Wyjątkowa wystawa Ludwiki Borzymek

Od czytelników

Wyjątkowa wystawa Ludwiki Borzymek

11.06.2017
autor: Marcin Majewski
10 czerwca do Piotrkowa Trybunalskiego zjechali polscy Ormianie oraz liczni goście z Armenii, Libanu, Austrii i Węgier, by z ambasadorem Armenii w Polsce Edgarem Ghazaryanem wspólnie świętować 650. rocznicę istnienia w Polsce diaspory ormiańskiej. Wśród wielu atrakcji była wystawa „Sceny z życia piotrkowskich Ormian” przygotowana przez pochodzącą z Wyszkowa malarkę Ludwikę Borzymek.
W programie tego wyjątkowego zjazdu znalazły się koncerty, wykłady naukowe, degustacja ormiańskich potraw oraz trzy wystawy, w tym przygotowana przez Ludwikę Borzymek. Została zorganizowana w galerii Śnieżne Krużganki piotrkowskiego Centrum Idei ku Demorkacji, gdzie odbywała się główna część uroczystości. Wystawa wyszkowskiej malarki spotkała się z dużym zainteresowaniem zwiedzających, będących pełnymi uznania dla jej ogromnego talentu. Wystawę zwiedzali zarówno goście z zagranicy, jak i Polski, a także ambasador Armenii w Polsce oraz prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak.
- Przede wszystkim chodziło mi o to, aby ukazać dwa temperamenty: ormiański i polski. Chciałam w ten sposób uhonorować Ormian, którzy przybyli do Piotrkowa, którzy nadawali koloryt temu miastu. Prezentuję np. handel ormiański, stroje ormiańskie, wschodnie zdobienia, oczywiście wszystko pomieszane z kulturą staropolską – Ludwika Borzymek powiedziała w wywiadzie dla TVP Info.
fot. TVP Info
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość