ZUS: pamiętaj o nowym rachunku

Od czytelników

ZUS: pamiętaj o nowym rachunku

11.01.2018
autor: Regionalny rzecznik prasowy ZUS Piotr Olewiński
Od stycznia działa nowy sposób opłacania składek. 103,5 tys. płatników w Polsce przelało już pieniądze na indywidualne numery rachunków składkowych. 
Na Mazowszu dokonano już 19.767 wpłat (131.241.716 zł), w tym na terenie oddziału w Płocku, pod który podlega wyszkowski inspektorat – 2.511 wpłat (27.622.363 zł).
Wszyscy przedsiębiorcy powinni pamiętać o tym, że wraz z Nowym Rokiem zamknięto rachunki bankowe, na które do tej pory opłacali składki. Teraz pieniądze należy przelać na nowy indywidualny numer rachunku składkowego – oddzielny dla każdego przedsiębiorcy. Składki nie trzeba już dzielić na poszczególne fundusze, ZUS podzieli je sam. Jeżeli ktoś nie zna swojego numeru rachunku, można sprawdzić go w każdej placówce ZUS lub na stronie www.eskladka.pl.
Do przelewania składek należy użyć zwykłego formularza – takiego, jakiego używamy np. do opłacania rachunku za prąd. Jedno z najczęstszych pytań dot. tego, co należy wpisać w tytule nowego przelewu. Tytuł jest dowolny, można więc wpisać np. „składki” lub „ZUS”. Jeżeli zgadzają się dane identyfikacyjne, to wpłata zaksięguje się poprawnie. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zmianie ulega nie tylko opłacanie składek, ale także sposób ich księgowania. Pieniądze w pierwszej kolejności uregulują najstarsze zaległości płatnicze (oczywiście o ile takowe istnieją), a dopiero później bieżące zobowiązania. W takim przypadku kwota przelewu nie wystarczy na pełne uregulowanie bieżących składek. Zabraknie wtedy na składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe samych przedsiębiorców. Mogą przez to wypaść z ubezpieczenia i nie otrzymać zasiłku, jeżeli zachorują.
Nowy sposób księgowania może rodzić wiele pytań. ZUS wprowadza więc od połowy stycznia nową usługę – doradców płatników składek. Pomogą oni płatnikom m.in. w ustaleniu sposobu rozliczenia wpłat na ich kontach.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Jaki obraz wybrać do pokoju dziecka?

Jaki obraz wybrać do pokoju dziecka?

Urządzanie pokoju dziecięcego nie zawsze jest łatwym zadaniem, ale warto poświęcić nieco czasu na dokładne zaplanowanie tej przestrzeni. Przygotowanie odpowiednio dużo miejsca na przechowywanie zabawek znacznie ułatwi codzienną czynność sprzątania. W pokoju dziecka nie powinno zabraknąć też dostosowanego do wieku dziecka stolika z krzesełkiem lub biurka, które będzie inspirowało naszą pociechę do zadań kreatywnych. Niezwykle istotne jest również zorganizowanie wyciszającej i przyjemnej okolicy do spania. Ważną rolę we wszystkich pokojach dla najmłodszych odgrywają ścienne obrazy dla dzieci.
zobacz więcej
Żołnierze wspierają wyszkowskich medyków (foto)

Żołnierze wspierają wyszkowskich medyków (foto)

Od pomiaru temperatury pacjentów i personelu, poprzez selekcję osób wchodzących, regulację ruchu, transport i rozładunek medykamentów, organizację tymczasowych izb przyjęć, dekontaminację pomieszczeń, aż po pobieranie wymazów – to zakres wsparcia, jakiego udzielają terytorialsi i podchorążowie Akademii Wojskowych w ponad stu szpitalach i placówkach medycznych na terenie całego kraju.
zobacz więcej
Tydzień Kariery w „Koperniku” (foto)

Tydzień Kariery w „Koperniku” (foto)

„Bądź autorem swojej kariery” – pod takim hasłem odbyła się 8. już edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Akcja ma na celu promowanie wśród uczniów poradnictwa zawodowego – edukacji, zawodu, pracy i kariery.
zobacz więcej
Obsługa w placówkach ARiMR w pełnym zakresie

Obsługa w placówkach ARiMR w pełnym zakresie

Od 25 maja w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych rolnicy mogą załatwić wszystkie sprawy osobiście.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom