Staż uczniów ZS3 w Wielkiej Brytanii

Od czytelników

Staż uczniów ZS3 w Wielkiej Brytanii

08.09.2016
autor: Monika Bereda, Kalina Kuczyńska
W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) uczniowie z Zespołu Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie po raz kolejny uczestniczyli w stażu zagranicznym zrealizowanym dzięki funduszom europejskim. Projekt „Zagraniczny staż w Wielkiej Brytanii kluczem do europejskiej mobilności-2016” otrzymał dofinansowanie za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. Grupa 33 uczniów technikum ekonomicznego i informatycznego realizowała trzytygodniowy staż w Plymouth na przełomie czerwca i lipca.
Zajęcia prowadzone były w grupach dla obydwu specjalności zawodowych w  języku angielskim przez pracowników centrum szkoleniowo-treningowego, zlokalizowanego w centrum miasta, malowniczo położnego na wybrzeżu Kanału La Manche (dla Wyspiarzy - Kanał Angielski). Ponadto uczestniczyliśmy w kursie „Preparation for gaining employment”, dzięki któremu poznaliśmy zasady redagowania dokumentów rekrutacyjnych zgodnie  z wymaganiami angielskiego rynku pracy. Uczestniczyliśmy również w bogatym programie kulturowym tj. w  zajęciach integracyjnych i wycieczkach, m.in. do Exeter, Cawsad. 
Dla każdego z nas dużym doświadczeniem była zarówno trzytygodniowa rozłąka z rodziną, jak i pobyt w otoczeniu o odmiennej kulturze i języku. Poważnym doświadczeniem była również podróż samolotem. Warto odnotować, że nasz pobyt zbiegł się w czasie z historycznym referendum, które zdecydowało o stopniowym występowaniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (Brexit).
Wyjazd pozwolił nam uwierzyć w siebie, poszerzyć wiedzę zawodową z różnych dziedzin, nabrać biegłości i śmiałości w porozumiewaniu się w języku angielskim (szczególnym wyzwaniem były codzienne kontakty z goszczącą nas rodziną). Zdobyliśmy nowe doświadczenia, poznaliśmy realne warunki pracy za granicą. Była to dla nas szkoła życia. Staliśmy się bardziej samodzielni, pewni siebie, część z nas zaczęła rozważać nawet pracę za granicą. Otrzymaliśmy zaświadczenia ukończenia staży zawodowych. Była to niezapomniana przygoda zarówno dla nas jak i naszych opiekunów (Emilii Pietrzykowskiej, Marzanny Gruszczyńskiej, Michała Łobacza), którzy starali się nam pomagać w każdej sytuacji. Koordynatorami projektu ze strony ZS nr 3 byli Sylwia Ludwikowska i Adam Mickiewicz.
Mamy nadzieję, że staż zawodowy wzbogaci nasze CV. Projekt był dla nas ogromną szansą na poszerzenie horyzontów i otworzenie się na inne kultury, religie.
Jesteśmy wdzięczni, że nasza szkoła stwarza szanse rozwoju nie tylko poprzez zdobywanie wiedzy w kraju, ale również za granicą.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wyszkowianie na kongresie PiS

Wyszkowianie na kongresie PiS

Na V Kongresie Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński został ponownie wybrany prezesem PiS na trzyletnią kadencję. W tym ważnym dla ugrupowania wydarzeniu brali udział delegaci  PiS z powiatu wyszkowskiego: Jerzy Abramczyk, Waldemar Sobczak i Eugeniusz Zaremba. 
zobacz więcej
Dzień Babci i Dziadka w ZSS w Brańszczyku (foto)

Dzień Babci i Dziadka w ZSS w Brańszczyku (foto)

W Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej zaprosili swoje babcie i swoich dziadków, a także zaprzyjaźnione, „przyszywane” babcie, dla których przygotowali montaż słowno - muzyczny.
zobacz więcej
Kolejna próba podzielenia Mazowsza

Kolejna próba podzielenia Mazowsza

Przy każdych wyborach pojawia się hasło podziału województwa mazowieckiego. Mieszkańcom miast spoza Warszawy roztacza się wizję raju po odcięciu stolicy. Jaka przyszłość naprawdę ich czeka, gdyby doszło do administracyjnego wyodrębnienia stolicy i powiatów ją okalających? Liczby mówią same za siebie. Nowe województwo wokół Warszawy powierzchniowo nie straciłoby wiele. Problem w tym, że pozostałoby w nim tylko 30 proc. z obecnych firm, a dochody z podatku CIT spadłyby o ok. 87 proc.! Kalkulacja jest prosta – nie będzie możliwości rozwoju.
zobacz więcej
Matematycy z Gimnazjum nr 2 na UKSW (foto)

Matematycy z Gimnazjum nr 2 na UKSW (foto)

Uczniowie klasy III b Gimnazjum nr 2 realizującej eksperyment pedagogiczny „Odkrywamy matematykę. Odkrywamy fizykę”, wraz z opiekunami Jolantą Sarnacką i Jadwigą Gerek, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wydział Matematyczno – Przyrodniczy, Szkoła Nauk Ścisłych. Uczelnia jest opiekunem merytorycznym eksperymentu.
zobacz więcej

Najczęściej komentowane

Zitcom