Szkolny Dzień Matematyki (foto)

Od czytelników

Szkolny Dzień Matematyki (foto)

18.03.2018
autor: SOSW Wyszków
16 marca uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie włączyli się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Matematyki organizowanego przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, mającego swoją siedzibę w Bielsku-Białej.
Inicjatywa została objęta patronatem honorowym przez Ministra Edukacji Narodowej, który podkreślił, że „jest to ciekawe i warte uwagi przedsięwzięcie. Nauka matematyki jest bardzo ważna, gdyż bez znajomości jej podstaw nie sposób należycie opisywać zjawiska zachodzące wokół nas”.
Celem i głównym założeniem tego święta była szeroko pojęta popularyzacja matematyki, ukazanie jej związku z różnymi przejawami życia codziennego oraz zachęcenie uczniów do „zdrowej” rywalizacji. Święto to miało charakter zabawy integrującej młodzież, przy jednoczesnym doskonaleniu umiejętności uczniów w zakresie logicznego rozumowania i wnioskowania, wykorzystywania intuicji matematycznej w sytuacjach praktycznych oraz współpracy i komunikowania się w grupie. Dzień Matematyki organizowany jest po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać jasną stronę tej nauki.
W bieżącym roku szkolnym Dzień Matematyki przebiegał pod hasłem „Matematyka od kuchni”. Temat jest bardzo bliski nam wszystkim i mobilizował uczestników do aktywnego udziału w zajęciach. Podczas rywalizacji drużynowej rozwiązywaliśmy przeróżne łamigłówki. W rebusach zaszyfrowane były złote myśli, „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, „Sport to zdrowie”, które uświadomiły uczniom, że  zdrowy tryb życia to nie tylko aktywność fizyczna, ale i racjonalne żywienie. Rozwiązanie krzyżówki przypomniało o jedzeniu owoców i warzyw. Dużo emocji dostarczył quiz, podczas którego kapitanowie drużyn musieli udzielić odpowiedzi na pytania związane z matematyką, ale bez użycia dwóch kluczowych słów „TAK czy NIE?”
Następnie przeszliśmy do rozwiązywania zadań zaproponowanych przez organizatora tego dnia. Były to zadania z matematyki i nauk pokrewnych. Zadania nie wymagały wiedzy matematycznej - wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Rozwiązywanie ich wyzwalało u uczniów kreatywność, która jest bardzo potrzebna w życiu każdego człowieka.
Punktem kulminacyjnym tego dnia były warsztaty kulinarne, podczas których uczniowie samodzielnie przygotowali deser dla całej „załogi”.
Podsumowując Szkolny Dzień Matematyki, doszliśmy do wniosku, że matematyka nie jest trudna, ani nudna, że da się ją polubić. Dowodem tego było duże zaangażowanie uczniów w rozwiązywanie różnorodnych zadań oraz świetny humor, który dopisywał im podczas warsztatów.
Organizatorami tego dnia były nauczycielki matematyki: Katarzyna Kulbacka, Anna Wróbel i Maryla Piekart.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Świąteczna „dwójka” (foto)

Świąteczna „dwójka” (foto)

Tuż przed świętami w Szkole Podstawowej nr 2 odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe. Uczniowie bardzo licznie odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w konkursach na świąteczne szopki i stroiki.
zobacz więcej
Jak być lepszym od siebie samego? Relacja z wakacyjnego wyjazdu nauczycieli I LO na szkolenia do Cam

Jak być lepszym od siebie samego? Relacja z wakacyjnego wyjazdu nauczycieli I LO na szkolenia do Cam

„Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, lecz bycie lepszym od tego, kim samemu było się wcześniej.” Te słowa XIV Dalajlamy przyświecały grupie siedmiu nauczycieli, którzy w lipcu tego roku wyruszyli do Cambridge w Wielkiej Brytanii w ramach projektu „Podniesienie kompetencji językowych i zawodowych nauczycieli I LO w Wyszkowie.” Projekt finansowany był w ramach programu Erasmus+ Edukacja szkolna – Mobilność kadry edukacji szkolnej.
zobacz więcej
Na kogo mogą liczyć osoby z niesprawnościami?

Na kogo mogą liczyć osoby z niesprawnościami?

Mamy prawdziwy wysyp obrońców interesów osób z niesprawnościami (OzN) wśród kandydatów na wyszkowskich radnych. Jedna z kandydatek tak zapędziła się, że w swojej ulotce wyborczej podwoiła odsetek OzN w Polsce do blisko 20%! Czyżby dla podniesienia rangi swoich obietnic? A wystarczy sięgnąć do źródeł. Wg spisu powszechnego ludności z 2011 r., w Polsce żyje ok. 4,7 mln OzN (12,2%), z czego 3,1 mln (8,1%) ma prawne potwierdzenie niesprawności.
zobacz więcej
Nieznajomość prawa szkodzi

Nieznajomość prawa szkodzi

… boleśnie (dla portfela) przekonała się jedna z naszych czytelniczek po sprzedaży mieszkania. Od jego nabycia minęło dokładnie 5 lat i 16 dni, więc transakcja powinna być zwolniona z podatku. To jednak tylko część przepisu. Druga mówi: 5 lat, ale od końca roku podatkowego. – Okazało się, że urząd inaczej liczy lata. Jak żyję o czymś takim nie słyszałam. Dlaczego to nie jest upublicznione? – dziwi się pani Barbara. Dziwi się i ostrzega…
zobacz więcej
Bricomarche
Bricomarche
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku