Z Piłsudczykami o Powstaniu Styczniowym (foto)

Od czytelników

Z Piłsudczykami o Powstaniu Styczniowym (foto)

29.01.2020
autor: Teresa Przygoda
Styczeń to miesiąc ważnych rocznic historycznych. Jedną z nich jest  rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Powstania, które pozostawiło trwały ślad, także na terenie powiatu wyszkowskiego.
 
Mogiły, przydrożne krzyże były świadkami lokalnych bitew i potyczek. W ostatnich latach w wielu miejscach przywrócono pamięć o mało znanych dotąd wydarzeniach i ich bohaterach, postawiono kapliczki, ustawiono tablice z informacjami. Duża w tym zasługa Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie. Członkowie związku zbierają informacje i upamiętniają wydarzenia powstańczymi kapliczkami i tablicami informacyjnymi. Chcą je ocalić od zapomnienia dla przyszłych pokoleń. Uczą dzieci patriotyzmu, miłości do ojczyzny, zainteresowania historią, a szczególnie lokalną.
Tym zadaniom starają się sprostać Nadbużańscy Piłsudczycy, współpracując ze szkołami, organizując spotkania i żywe lekcje historii. Tym razem postanowili odwiedzić Szkołę Podstawową w Starym Bosewie, w gminie Długosiodło. Grupa Piłsudczyków, z prezesem płk Sylwestrem Raniszewskim na czele, spotkała się z uczniami tej szkoły. Uczniowie klas starszych z zaciekawieniem chłonęli wiadomości o powstaniu styczniowym. Nie tylko słuchali, ale też chętnie odpowiadali na pytania i uzupełniali przekazywane informacje. Czytali patriotyczne wiersze.
W gminie Długosiodło też są miejsca upamiętnione kapliczkami. Jedno z nich znajduje się nieopodal Bosewa, w Przetyczy Włościańskiej. Od kilku lat w styczniu odbywa się wycieczka szlakiem powstańczych kapliczek i krzyży. Uczestniczą w niej też uczniowie szkół, a współorganizatorem jest Związek Piłsudczyków. Miejscowe szkoły obejmują opiekę nad kapliczkami.
Piłsudczycy zaprezentowali strój powstańców styczniowych i powstańczy sztandar. Uczniowie mogli zobaczyć ekwipunek i broń z tamtego okresu. To wzbudzało najwięcej emocji. Informacje o lokalnych powstańczych wydarzeniach przekazał prezes Związku Piłsudczyków płk Sylwester Raniszewski i członek związku p. Grażyna Elak. Oczywiście nie mogło zabraknąć informacji na temat działalności Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego, planów i zamierzeń. Młodzi słuchacze, przyszli badacze historii, poszerzyli też swoją wiedzę na temat Marszałka Józefa Piłsudskiego. A szkolna biblioteka wzbogaciła się o publikacje wydawane przez Piłsudczyków i portret Marszałka Wręczył je pani dyrektor  prezes związku Sylwester Raniszewski. Piłsudczycy wystąpili w legionowych mundurach, pokazali broń i pamiątki legionowe.
Ta żywa lekcja lokalnego patriotyzmu na pewno zasiała w umysłach młodych słuchaczy ziarnko zaciekawienia i trzeba mieć nadzieję, że niektórzy będą chcieli tę wiedzę rozwijać, dociekać i przekazywać innym. A właśnie o to chodzi Piłsudczykom Okręgu Nadbużańskiego – uczyć patriotyzmu, szczególnie młode pokolenia.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość