Zespół Szkół nr 1 gospodarzem międzynarodowego spotkania

Od czytelników

Zespół Szkół nr 1 gospodarzem międzynarodowego spotkania

24.05.2019
autor: ZS1
Zespół Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie jest gospodarzem niezwykłego spotkania uczniów z sześciu państw uczestniczących w projekcie Erasmus+ Pupils teach Pupils.
 
Od 22 do 26 maja młodzież z  Hiszpanii, Rumunii, Turcji, Holandii, Niemiec i Polski uczestniczy w trzecim już  zjeździe projektowym Pupils teach Pupils. W czwartek 23 maja odbyła się ceremonia otwarcia tego projektu. W sali gimnastycznej szkoły zebrali się uczestnicy projektu wraz z opiekunami, społeczność szkolna ZS1, a także goście: wicestarosta Leszek Marszał, zastępca burmistrza Aneta Kowalewska oraz przewodnicząca Rady Rodziców Danuta Rogalska. 
Ceremonię rozpoczęli dyrektor szkoły Marian Popławski, koordynator projektu, wicedyrektor Elżbieta Mańko i nauczycielka języka angielskiego, uczestnicząca w projekcie, Lubow Adamska.
Dyrektor, witając gości, wyraził radość, że nasza szkoła została zaproszona przez Holandię do tego projektu i że możemy gościć u siebie wspaniałych ludzi z różnych państw. Odbyły się już dwa spotkania – w Pamplonie w Hiszpanii i w Schermbeck w Niemczech. Wyszków jest trzecim miastem goszczącym uczestników projektu i realizującym kolejne zadania.
W czasie uroczystości otwarcia uczestnicy projektu otrzymali prezenty od szkoły, a także od przedstawicieli gminy i powiatu. Po krótkiej części artystycznej, już w ramach realizacji projektu, uczniowie udali się na lekcję kulturową przygotowaną prze polski zespół. 
Jeszcze w tym samym dniu odbyły się kolejne dwie lekcje: z historii przygotowana przez zespół z Niemiec oraz z poezji i języka zaprezentowana przez drużynę z Hiszpanii. 
Wyjątkową atrakcją, na życzenie zagranicznych gości, była lekcja gotowania, podczas której uczniowie uczyli się lepić pierogi (na fot.). Wszyscy z wielkim zaangażowaniem podjęli to wyzwanie. Lekcja okazała się wyjątkowa pod każdym względem. Duże zaangażowanie podczas pracy, a także wspólna degustacja były okazją do integracji młodzieży z sześciu krajów.
Po południu wszyscy uczestniczyli w zajęciach aktywizujących. Nasi nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali naukę poloneza i belgijki oraz gry i zabawy, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zagranicznych gości. 
Bardzo bogaty w wydarzenia pierwszy dzień mobilności zakończył się koncertem w WOK „Hutnik”. Przedstawienie muzyczne „Otwórz oczy”, wystawione przez Deptak Taneczny, bardzo się podobało. Szczególnie uczniom z Rumunii, ponieważ są uczniami szkoły artystycznej.
Mobilność w Polsce potrwa jeszcze dwa dni. W piątek – wycieczka do Warszawy i zwiedzanie Wilanowa, a w sobotę – Family Day, czyli dzień dla rodziny. Uczniowie spędzają go w swoich Host Rodzinach, które organizują im czas wolny. Wieczorem odbędzie się zakończenie mobilności i Farewell Party. Podczas ceremonii zakończenia wręczone zostaną certyfikaty udziału w projekcie Pupils teach Pupils – C3 Wyszków.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Konferencja podsumowująca staż w Granadzie (foto)

Konferencja podsumowująca staż w Granadzie (foto)

Konferencja podsumowująca staż zagraniczny uczniów CEZiU „Kopernik” w ramach projektu Erasmus+ „Solidny zawód sposobem na sukces na europejskim rynku pracy” odbyła się 30 listopada. Uroczystość prowadzili Adrian Kałuski z IV TPS i Radosław Rakowski z IV TE.
zobacz więcej
Felieton europosła: Ludobójstwo z polityką w tle*

Felieton europosła: Ludobójstwo z polityką w tle*

11 lipca 1943 roku to była niedziela. Polacy licznie gromadzili się w kościołach na mszy. Właśnie dlatego dla ukraińskich nacjonalistów był to idealny moment na atak. Niemal 100 miejscowości na Wołyniu zaatakowały oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii. Towarzyszyli im uzbrojeni w siekiery, kosy czy widły ukraińscy chłopi. Brutalnie mordowali wszystkich – od niemowlęcia do starca. Krwawa Niedziela to apogeum rzezi wołyńskiej. Gehenna mieszkańców polskich miejscowości na Kresach Wschodnich trwała jednak wiele miesięcy. Na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej Ukraińcy zamordowali (według ostrożnych szacunków) ponad 100 tysięcy Polaków – swoich sąsiadów, z którymi żyli w zgodzie od pokoleń. Ta wielka zaplanowana zbrodnia ma jedno słuszne i prawdziwe określenie – ludobójstwo.
zobacz więcej
Jak założyć Profil Zaufany?

Jak założyć Profil Zaufany?

Aby sprawdzić roczne zeznanie podatkowe wypełnione przez administrację skarbową, przydatny może okazać się Profil Zaufany. Jak go założyć?
zobacz więcej
Felieton europosła: Mateusza Morawieckiego opowieść o Polsce

Felieton europosła: Mateusza Morawieckiego opowieść o Polsce

Z oficjalnie nieznanych przyczyn ktoś z PiS postanowił odmrozić ustawę, która niechcący rozpętała międzynarodową burzę, choć przygotowano ją ewidentnie na użytek wewnętrzny. Pomysł karania więzieniem za przypisywanie współodpowiedzialności za zbrodnie nazistów narodowi polskiemu służył tylko miłemu połechtaniu dumy PiS-owskiego suwerena, a zarazem utrudnieniu badań nad ciemnymi stronami naszej historii. Od początku nikt nie łudzi się, że nowelizacja ustawy o IPN będzie miała zastosowanie wobec osób, które szerzą dezinformację na temat np. udziału Polaków w Holokauście, a są obywatelami innych krajów niż Polska. Nie jest to też wcale pierwsza ustawa tego typu- PiS mógł się wzorować chociażby na Rosji, gdzie od 2014 roku obowiązuje prawo, które zabrania wspominania o tym, że ZSRR było sojusznikiem Hitlera. Wróćmy jednak na polskie podwórko, bo PiS bardzo nie lubi, gdy wytyka się mu podobne do Putina metody działania. 
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom