Od czytelników

1 / 3

Upamiętnienie pielgrzymki Józefa Piłsudskiego na Jasną Górę (foto)

31.08.2016
autor: Teresa Przygoda
W Częstochowie została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca Pielgrzymkę Marszałka Józefa Piłsudskiego na Jasną Górę po zwycięstwie nad bolszewikami. Wydarzenie to miało miejsce podczas drugiej Pielgrzymki członków Związku Piłsudczyków RP do Sanktuarium Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze. W spotkaniu wzięło udział ponad 500 członków związku. W uroczystościach uczestniczył Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie na czele z prezesem Konradem Wróblem i  sztandarem związku.  Gościem honorowym tego niecodziennego pielgrzymowania był burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.
95 lat temu Marszałek dziękował Jasnogórskiej Pani za Cud nad Wisłą i zwycięstwo w bitwie nad Niemnem. Stało się to 20 października 1921 r. Złożył wtedy dziękczynienie za „wydźwignięcie narodu polskiego z ciężkiej niewoli i za zwycięstwa oręża polskiego w ostatnich walkach”.
Związek Piłsudczyków RP upamiętnił to wydarzenie specjalną tablicą, którą odsłonięto w Kaplicy Pamięci Narodu. Mszę Świętą celebrowali generałowie ZP: ks. infułat Roman Próchniak i o. Eustachy Rakoczy – naczelni kapelani Związku Piłsudczyków RP. Asystę Mszy świętej sprawowali księża kapelani oddziałów i okręgów związku, wśród nich kapelan Związku Piłsudczyków RP Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie  ks. Paweł Stachecki.
Uczestników pielgrzymki oraz zaproszonych gości w Kaplicy Św. Józefa przywitał prezes zarządu krajowego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego generał ZP Stanisław Władysław Śliwa. Wśród zaproszonych gości  znaleźli się parlamentarzyści Sejmu i Senatu RP, przedstawiciele ministerstw rządowych, rektorzy wyższych uczelni, dyrektorzy instytucji muzealnych i historycznych, samorządowcy z wielu regionów kraju. Był też wnuk Józefa Piłsudskiego Krzysztof Jaraczewski. Uroczystości pielgrzymkowe zainaugurował wykład prezesa Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie prof. dr hab. Wiesława Jana Wysockiego na temat: „Religijność Marszałka Józefa Piłsudskiego”. 
O godz. 18.00 odbyła się uroczysta zbiórka uczestników pielgrzymki, w trakcie której uhonorowano odznaczeniami i awansami członków Związku Piłsudczyków RP. Pradawna pieśń rycerstwa polskiego ,,Bogurodzica” oraz hejnał ,,Maryjo Królowo Polski” zapoczątkowały Apel Jasnogórski. To kolejne doniosłe wydarzenie, w którym uczestniczyła kilkunastoosobowa grupa Piłsudczyków z Wyszkowa. A przed okręgiem nadbużańskim następne wyzwania i ambitne plany.
AK Finanse 728x90 (23.10.2019)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku