Środki zgromadzone na subkoncie w ZUS i OFE to część naszego spadku

Od czytelników

Środki zgromadzone na subkoncie w ZUS i OFE to część naszego spadku

26.12.2016
autor: Piotr Olewiński, rzecznik prasowy ZUS na Mazowszu
Od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku czynne było okno transferowe, podczas którego decydowaliśmy o tym, gdzie trafi część naszej składki emerytalnej – w całości na subkonto w ZUS lub do OFE i na subkonto w ZUS. Czy pamiętamy jednak o tym, że niezależnie od naszej decyzji środki te podlegają dziedziczeniu? 
Warto pamiętać, że składki na II filar ubezpieczenia emerytalnego są dziedziczone w razie śmierci ubezpieczonego. Jeśli osoba zmarła w chwili śmierci była w związku małżeńskim, połowa środków zgromadzonych na jej rachunku w otwartym funduszu emerytalnym i na subkoncie w ZUS-ie należy się małżonkowi. Druga połowa jest dzielona między osoby uposażone, czyli te wskazane przez ubezpieczonego do dziedziczenia po nim. Jeżeli zmarły nie był w związku małżeńskim albo między małżonkami istniała rozdzielność majątkowa, wówczas wszystkie pieniądze należą się osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku ich braku wchodzą w skład spadku.
Uposażonych możemy wskazać podpisując umowę z OFE albo składając do ZUS-u formularz ZUS-US-WSZ-01. Jako uprawnione do zgromadzonych środków możemy wskazać dowolne osoby, a nawet określić ich udziały procentowe w kwocie podlegającej podziałowi. W każdej chwili możemy także zmienić swoją decyzję dotyczącą uposażonych.
Osoby uprawnione do otrzymania środków zgromadzonych na rachunku w OFE i subkoncie w ZUS-ie po zmarłym ubezpieczonym powinny wystąpić o wypłatę przysługującej im części do OFE. Złożenie wniosku uruchamia wówczas postępowanie w ZUS-ie dotyczące podziału i wypłaty środków z subkonta. OFE zawiadamia wtedy w ciągu 14 dni ZUS o osobach, którym wypłacił pieniądze oraz o udziale procentowym tych osób w majątku. Następnie ZUS pomiędzy te same osoby dzieli środki z subkonta. Inaczej dzieje się w przypadku osób niebędących członkami OFE, dla których prowadzone jest wyłącznie subkonto. Podziału tych środków osobom uprawnionym dokonuje wyłącznie ZUS, dlatego zainteresowani powinni złożyć w zakładzie formularz ZUS-US-WSS-01. 
Sposób przekazania należnych środków uzależniony jest od osoby, która je dziedziczy. W przypadku małżonka objętego wspólnością majątkową zachodzi tzw. wypłata transferowa, która oznacza przelanie określonej kwoty na jego rachunek w OFE i subkonto w ZUS-ie. Natomiast część należąca się innym osobom uposażonym jest wypłacana w formie pieniężnej, najczęściej przelewami na wskazane rachunki bankowe.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
W ZSS w Brańszczyku nie tylko święta (foto)

W ZSS w Brańszczyku nie tylko święta (foto)

Uczniów i przedszkolaki z Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku ogarnęła magia zbliżających się świąt. Piękny prezent sprawili sobie szkolni szachiści.
zobacz więcej
Jeden wystaje, drugi się chowa (foto)

Jeden wystaje, drugi się chowa (foto)

Urząd miejski przygotował projekt nowej organizacji ruchu na wąskich uliczkach osiedla Ogródki. Pojawią się progi spowalniające, przejścia dla pieszych, ograniczenia prędkości do 30 km/h, na niektórych uliczkach wprowadzone zostanie pierwszeństwo przejazdu. Niezmiennie problemem pozostaje kwestia dzierżawy pasów działek wzdłuż ulic. Część mieszkańców podpisuje z gminą umowy, inni wolą przesunąć ogrodzenia. - Jeden wystaje, drugi się chowa i takie zęby się robią. Jak to będzie wyglądało? – dziwi się jeden z mieszkańców. Zdaniem Grzegorza Mościckiego gmina powinna sprzedać mieszkańcom działki, które i tak od lat są przez nich zajmowane.
zobacz więcej
Ruszają dopłaty

Ruszają dopłaty

Mazowiecki Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 15 stycznia do 25 czerwca 2018 r. będą przyjmowane wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.
zobacz więcej
To zawsze będzie moja parafia (foto)

To zawsze będzie moja parafia (foto)

Po 7 latach posługi kapłańskiej z parafii św. Wojciecha odchodzi ks. Grzegorz Dębek. W niedzielę 18 sierpnia wierni dziękowali mu zaangażowanie i pracę na rzecz niepełnosprawnych i młodzieży.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku