BRAŃSZCZYK: 78. rocznica pobytu „Hubala” u nas (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: 78. rocznica pobytu „Hubala” u nas (foto)

26.09.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Uroczystości zorganizowane 24 września w Porębie w 78. rocznicę pobytu oddziału mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” na terenie parafii były różnorodne i ciekawe.  Po koncercie pieśni wojennych i wojskowych, Mszy św. w intencji Ojczyzny i jej obrońców, można było przenieść się w czasie. Na oczach obserwujących rozegrała się potyczka konnego szwadronu mjr. Dobrzańskiego ze zmotoryzowanym oddziałem Niemców. Mogli przy tym podziwiać i oklaskiwać kunszt jeźdźców oraz wspaniałe konie i... motory.
Doskonałym wprowadzeniem w atmosferę tamtych lat był piękny koncert „Niepokonanej – pieśni i ballady”. Wojciech Bardowski (baryton) i Arleta Lemańska (sopran) utwory wojskowe z czasów powstań, wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej wykonali w  scenerii muralu poświęconego mjr. Dobrzańskiemu i jego oddziałowi.  
Szczególny charakter Mszy św. podkreślała obecność nie tylko wielu znamienitych gości, których serdecznie powitał ks. proboszcz Andrzej Grzybowski, ale także liczna sztandarów szkół, organizacji i stowarzyszeń. 
– To kolejna rocznica pobytu „Hubala” i jego oddziału u nas. Pięknie to brzmi –  u nas, czyli w naszej porębskiej parafii – zauważył ks. proboszcz w kazaniu. – Podziwiając mjr. Henryka Dobrzańskiego, pytamy, skąd się wzięła jego odwaga, jego patriotyzm, jego determinacja w walce z okupantem? Determinacja posunięta aż do końca. Gdzie, w jakich warunkach rodzą się bohaterowie tacy jak „Hubal”? Wreszcie, co trzeba zrobić, żeby w dzisiejszych czasach, było więcej ludzi podobnych do „Hubala”? Kapłan starał się znaleźć odpowiedzi na te pytania. Wskazał na ważną rolę wychowania, domu rodzinnego i wiary. – Ważne jest, jak wychowujemy, jakie wartości przekazujemy – zauważył, podkreślając, że uroczystość w Porębie jest lekcją patriotyzmu, ale wzywa też do wychowywania. – Wychowujmy – nawoływał – bo to jest nasz patriotyczny obowiązek. Pokazujmy, co dobre, pozytywne, piękne. Niech ta dzisiejsza lekcja kształtuje w nas piękne postawy, ludzi odpowiedzialnych za siebie, innych, Ojczyznę.
W swoim wystąpieniu starosta Bogdan Pągowski podziękował za przygotowanie uroczystości, za udział w niej dzieci i młodzieży z pocztami sztandarowymi swoich szkół: - Warto tę legendę podtrzymywać – podkreślił, nawiązując do bohaterów uroczystości. – My ten czas chcemy zatrzymać. Skoro są w naszej pamięci, żyją. Nie chcemy, żeby dzisiaj młodzież musiała dawać takie świadectwo jak „Hubal”. My walczymy o pokój i niech tak zostanie.
- Przychodzimy, żeby wspominać „Hubala” i jego bohaterskich żołnierzy, żeby spotkać się z legendą – dodał wójt Mieczysław Pekul – legendą, która przetrwała trudne czasy wojny i powojenne, gdy o takich postaciach nie można było mówić. Mamy wolną Polskę i cieszmy się tym, że jesteśmy państwem wolnym.
Jan Puścian zauważył, że nasz naród dźwiga się z wieloletniej niewoli, przede wszystkim tej mentalnej. – Życzę, żeby ta tendencja trwała, jej owoce były widoczne coraz bardziej.
Złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicami poświęconymi „Hubalowi”, żołnierzom jego i Armii Krajowej. 
Na placu za nową plebanią odbyła się najbardziej widowiskowa część uroczystości – inscenizacja batalistyczna i pokaz kawaleryjski, podziwiane i oklaskiwane przez widzów. Poprzedził je wyjazd kilku motocykli, które przejechały trasę, którą 78 lat temu pokonał oddział „Hubala”, gdy przeprawiał się w Udrzynie przez Bug. 
Laureatom konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży „Hubal w moich oczach” zostały wręczone dyplomy i nagrody: klasy I-III: I miejsce- Natalia Gorczyca PSP Poręba, II - Dawid Rutkowski PSP Dybki, III – Dawid Pałubiński PSP Nowe Budy, wyróżnienie – Lena Perzyna PSP Brańszczyk; kl. IV-VII: I miejsce ex aequo – Dawid Szymański, Martyna Zawistowska, obydwoje PSP Trzcianka, II – Kacper Roguszewski PSP Knurowiec, III – Wiktoria Mróz PSP Brańszczyk, wyróżnienie – Klaudia Deluga PSP Białebłoto i Kamil Zyśk PSP Nowe Budy.
Organizatorami uroczystości byli: Parafia w Porębie, Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Gmina Brańszczyk i Gminny Dom Kultury, Mazowiecki Urząd Marszałkowski.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość