki mieszkańcom i kierowcom. Termin powiat wydłużył do połowy kwietnia.
Najważniejsze jednak, że inwestycja jest gotowa, a część mieszkańców nie musi chodzić… po białym błocie. Jak w swoim opracowaniu „800 lat osadnictwa na Puszczy Białej” pisał Wincenty Szydlik, nazwa miejscowości „to nic innego jak ironiczna nazwa dokuczliwego piasku. Piasek ten Syska nazywa „dziadowskim morzem", a nazwę wywodzi następująco: biały piasek, białe błoto, Biała Puszcza, położona na międzyrzeczu Narwi i Bugu”.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość