Streetworkerów sposób na nudę

Od czytelników

Streetworkerów sposób na nudę

29.08.2016
autor: Wyszkowscy streetworkerzy
W czasie spokojnych wakacyjnych dni, gdy wydaje się, że nie ma co robić, a grzejące mocno słońce rozleniwia, gdy siedzi się i czeka aż zacznie się coś dziać…
W grupie pedagogiki niekonwencjonalnej wystarczył mały impuls i nuda prysła. Na pomysł zajęć sportowo-strzeleckich z broni pneumatycznej dziewcząt z grupy sreetworkingu nie trzeba było namawiać. Szybka organizacja, sprawdzenie terenu, przygotowanie kulochwytu i butelka zamiast tarczy, pierwsze strzały z wiatrówki i pierwsze radosne emocje po trafieniu. Później trening różnych pozycji strzeleckich. I pytania, co robimy na następnych zajęciach. 
Pomysł przyszedł niejako po drodze, gdyż w miejscu strzelania wije się, co prawda już mało wyraźna, linia okopów po walkach ostatniej wojny. Krótka historia, kilka pytań i pomysł związany z eksploracją. Co tam można znaleźć? Raczej niczego się nie spodziewaliśmy, a już na pewno nie liczyliśmy na „złoty pociąg”. Ale dla przygody można poszperać. Wypożyczyliśmy wykrywacz o małym zasięgu penetracji i zaczęliśmy bawić się w odkrywców. Młodsi chłopcy byli dużo bardziej zaciekawieni niż starsze dziewczęta. Co chwilę słyszeliśmy sygnał, kopaliśmy, brudziliśmy się i zniechęcaliśmy. Same puszki po piwie i kapsle, niestety nie zabytkowe. Kolejny sygnał i trochę głębiej trafiliśmy na coś cięższego. Dobrze zachowany odłamek granatu moździerzowego. Radość bardzo duża, napływ nowych sił, ale kolejne pół godziny poszukiwań ponownie były jałowe. Było duszno, pot się lał, wszyscy byliśmy już zniechęceni i znudzeni. Kończyliśmy już terenową lekcję historii, aż tu nagle dźwięk z wykrywacza… Ku radości chłopców wyciągnęliśmy dosyć sporą łuskę.
Tak zakończyliśmy kolejną przygodę, oczywiście planujemy z młodzieżą dalsze poznawanie okolicznej historii, a może i poszukiwania…
Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków i realizowanego od roku 2015 przez Fundację „Nad Bugiem”.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wyjątkowa uroczystość w ZSS w Brańszczyku (foto)

Wyjątkowa uroczystość w ZSS w Brańszczyku (foto)

W środę 19 października w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku odbyła się niezwykła uroczystość. Do braci uczniowskiej przyjęto nowych uczniów. Zostali serdecznie powitani miłym słowem, piosenką i spektaklem teatralnym pt.: „Bądź sobą”. Dyrektor szkoły Elżbieta Piórkowska dokonała pasowania na ucznia i wręczyła dzieciom upominki. Starsi uczniowie życzyli nowym koleżankom i kolegom, by w szkole realizowali swoje marzenia, kształtowali charaktery i nauczyli się być dobrymi ludźmi.
zobacz więcej
Ojcowska ekstraklasa zagrała w Wyszkowie (foto)

Ojcowska ekstraklasa zagrała w Wyszkowie (foto)

O tym, jak ważna jest rola ojca w życiu dziecka, mogli przekonać się uczestnicy warsztatów „Bliżej - pełna łączność”, które odbyły się w sobotę 25 marca w Przystanku Twórczej Edukacji w Wyszkowie.
zobacz więcej
Stres – potężny wróg młodzieży (foto)

Stres – potężny wróg młodzieży (foto)

Jestem uczennicą Zespołu Szkół nr3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie , która zajęła I miejsce w etapie rejonowym Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Kwalifikując się do etapu wojewódzkiego, moim zadaniem było przeprowadzenie w szkole akcji związanej z tematyką konkursu. Zdecydowałam się na temat dotyczący walki młodzieży ze stresem, bo sama z własnego doświadczenia wiem, że jest to teraz bardzo powszechny problem.
zobacz więcej
Wielka historia Małej Ojczyzny (foto)

Wielka historia Małej Ojczyzny (foto)

Stowarzyszenie „Wspólna przyszłość” aktywnie działa w Leszczydole-Nowinach już od kilku lat. Ma w swoim dorobku wiele ciekawych przedsięwzięć. Ważne miejsce w działalności zajmuje historia, szczególnie Małej Ojczyzny. Jednak po raz pierwszy stowarzyszenie przystąpiło do projektu kilkuetapowego i wielowątkowego. Wspólnym mianownikiem jest spisanie historii wioski - dla obecnych i następnych pokoleń mieszkańców oraz tych, których los przygna w tę piękną, otoczoną sosnowym borem okolicę. Tytuł projektu: „Wielka historia Małej Ojczyzny”.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku