Z Piłsudczykami o Powstaniu Styczniowym (foto)

Od czytelników

Z Piłsudczykami o Powstaniu Styczniowym (foto)

29.01.2020
autor: Teresa Przygoda
Styczeń to miesiąc ważnych rocznic historycznych. Jedną z nich jest  rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Powstania, które pozostawiło trwały ślad, także na terenie powiatu wyszkowskiego.
 
Mogiły, przydrożne krzyże były świadkami lokalnych bitew i potyczek. W ostatnich latach w wielu miejscach przywrócono pamięć o mało znanych dotąd wydarzeniach i ich bohaterach, postawiono kapliczki, ustawiono tablice z informacjami. Duża w tym zasługa Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie. Członkowie związku zbierają informacje i upamiętniają wydarzenia powstańczymi kapliczkami i tablicami informacyjnymi. Chcą je ocalić od zapomnienia dla przyszłych pokoleń. Uczą dzieci patriotyzmu, miłości do ojczyzny, zainteresowania historią, a szczególnie lokalną.
Tym zadaniom starają się sprostać Nadbużańscy Piłsudczycy, współpracując ze szkołami, organizując spotkania i żywe lekcje historii. Tym razem postanowili odwiedzić Szkołę Podstawową w Starym Bosewie, w gminie Długosiodło. Grupa Piłsudczyków, z prezesem płk Sylwestrem Raniszewskim na czele, spotkała się z uczniami tej szkoły. Uczniowie klas starszych z zaciekawieniem chłonęli wiadomości o powstaniu styczniowym. Nie tylko słuchali, ale też chętnie odpowiadali na pytania i uzupełniali przekazywane informacje. Czytali patriotyczne wiersze.
W gminie Długosiodło też są miejsca upamiętnione kapliczkami. Jedno z nich znajduje się nieopodal Bosewa, w Przetyczy Włościańskiej. Od kilku lat w styczniu odbywa się wycieczka szlakiem powstańczych kapliczek i krzyży. Uczestniczą w niej też uczniowie szkół, a współorganizatorem jest Związek Piłsudczyków. Miejscowe szkoły obejmują opiekę nad kapliczkami.
Piłsudczycy zaprezentowali strój powstańców styczniowych i powstańczy sztandar. Uczniowie mogli zobaczyć ekwipunek i broń z tamtego okresu. To wzbudzało najwięcej emocji. Informacje o lokalnych powstańczych wydarzeniach przekazał prezes Związku Piłsudczyków płk Sylwester Raniszewski i członek związku p. Grażyna Elak. Oczywiście nie mogło zabraknąć informacji na temat działalności Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego, planów i zamierzeń. Młodzi słuchacze, przyszli badacze historii, poszerzyli też swoją wiedzę na temat Marszałka Józefa Piłsudskiego. A szkolna biblioteka wzbogaciła się o publikacje wydawane przez Piłsudczyków i portret Marszałka Wręczył je pani dyrektor  prezes związku Sylwester Raniszewski. Piłsudczycy wystąpili w legionowych mundurach, pokazali broń i pamiątki legionowe.
Ta żywa lekcja lokalnego patriotyzmu na pewno zasiała w umysłach młodych słuchaczy ziarnko zaciekawienia i trzeba mieć nadzieję, że niektórzy będą chcieli tę wiedzę rozwijać, dociekać i przekazywać innym. A właśnie o to chodzi Piłsudczykom Okręgu Nadbużańskiego – uczyć patriotyzmu, szczególnie młode pokolenia.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Co nowego w ZSS w Brańszczyku? (foto)

Co nowego w ZSS w Brańszczyku? (foto)

Obchody Dnia Papieskiego, Wycieczka do Janowa Podlaskiego, Dzień Edukacji Narodowej – uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku nie mogą narzekać na nudę.
zobacz więcej
Miejsce, w którym mieszka Jezus (foto)

Miejsce, w którym mieszka Jezus (foto)

W kościele św. Wojciecha 26 października ks. biskup Stanisław Stefanek poświęcił nowe tabernakulum, gdzie przebywa żywy, prawdziwy Bóg.
zobacz więcej
Zjazd szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego (foto)

Zjazd szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego (foto)

Trzynastoosobowa delegacja Szkoły Podstawowej w Leszczydole Starym wraz z panią Joanną Kozon oraz dyrektor Agnieszką Drążewską 18 października wzięło udział w I Mazowieckim Zjeździe Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 
zobacz więcej
Kolejny etap projektu o Objawieniach Matki Bożej Fatimskiej za nami! (foto)

Kolejny etap projektu o Objawieniach Matki Bożej Fatimskiej za nami! (foto)

Rok 2017 jest czasem szczególnym. To właśnie na ten rok przypada 100. rocznica Objawień Matki Bożej w Fatimie. Uczniowie Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej „Julin” w Kaliskach, znajdującej się na terenie gminy Łochów, 13 maja rozpoczęli projekt edukacyjny związany z tym ważnym jubileuszem. Uczniowie julińskiej szkoły w swoim liście do Papieża Franciszka poprosili o błogosławieństwo na czas realizacji projektu i – uzyskawszy takowe wsparcie – z radością rozpoczęli realizację zadań. Swoim patronatem obchody jubileuszowe w KPSP „Julin” objęła Maria Koc, senator RP oraz Robert Gołaszewski, burmistrz gminy Łochów. 
zobacz więcej
Zitcom