Uczniowie i przedszkolaki Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku nie mogą narzekać na nudę. Świętowały Dzień Pluszowego Misia, odwiedziły Krainę Elfów, brały udział w warsztatach teatralnych, a udzielania pierwszej pomocy uczyły się od strażaków i policjanta.
Lekcja ratowania życia
W czwartek, 30 listopada w ZSS gościli wyjątkowi goście: policjant Michał Nożewski – dzielnicowy Gminy Brańszczyk oraz Marcin Brdak i Kamil Ponichtera z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Wyszkowie. Panowie poprowadzili zajęcia związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Strażacy pokazali i omówili, w jaki sposób: zachować bezpieczeństwo, sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej, przeprowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową. Podczas zorganizowanego w grupach spotkania dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci, pod czujnym okiem panów strażaków, mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.
Katarzyna Kozłowska
W Krainie Elfów
Uczniowie ZSS w Brańszczyku odwiedzili Krainę Elfów. Zostali oprowadzeni przez prawdziwego elfa, który pokazał im liczne gry i zabawy. Całą wycieczkę zwieńczyło spotkanie ze Świętym Mikołajem, któremu mogli opowiedzieć o swoich najskrytszych marzeniach.
Dzień Pluszowego Misia
W przedszkolu świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci brały udział w zabawach i konkursach, a razem z nimi bawiły się ich ulubieni pluszowi przyjaciele. Na zakończenie każde dziecko mogło zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w misiowej fotobudce.
Mariola Rosińska-Szydlik
Trudny temat: weź go na warsztat
Uczniowie klasy trzeciej gimnazjum i siódmej szkoły podstawowej biorą udział w programie „Trudny temat: weź go na warsztat”. Misją programu jest stworzenie platformy do rozmów o trudnych tematach i sposobów rozwiązywania konfliktów rówieśniczych.
W ramach realizowanego projektu przeprowadzone zostały spotkania socjoterapeutyczne oraz rozwijające kreatywność uczniów, w tym warsztaty teatralne. Do realizacji programu włączyła się młodzież Profilaktycznego Teatru „Farsa”, którego opiekunem oraz instruktorem jest Renata Zmaczyńska-Zadrożna. Uczniowie z Brańszczyka brali udział w integracyjnych warsztatach teatralnych w WOK „Hutnik”. Przygotowali również, wspólnie z teatrem „Farsa” wieczornicę niepodległościową dla mieszkańców Domu Emeryta - Centrum Księdza Orione w Brańszczyku.
Wyżej wymienione działania przygotowują naszą młodzież do życia w środowisku społecznym, bezkonfliktowego rozwiązywania trudnych sytuacji. Uczą wrażliwości na potrzeby innych i współdziałania w grupie. Przygotowują młodzież do podejmowania konstruktywnych działań w środowisku szkolnym i lokalnym.
Opiekunowie programu: Marzena Sokołowska i Mariola Leśnik dziękują uczniom, młodzieży teatru „Farsa”, Pani Renacie Zmaczyńskiej-Zadrożnej za współpracę, zaangażowanie i wspaniałe warsztaty teatralne.
Mariola Leśnik, Marzena Sokołowska