Uczniowie ze Skłodowskiej realizowali projekt Erasmus+ w Rumunii (foto)

Od czytelników

Uczniowie ze Skłodowskiej realizowali projekt Erasmus+ w Rumunii (foto)

04.12.2019
autor: Ewelina Sieńkowska (opr.)
W dniach 20-24 listopada sześcioro uczniów ze Skłodowskiej, wraz z opiekunami, wyjechało do Rumunii w ramach projektu Pupils teach Pupils w programie Erasmus+. Było to już czwarte spotkanie projektowe, czyli działanie C4 – Rumunia. Razem z  uczestnikami  z Holandii, Turcji, Hiszpanii  i  Niemiec mieliśmy okazję odwiedzić ten tajemniczy kraj.
 
Rumuńscy beneficjenci  zorganizowali piękną ceremonię otwarcia, na której  swoje umiejętności zaprezentował chór szkolny.  Uczniowie zaśpiewali  regionalne pieśni rumuńskie. Uroczystość uświetnił występ trzech par tanecznych reprezentujących szkołę, która nas gościła.  Następnie wszyscy uczestnicy projektu przenieśli się do budynku szkoły, gdzie odbyły się lekcje przygotowane przez uczniów.
Po zajęciach przeprowadzonych przez zespoły z Hiszpanii i Turcji był czas na zwiedzanie  miasta. Zobaczyliśmy Alba Carolina Citadel - kompleks budowli wojskowych, zaliczany  do największych tego typu w Europie Wschodniej.
Dwie uczennice naszej szkoły, wraz opiekunem Eweliną Sieńkowską, brały udział w lekcji gotowania. Przygotowałyśmy dwa tradycyjne dania kuchni rumuńskiej, placki drożdżowe z wytrawnym nadzieniem z pieczarek i pora, kapusty kwaszonej oraz bryndzy z koperkiem, nazywane w języku naszych gospodarzy placzinta. Druga potrawa to kule z polenty z takim samym farszem nazywane bulz. 
Każdego dnia projektowego odbywały się spotkania koordynatorów, na których na bieżąco omawiane były sprawy organizacyjne i planowane kolejne działania w ramach projektu Pupils teach Pupils. 
Podczas mobilności C4 w Rumunii nasi uczniowie prezentowali  umiejętności dydaktyczne i językowe, prowadzili lekcję kulturową, tym razem była to lekcja o sporcie. Polska lekcja została przyjęta bardzo entuzjastycznie, treści zaprezentowane były w sposób interesujący dla uczestników. Zwycięzcy  zmagań z wiedzy o sporcie zostali nagrodzeni medalami z logo projektu PtP i logo ZS nr 1 w Wyszkowie.  Tego samego dnia, kiedy emocje po lekcji kulturowej opadły, odwiedziliśmy kopalnię soli Turda Salina, która obecnie pełni już tylko funkcję muzeum. Wydobycie soli rozpoczęto tu już w czasach Cesarstwa Rzymskiego, a zakończono w 1932 roku. Jest to więc jedna z najstarszych i najdłużej działających kopalni soli na świecie. I – według niektórych – jeden z architektonicznych, podziemnych cudów świata. Kopalnia zrobiła na nas ogromne wrażenie, schodząc w dół podziwialiśmy widoki pod nami.  Na dnie kopalni jest jezioro, gdzie można było popływać łódką. 
Mobilność  w Rumuni była niezwykle ciekawym spotkaniem międzynarodowej społeczności uczniowskiej. To czwarty już z kolei kraj, który z powodzeniem przyjął uczestników projektu Pupils teach Pupils. Przepiękne widoki, ciekawa kultura, sympatyczni ludzie świetnie komunikujący się w języku angielskim i niezwykła  gościnność to atuty rumuńskiego spotkania. Przed nami jeszcze dwie mobilności, pierwsza już w marcu w Turcji.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość