Wiosenna wycieczka z przeszkodami (foto)

Od czytelników

Wiosenna wycieczka z przeszkodami (foto)

11.03.2017
autor: Andrzej Grajczyk
Trochę słońca, trochę więcej na plusie sprzyjają pomysłom leśnego i wodnego, zwałkowego survivalu, a może bardziej turystyki niekonwencjonalnej. Dziewczęta z grupy młodzieżowej „Grajcyli skład” do takich wyzwań są zawsze pierwsze.
Tym razem ruszyliśmy w piękny rejon dzikiej „Wilżanki”. To leśna rzeczka mocno zawalona drzewami popodcinanymi przez bobry. Tu znaleźliśmy pierwsze oznaki wiosny. Wśród wszechobecnego brązu i szarości pojawiły się pierwsze, jasnozielone źdźbła tataraku, bazie mniejsze i większe oraz lekko rysujące się pączki na drzewach i krzewach liściastych.
Po wodowaniu ponton, który do nowych nie należy, we trójkę ruszyliśmy pod prąd, pokonując (pod i nad) zwalone drzewa. Z pontonu schodziło powietrze, więc trzeba je było uzupełniać. Chlapaliśmy się też wodą, w środku było jej już sporo. Buty i spodnie są wilgotne, ale… co tam, będzie ognicho. W pobliżu słychać było stukającego dzięcioła i śpiew skowronka. Droczyliśmy się przy przeszkodach, wróżyliśmy, kto pierwszy wpadnie do wody.
Kolejne powalone drzewo, przez które przelewała się woda, próbowaliśmy pokonać kilkakrotnie, duży prąd i obciążenie nie ułatwiały sprawy. Jako największy balast musiałem opuścić jednostkę. Dziewczęta podały mi wiosło, którym dociągnąłem je do przeszkody. Ponton trafił na ostrą, ułamaną gałąź. Huk i bąble na wodzie. Dziura jak po torpedzie, ponton zaczął szybciutko nabierać wody. Na szczęście druga komora była pełna powietrza, co ułatwiło ewakuację na brzeg w miarę suchą nogą. Śmiechu gromada, dziewczęta każda jedną nogą wpadła do wody. Oczywiście wszystkiemu ja jestem winny, zebrałem nienajlepsze życzenia na dalszy ciąg naszej przygody. Wsiadłem zresztą na połówkę pontonu, demonstrując, jak sobie można w takiej sytuacji poradzić. Wyglądało to bardzo zabawnie, czemu wszyscy dali wyraz.
Wróciliśmy z prądem do punktu startu, gdzie z Dawidem szykowałem ognisko, dziewczęta zbierały drzewo, a pani Asia szykowała kiełbaski. Nad nami słychać było lecące gęsi i widać świecący już księżyc. Było super! Jedliśmy, śmialiśmy się i suszyliśmy przy ognisku, a w koło zaczęło robić się już całkiem ciemno. Zaczęliśmy zbierać się do powrotu. Rozważamy przyjazd w to miejsce z namiotami i całą, młodszą grupą…
*
Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków  i realizowanego od roku 2015 przez Fundację „Nad Bugiem”.
 
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Ogólnopolski Dzień Matematyki w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym (foto)

Ogólnopolski Dzień Matematyki w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym (foto)

Gimnazjaliści z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Wyszkowie 13 marca włączyli się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Matematyki, organizowanego od trzech lat przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, mającego swoją siedzibę w Bielsku-Białej.
zobacz więcej
PIT w nowej wakacyjnej odsłonie

PIT w nowej wakacyjnej odsłonie

W najbliższy wtorek 27 czerwca zostanie otwarty Punkt Informacji Turystycznej w zabytkowej stróżówce mieszczącej się w Parku Karola Ferdynanda Wazy. Letnia siedziba punktu została odnowiona i wystylizowana w elementy regionalne, nawiązujące do tradycji kurpiowskich Puszczy Białej.
zobacz więcej
FELIETON: Himalaje hipokryzji

FELIETON: Himalaje hipokryzji

W pierwszą niedzielę po święcie Wszystkich Świętych Ludowcy z całej Polski tradycyjnie spotykają się w Wierzchosławicach na ziemi tarnowskiej, by wspólnie obchodzić Zaduszki Witosowe. Wierzchosławice to miejsce urodzenia największego z Ludowców, Wincentego Witosa. Trzykrotny premier II RP zmarł 31 października 1945 roku. Na lokalnym cmentarzu znajduje się jego grób; w Wierzchosławicach także do dziś znajduje się rodzinne gospodarstwo Witosa, aktualnie pełniące funkcję muzeum. Wierzchosławice to kolebka ruchu ludowego.
zobacz więcej
Samorządy piszą do Prezydenta RP w sprawie oświaty

Samorządy piszą do Prezydenta RP w sprawie oświaty

Pismo ogólnopolskich organizacji gmin i powiatów do Prezydenta RP z prośbą o rozważnie możliwości niepodpisywania uchwalonej przez Sejm RP ustawy Prawo oświatowe.
zobacz więcej
Akademia Humanistyczna
Akademia Humanistyczna
fotobudka star 300x250