Spłacają ponad 1,5 mln zł zadłużenia w ZUS

Od czytelników

Spłacają ponad 1,5 mln zł zadłużenia w ZUS

30.08.2018
autor: Piotr Olewiński, rzecznik prasowy ZUS na Mazowszu
Przedsiębiorcom, którzy mają zadłużenie wobec ZUS, zakład radzi zawarcie układów ratalnych. W pierwszym półroczu na terenie województwa mazowieckiego zawarło je ponad 3,9 tys. przedsiębiorców; w wyszkowskim inspektoracie - 27 układów, w sumie na kwotę ponad 1,5 mln zł.
Układ ratalny to zobowiązanie opłacenia zaległych składek w dłuższym terminie i na uzgodnionych warunkach. Formalności załatwia się łatwo, ponieważ we wszelkich czynnościach, w tym także kompletowaniu dokumentów, pomagają doradcy ds. ulg i umorzeń w placówkach ZUS. 
O układ ratalny może starać się płatnik składek, czyli przedsiębiorca, ale również osoba, która przestała już prowadzić działalność. Mogą to być także inne osoby, które są zobowiązane do zapłaty należności z tytułu zaległych składek na podstawie prawomocnej decyzji o przeniesieniu odpowiedzialności (spadkobiercy, osoby trzeciej), małżonek odpowiadający z majątku wspólnego, a nawet ubezpieczony, który ponosi odpowiedzialność za zadłużenie z tytułu składek. Układ ratalny dotyczy zarówno składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, jak i Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych. 
Nie należy bać się zawarcia układu ratalnego. Jeżeli sytuacja finansowa przedsiębiorcy ulegnie zmianie, można złożyć wniosek o zmianę warunków udzielonej ulgi. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty uzasadniające prośbę, a ZUS na ich podstawie oceni, czy zmiana warunków umowy jest zasadna.
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących możliwości spłaty zadłużenia w ratach, można zwrócić się o pomoc do doradców do spraw ulg i umorzeń w placówkach ZUS.
Zainteresowanie zawarciem układu ratalnego jest duże. W pierwszym półroczu 2018 r. na terenie województwa mazowieckiego rozłożono na raty ponad 277 mln zł. 
Na terenie oddziału w Płocku zawarto 322 układy na kwotę 14.199.419 zł. W wyszkowskim inspektoracie (oraz Inspektoracie w Pułtusku) układy ratalne zawarło 27 podmiotów na kwotę 1.520.226 zł. Średnie zadłużenie to 56.304 zł.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Operacja zakończona powodzeniem

Operacja zakończona powodzeniem

Ponad 100 uczestników, w tym strażacy, nurkowie, wędkarze i rodziny z dziećmi, w ramach Operacji Czysta Rzeka posprzątało kilka ton śmieci zalegających na obu wyszkowskich brzegach Bugu. Akcja organizowana przez wydawcę magazynu Kraina Bugu swoim zasięgiem obejmuje kilkadziesiąt gmin znajdujących się nad Bugiem. Sztab wyszkowski zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.
zobacz więcej
Nieuczciwi sprzedawcy

Nieuczciwi sprzedawcy

PGE Obrót przestrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami prądu i gazu. Jak nie dać się oszukać.
zobacz więcej
Jeden wystaje, drugi się chowa (foto)

Jeden wystaje, drugi się chowa (foto)

Urząd miejski przygotował projekt nowej organizacji ruchu na wąskich uliczkach osiedla Ogródki. Pojawią się progi spowalniające, przejścia dla pieszych, ograniczenia prędkości do 30 km/h, na niektórych uliczkach wprowadzone zostanie pierwszeństwo przejazdu. Niezmiennie problemem pozostaje kwestia dzierżawy pasów działek wzdłuż ulic. Część mieszkańców podpisuje z gminą umowy, inni wolą przesunąć ogrodzenia. - Jeden wystaje, drugi się chowa i takie zęby się robią. Jak to będzie wyglądało? – dziwi się jeden z mieszkańców. Zdaniem Grzegorza Mościckiego gmina powinna sprzedać mieszkańcom działki, które i tak od lat są przez nich zajmowane.
zobacz więcej
KRUS uczy bezpieczeństwa

KRUS uczy bezpieczeństwa

W celu upowszechnienia wśród rolników podstawowych zasad BHP przy pracach w gospodarstwie rolnym wyszkowska placówka KRUS przeprowadza w poszczególnych gminach działania prewencyjne, konkursy „Pracuj bezpiecznie!”
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku