Zagraniczne mobilności szkolnej kadry ZS3 2017

Od czytelników

Zagraniczne mobilności szkolnej kadry ZS3 2017

23.08.2017
autor: Adam Mickiewicz, wicedyrektor dyrektor szkoły
W roku 2017 w Zespole Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego realizowany jest kolejny już projekt finansowany z funduszy europejskich (PO WER) pt. „Trening czyni mistrza-zagraniczne mobilności szkolnej kadry Zespołu Szkół Nr 3 w Wyszkowie”. Jak nazwa wskazuje, jego adresatem jest kadra pedagogiczna. Beneficjenci, tj. ogółem 25 nauczycieli, wezmą udział w dwutygodniowych, zagranicznych wyjazdach edukacyjnych, głównie o charakterze językowym – do Wielkiej Brytanii oraz Niemiec.
Największa grupa, tj. 17 nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących udała się na początku sierpnia 2017 roku do głównego angielskiego ośrodka akademickiego w Oxfordzie, gdzie doskonaliła swe kompetencje językowe i pedagogiczne. 
W okresie wakacyjnym troje nauczycieli w Niemczech pogłębiło znajomość języka i kultury naszego zachodniego sąsiada na kursach w Berlinie i Monachium. Stanowi to niewątpliwie nawiązanie do realizowanej od lat współpracy międzyszkolnej ze szkołą w Niemczech. 
Nieco później, tj. w lutym 2018 roku czworo nauczycieli języka angielskiego uda się na Wyspy, by odbyć wielodniowy kurs o charakterze językowo-edukacyjnym.
Warto odnotować, że wyjazdy zakładają bezpośredni kontakt z otoczeniem, w tym zamieszkiwanie u rodzin goszczących, co daje szczególnie cenne doświadczenie bezpośrednich kontaktów i weryfikacji własnych umiejętności komunikacyjnych.
Wśród oczekiwanych efektów działania spodziewamy się zarówno wzrostu umiejętności językowych nauczycieli, jak i przeniesienia na grunt polski pozytywnych europejskich doświadczeń edukacyjnych. Uczestnicy wyjazdów mają dzielić się wiedzą i doświadczeniem nie tylko z kolegami z naszej szkoły, ale i z innych placówek oświatowych. Przeprowadzenie projektu ma zaowocować przede wszystkim poprawą jakości kształcenia w ZS3 w Wyszkowie. 
Realizacja tak skomplikowanego i wielowątkowego przedsięwzięcia, pierwszego na taką skalę w szkole, adresowanego bezpośrednio do nauczycieli, wymaga wielu działań przygotowawczych (zamówienie biletów, sporządzenie stosownych umów, a na koniec szczegółowe rozliczenie) i zabiegów, realizowanych przez poszczególnych nauczycieli, ale również przez obsługujących księgowo i koordynatorów z p. Sylwią Ludwikowską na czele.
Warto odnotować, iż w tym samym czasie realizowane było podobne przedsięwzięcie dla nauczycieli przedmiotów zawodowych; 12 osób udało się w lipcu tego roku do Wielkiej Brytanii, co miało związek z pobytem 33-osobowej grupy uczestników 3-tygodniowego stażu dla uczniów technikum. Ogółem w wyjazdach uczestniczyć będzie 40 nauczycieli (spośród około 60 zatrudnionych) Oczywiście takie „spiętrzenie” wyjazdów stanowi poważne wyzwanie, również dla dyrekcji, która musi zapewnić realizację innych zadań szkoły, w tym rekrutacji do klas pierwszych.
Uczestnicy mają zapewnione pokrycie kosztów związanych ze szkoleniem, podróżą i pobytem. Projekt finansowany jest w 100% z funduszy europejskich z programu PO WER (nb. jako szkoła korzystaliśmy już z tego programu przy realizacji innego projektu) za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. Jego realizacja jest możliwa dzięki zaangażowaniu dyrekcji oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wyszkowianie na kongresie PiS

Wyszkowianie na kongresie PiS

Na V Kongresie Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński został ponownie wybrany prezesem PiS na trzyletnią kadencję. W tym ważnym dla ugrupowania wydarzeniu brali udział delegaci  PiS z powiatu wyszkowskiego: Jerzy Abramczyk, Waldemar Sobczak i Eugeniusz Zaremba. 
zobacz więcej
VIII Gminny Konkurs Biblijny (foto)

VIII Gminny Konkurs Biblijny (foto)

Będziesz Biblię kochał bardziej niż rodziców. Nigdy się z nią nie rozstaniesz. A gdy zestarzejesz się, dojdziesz do przekonania, że wszystkie książki, jakie przeczytałeś w życiu, są tylko nieudolnym komentarzem do tej jedynej księgi.” (Roman Brandstaetter)
Tymi słowami rozpoczął się VII Gminny Konkurs Biblijny „Z Biblią na Ty”, który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 2 w Wyszkowie, przy współpracy z parafią św. Idziego, aby uwielbić 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie oraz Wielkiego Papieża św. Jana Pawła II.
zobacz więcej
Codzienność bez barier płatniczych (kampania informacyjna)

Codzienność bez barier płatniczych (kampania informacyjna)

Każdy ma swój ulubiony sklep spożywczy, ulubioną fryzjerkę czy piekarnię. Polacy lubią wracać w te same miejsca – tam, gdzie zakupy wiążą się z wygodą. Zwykle są to punkty blisko domu, u sprawdzonych przedsiębiorców, którzy ułatwiają codzienne sprawunki. Nauczeni komfortu klienci oczekują wysokiego poziomu obsługi od innych punktów usługowych i sklepów. Chcą też, by zapewniły go urzędy.
zobacz więcej
Pomnik prawdy historycznej

Pomnik prawdy historycznej

Słusznie Krzysztof Sobieski zwraca uwagę na napiętą sytuację polityczną, w której przyszło Wyszkowowi stawiać pomnik „żydowski” (NW 09/18). Zastrzega się przy tym, że nie jest antysemitą, jednakże nie chciałby być z gwiazdą żydowską kojarzony. Gwiazda Dawida bowiem stanowi istotną część zaprojektowanej kompozycji przestrzennej upamiętniającej przedwojennego burmistrza Wyszkowa uhonorowanego medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W ten sposób artysta zaakcentował człowieczy odruch Stanisława Wolskiego. Nasuwa się tu porównanie do słynnego już pomnika Jana Pawła II we Francji, który miano pozbawić krzyża akcentującego chrześcijańskość postaci. Gwiazda razi nie tylko p. K.S., ale czy jej usunięcie nie byłoby zbyt daleką ingerencją w dzieło sztuki? Stwierdza p. K.S. (cytat z relacji NW): - „W tej napiętej sytuacji politycznej, jak to się źle kojarzy pomnik z tą gwiazdą”.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom