Sztuka łączy pokolenia (foto)

Od czytelników

Sztuka łączy pokolenia (foto)

16.12.2017
autor: Elwira Sawicz- Bakuła
Rodzina i pan domu,odbywający wyimaginowany spacer na Kopiec Kościuszki, dwie córki- pensjonarki, dorosły syn, który uwodzi służącą i wreszce ona, nieugięta strażniczka rodzinnej moralności. Znamy ich dobrze, to Dulscy, bohaterowie sztuki „ Moralność pani Dulskiej” G. Zapolskiej. Postać tytułowej bohaterki weszła na trwałe do swiadomości, a słowo „dulszczyzna” stało się najlapidarniejszym określeniem mieszczańskiej obłudy.” Z tą właśnie propozycją przybyli do naszej szkoły niezwykli wykonawcy, aktorzy teatru „Pomimo”, działającego przy Domu Dziennego Pobytu „ Senior”w Wyszkowie, którego kierowniem jest Dorota Wojtkowska.
„Moralność pani Dulskiej” to spektakl, którego realizacją (scenariusz i reżyseria) zajęła się Elżbieta Grażyna Święch. Dzięki jej pasji seniorzy mogli podzielić się doświadczeniem z młodym pokoleniem. Spektakl obejrzeli słuchacze Centrum Kształcenia Ustawicznego i uczniowie kl. II LOL, II LOE i III LOI Zespołu Szkół Nr 3 w Wyszkowie. Niezwykły reżyser i równie niezwykłe kreacje aktorskie. W rolę głównej bohaterki Anieli Dulskiej - kobiety o podwójnej moralności, wypowiadającej słowa: „na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział” (a.1. sc. 9.) wcieliła się Teresa Tomaszuk. Partnerem scenicznym, całkowitym przeciwieństwem żony jest Felicjan Dulski; kreacją tej postaci cichej, biernej zajął się Tadeusz Gałązka, grający mimiką, słuchający i  wypowiadający, a właściwie wykrzykujący tylko jedno zdanie: „A niech was diabli!!!”. Dorastające córki państwa Dulskich: Hesia, replika matki, pełna temperamentu, silna, w tę postać wcieliła się Agnieszka Lubkowska i Mela, spokojna, cicha, naiwna, a tę rolę zagrała Iwona Zimoń. Niższy urzędnik, a po godzinach lekkoduch, inteligentny, widzi obłudę, zakłamanie w domu, komentuje tę sytuację Krzysztof Chojnacki. Lokatorka wynajmująca mieszkanie w kamienicy państwa Dulskich to Zuzanna Deluga. Przypominająca Dulską, obłudną i bardziej cyniczną Juliasiewiczową doskonale zagrała Barbara Andrzejewska. Biedną Hankę, służącą w domu państwa Dulskich zagrała Zofia Lipska. Pomagającą jej matkę chrzestną Tadrachową wykreowała Zofia Skóra.
Doskonała gra wprawiła w zachwyt młodzież, która oglądała to niezwykłe przedstawienie. Kreacje aktorskie były pełne życia, radości, co powodowało, że przedstawienie stawało się komiczne, wesołe. Duża jest w tym zasługa Elżbiety Grażyny Święch, która świetnie zaplanowała spektakl i już od pierwszych chwil „nabieraliśmy do każdej z postaci pewnych uczuć. Kpiliśmy z chciwości Dulskiej, denerwował nas lekceważący, wręcz dekadencki styl życia Zbyszka, całkiem odmienne charaktery obydwu córek, czy skrytość i małomówność pana Dulskiego”. Serdecznie dziękujemy pani kierownik Domu Dziennego Pobytu D. Wojtkowskiej, pani reżyser E. Święch oraz aktorom za chęć dzielenia się doświadczeniem z młodym pokoleniem.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.16% (195 głosów)
28.98% (255 głosów)
7.05% (62 głosów)
7.39% (65 głosów)
34.43% (303 głosów)