Staże uczniów i wyjazd szkoleniowy nauczycieli ZS3 - Hiszpania 2018

Od czytelników

Staże uczniów i wyjazd szkoleniowy nauczycieli ZS3 - Hiszpania 2018

12.09.2018
autor: Sylwia Ludwikowska, koordynator projektu ERASMUS+
W okresie wakacyjnym 2018 roku zrealizowaliśmy drugi etap działań w ramach projektu „Mobilność uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 3 w Wyszkowie fundamentem sukcesu zawodowego”. Projekt został sfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach Programu Erasmus+ Edukacja zawodowa.
Na początku lipca grupa 33 uczniów klas drugich i trzecich technikum ekonomicznego i informatycznego wraz z 3 opiekunami wyjechała na staż zagraniczny do Granady w Hiszpanii. Staż był realizowany w firmach o profilach działalności zgodnych z kierunkami kształcenia. Równolegle na jeden tydzień do tej samej miejscowości udała się grupa 12 nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy uczestniczyli w tzw. job shadowing, stali się „cieniem” swoich hiszpańskich pracowników w firmach. 
Koordynatorem projektu była Sylwia Ludwikowska (nauczyciel przedmiotów zawodowych i matematyki) oraz Jerzy Sasin (wice dyrektor szkoły). Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Alicja Usielska, Aneta Augustynik i Grażyna Witkowska. Główne cele stażu to: rozwój kompetencji zawodowych, społeczno-personalnych, zdobycie doświadczenia zawodowego poprzez praktykę w hiszpańskich firmach, nabycie kluczowych kwalifikacji zawodowych, ułatwiających wejście na rynek pracy, przełamanie bariery posługiwania się językami obcymi, umiejętności radzenia sobie ze stresem, wzrost poczucia własnej wartości, kształtowanie postaw związanych z otwartością na zmiany i gotowością do uczenia się przez całe życie. Realizacja projektu składała się z kilku faz. W okresie poprzedzającym staż uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w przygotowaniu pedagogicznym, kulturowym i językowym, odpowiadającym ich potrzebom. W w/w przygotowaniach brali udział: koordynator projektu, pedagog szkolny, opiekunowie stażystów i nauczyciele języka obcego. Udział w projekcie był bezpłatny – uczestnikom zostało zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, podróż do/z Hiszpanii, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, kieszonkowe oraz bogaty program kulturowy.
Wybór miejsca realizacji staży nie był przypadkowy. Granada to nie tylko miasto, gdzie można zdobyć ciekawe doświadczenia zawodowe, ale również interesująco spędzić czas. Ulice tego miasta przez okrągły rok są pełne życia, bo Granada to miasto uniwersyteckie, a do tego prawdziwa turystyczna mekka. O doskonałej lokalizacji Granady wiedzieli Arabowie, wybierając to miejsce do zbudowania pałacu, który do dziś zachwyca kolejne pokolenia i oceniany jest jako jeden z najpiękniejszych zabytków nowożytności. Po godzinach stażu uczniowie intensywnie zwiedzali miasto, poznając obowiązkowe zabytki tego urokliwego miasta tj.: Alhambra (muzułmańska forteca, najsłynniejszy zabytek architektury i kultury islamskiej w Europie.), Albaicin (średniowieczne Stare Miasto), Katedra i wiele innych. Grenada to miasto nie tylko ciekawe architektonicznie, ale pełne smaków. Oczywiście w Grenadzie – jak w całej Andaluzji – je się tapas. Do każdego napoju dostaniemy coś na zakąskę, a w niektórych przypadkach będzie to zakąska bardzo hojna. I tego nasi uczniowie próbowali każdego wieczora. W weekendy organizowane były wycieczki na plaże nad Morzem Śródziemnym i do Malagi.
W ocenie uczniów pobyt na stażu zagranicznym wpłynął pozytywnie na dalszą ich ścieżkę kształcenia zawodowego. Dzięki mobilności zauważono wzrost wiedzy i kompetencji zawodowych, zwiększenie znajomości języka angielskiego, hiszpańskiego, wiedzy na temat kultury i tradycji Hiszpanii, tolerancji i otwartości międzynarodowej, umiejętności organizacyjnych, interpersonalnych, społecznych i osobistych. Projekt pod nazwą ,,Mobilność uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 3 w Wyszkowie fundamentem sukcesu zawodowego” był niesamowitym przeżyciem i doświadczeniem dla wszystkich uczestników, stał się szansą na zdobycie wiedzy i umiejętności językowych i kulturowych oraz uzyskania atrakcyjnej pracy w dalszej karierze zawodowej.
Uczestnicy projektu są niezmiernie wdzięczni Dyrekcji Szkoły - Pani Elżbiecie Michalik, która od wielu lat wspiera inicjatywy dotyczące pozyskiwania środków unijnych na realizację niestandardowych zadań szkoły. Jest to oczywiście możliwie również dzięki Samorządowi Województwa Mazowieckiego - organu prowadzącego szkołę.
AK Finanse 728x90 (23.10.2019)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Miejsce, w którym mieszka Jezus (foto)

Miejsce, w którym mieszka Jezus (foto)

W kościele św. Wojciecha 26 października ks. biskup Stanisław Stefanek poświęcił nowe tabernakulum, gdzie przebywa żywy, prawdziwy Bóg.
zobacz więcej
Z biblioteką dookoła świata (foto)

Z biblioteką dookoła świata (foto)

Dwutygodniowe bezpłatne zajęcia wakacyjne, które jak co roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie przygotowała dla swoich najmłodszych czytelników, zakończyły się. Na pewno jednak jeszcze długo pozostaną w pamięci uczestników. Tym razem tematem była „Podróż dookoła świata”. Dzieci mogły poznać różne kraje i kultury, np. Australię, Indie, Afrykę, Grenlandię, Chiny, Kanadę. Pomagało im w tym  wielu niesamowitych gości. Nie zabrakło oczywiście głośnego czytanie.
zobacz więcej
Każde dziecko ma talent! (foto)

Każde dziecko ma talent! (foto)

Jak odkrywać i rozwijać talenty swoich dzieci, uczyli się ojcowie z Wyszkowa i okolic uczestniczący w warsztatach „Odkrywca Talentów”, które odbyły się w piątek i sobotę 12-13maja w Przystanku Twórczej Edukacji w Wyszkowie. Pierwszego dnia w spotkaniu udział wzięły również matki.
zobacz więcej
Szlachetna paczka z Zespołu Szkół w Leszczydole-Nowinach

Szlachetna paczka z Zespołu Szkół w Leszczydole-Nowinach

Grupa uczniów z koła wolontariatu: Aleksandra Boroń, Izabela Wicińska, Karolina Kowalska, Julia Ochmańska z opiekunem Iwoną Ochmańską, dyrektorem Zespołu Szkół w Leszczydole-Nowinach Krzysztofem Ochmańskim i przedstawicielem rady rodziców Arkadiuszem Wicińskim przekazała 11.grudnia w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Wyszkowie przygotowaną w szkole szlachetną paczkę. Stamtąd zgromadzone paczki powędrowały do konkretnych rodzin.
zobacz więcej
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom