ZUS: pamiętaj o nowym rachunku

Od czytelników

ZUS: pamiętaj o nowym rachunku

11.01.2018
autor: Regionalny rzecznik prasowy ZUS Piotr Olewiński
Od stycznia działa nowy sposób opłacania składek. 103,5 tys. płatników w Polsce przelało już pieniądze na indywidualne numery rachunków składkowych. 
Na Mazowszu dokonano już 19.767 wpłat (131.241.716 zł), w tym na terenie oddziału w Płocku, pod który podlega wyszkowski inspektorat – 2.511 wpłat (27.622.363 zł).
Wszyscy przedsiębiorcy powinni pamiętać o tym, że wraz z Nowym Rokiem zamknięto rachunki bankowe, na które do tej pory opłacali składki. Teraz pieniądze należy przelać na nowy indywidualny numer rachunku składkowego – oddzielny dla każdego przedsiębiorcy. Składki nie trzeba już dzielić na poszczególne fundusze, ZUS podzieli je sam. Jeżeli ktoś nie zna swojego numeru rachunku, można sprawdzić go w każdej placówce ZUS lub na stronie www.eskladka.pl.
Do przelewania składek należy użyć zwykłego formularza – takiego, jakiego używamy np. do opłacania rachunku za prąd. Jedno z najczęstszych pytań dot. tego, co należy wpisać w tytule nowego przelewu. Tytuł jest dowolny, można więc wpisać np. „składki” lub „ZUS”. Jeżeli zgadzają się dane identyfikacyjne, to wpłata zaksięguje się poprawnie. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zmianie ulega nie tylko opłacanie składek, ale także sposób ich księgowania. Pieniądze w pierwszej kolejności uregulują najstarsze zaległości płatnicze (oczywiście o ile takowe istnieją), a dopiero później bieżące zobowiązania. W takim przypadku kwota przelewu nie wystarczy na pełne uregulowanie bieżących składek. Zabraknie wtedy na składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe samych przedsiębiorców. Mogą przez to wypaść z ubezpieczenia i nie otrzymać zasiłku, jeżeli zachorują.
Nowy sposób księgowania może rodzić wiele pytań. ZUS wprowadza więc od połowy stycznia nową usługę – doradców płatników składek. Pomogą oni płatnikom m.in. w ustaleniu sposobu rozliczenia wpłat na ich kontach.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Rowerzyści, uważajcie!

Rowerzyści, uważajcie!

Policja weźmie pod lupę młodych rowerzystów, którzy nie zważają na maluchy ze Szkoły Podstawowej nr 1. To efekt interwencji naszej czytelniczki.
zobacz więcej
Pożegnanie: Jan Świderek ( 1934 – 2017)

Pożegnanie: Jan Świderek ( 1934 – 2017)

Niedawno pożegnaliśmy długoletniego dyrektora Szkoły Podstawowej w Leszczydole -Nowinach p. Jana Świderka. Był nie tylko dyrektorem, ale przede wszystkim nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń uczniów z Leszczydołu- Nowin. Wpisał się na trwałe w historię tej miejscowości. Jest jej cząstką. Na zawsze pozostanie po nim ślad.
zobacz więcej
Nasi Absolwenci: Dawid i Michał (foto)

Nasi Absolwenci: Dawid i Michał (foto)

Pierwsze spotkanie z cyklu „Nasi Absolwenci” odbyło się w Zespole Szkół na Polonezie. W cyklu będą przedstawiane sylwetki byłych uczniów, którzy mogą poszczycić się życiowymi sukcesami. Szkołę odwiedzili Dawid Kulesza – wokalista discopolowego zespołu DEJW, który ostatnio święci triumfy w tej branży oraz Michał Kosmala – gitarzysta. Spotkanie podsumował dyrektor Zbigniew Szczerba podkreślając, że każdy może osiągnąć coś w życiu, czym dodatkowo zachęcił do realizacji marzeń.
zobacz więcej
Nauczyciele ze "Skłodowskiej" w Wielkiej Brytanii

Nauczyciele ze "Skłodowskiej" w Wielkiej Brytanii

W ramach projektu Erasmus+ Mobility Project for School Education Staff – English Language Course Programme dwie nauczycielki języka polskiego Karina Gnatkowska i Marzanna Siemienowska doskonaliły w Plymouth umiejętność posługiwania się językiem angielskim. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku