Razem w góry (foto)

Od czytelników

Razem w góry (foto)

09.05.2017
autor: Anna Bieżuńska i Katarzyna Jermacz
Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku wraz z rodzicami i opiekunami uczestniczyli w szkolnej wycieczce do Zakopanego. Przed wyjazdem specjalnego błogosławieństwa udzielił im ksiądz Robert.
Następnie radośni i podekscytowani czekającymi ich wyzwaniami, zapakowali bagaże do autokaru i wyruszyli w drogę. Czas podróży umilały im filmy, dźwięki gitary i wspólny śpiew. Przed wieczorem, oczarowani górskimi widokami, dotarli na miejsce. Po zakwaterowaniu w pokojach i obiadokolacji wszyscy uczestnicy wycieczki zapoznani zostali z dostępnymi w hotelu atrakcjami: basenem, siłownią, sauną, salą zabaw itp.
Kolejny dzień wycieczki rozpoczął się wczesnym rankiem. Do hotelu na wspólne śniadanie przybył przewodnik – mgr inż. Jerzy Młynarczyk. Po przypomnieniu zasad zachowania się na szlakach górskich, z uśmiechami na twarzach i słońcem, które świeciło od rana, uczestnicy wyruszyli z przewodnikiem, aby poznać Zakopane. Zwiedzanie rozpoczęli podejściem do Kuźnic – dawnej dzielnicy Zakopanego, na terenie której znajduje się park - pozostałość po zespole dworsko – pałacowym. Tu, w dawnej Wozowni mieli okazję zobaczyć kolekcję wypchanych zwierząt Antoniego Kocyana – leśnika, ornitologa i badacza fauny tatrzańskiej, m.in.: niedźwiedzie, wilki, rysie, kozice, świstaki oraz ptaki. Z Kuźnic uczestnicy wycieczki przeszli pod Wielką Krokiew – najsłynniejszą skocznię narciarską w Polsce, a następnie przejechali autokarem do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Po chwili odpoczynku wyruszyli pod Gubałówkę, na którą wjechali kolejką linowo - torową. Przepiękny widok na Tatry utrwalili na pamiątkowym zdjęciu grupowym. Pod Gubałówką, na Krupówkach zakupili upominki i karty pocztowe. Uczestnicy wycieczki do hotelu wrócili na obiadokolację, po której korzystali z dostępnych w nim atrakcji. Natomiast dla rodziców tego wieczoru zaplanowana została kolacja przy muzyce na żywo wykonywanej przez Kapelę Góralską.
Trzeci dzień poświęcony został na poznanie Pienin. Cała grupa wraz przewodnikiem udała się do Jurgowa na granicy ze Słowacją, następnie spacerowała przełomem rzeki Białki. Odwiedziła także XV-wieczny zabytkowy kościół w Dębnie, zbudowany przez zbójników bez użycia gwoździ, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dużą przyjemnością dla uczestników wycieczki był wyjazd do Szczawnicy i możliwość wjechania na szczyt Palenicy wyciągiem krzesełkowym. Tu dodatkową atrakcją dla grupy była możliwość zjechania torem saneczkowym. Podczas podróży z okien autokaru uczestnicy wycieczki podziwiali widok na Trzy Korony, zbiornik czorsztyński, zamki w Czorsztynie i Nidzicy, Dunajec czy Beskid Nowosądecki. 
Na koniec dnia uczniowie wypisali karty pocztowe do swoich najbliższych. Odbyło się także spotkanie podsumowujące wycieczkę, w czasie którego uczestnicy podziękowali swoim opiekunom, panu przewodnikowi oraz kierowcy autokaru za życzliwość, opiekę i poświęcony czas. Kierownik wycieczki podkreśliła postawę uczestniczących w wycieczce mam i brata jednego z wychowanków, którzy swoją otwartością i życzliwością dbali o bezpieczeństwo i tworzyli radosną atmosferę wśród wszystkich uczestników.
Przewodnik Jerzy Młynarczyk każdego dnia ubogacał grupę różnymi ciekawostkami, planował zwiedzanie tak, aby każdy z uczestników jak najwięcej skorzystał. Na koniec zwrócił uwagę wszystkim uczestnikom wycieczki, aby „zawsze walczyli”, bo ci, co walczą, podnoszą się i zwyciężają. Życzył wszystkim, aby tak silnie i sprawnie pokonywali wszelkie trudności, jak wspaniale przemierzali góry i pokonywali wszelkie bariery.
Czwartego dnia po śniadaniu i spakowaniu bagaży uczestnicy wycieczki ruszyli w drogę powrotną do Brańszczyka. Zajechali także do Częstochowy, by pokłonić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i podziękować jej za pogodę i życzliwych ludzi.
Cztery dni wycieczki minęły bardzo szybko, pogoda dopisywała. Wszyscy uczniowie, ich rodzice i nauczyciele wrócili bardzo szczęśliwi. Każdego dnia towarzyszyły emocje, radości, przeżycia, wszystko to tworzyła grupa – razem dbali o uśmiech i radość każdego z osobna. 
Wyjazd zorganizowany został przez nauczycielki Katarzynę Jermacz, Marzenę Sokołowską oraz Justynę Pułaską. Nie byłby jednak możliwy, gdyby nie pomoc sponsorów i przyjaciół szkoły, którymi są: Elżbieta i Zenon Szlendak LECHER, Ryszard Stalmach PUHT MŁYNPOL, Zbigniew i Marek Wyszyńscy PTM WYSZKÓW, Norbert Wyszyński BF-TRANSPORT, Zdzisław Niziński ARAN, Jarosław Wyszyński JAR – TRANS, Grzegorz Wyszyński GW TRANSPORT, Fundacja ARIADNA, Fundacja SZANSA, Elżbieta i Jerzy Winczewscy, Jerzy Młynarczyk, Zgromadzenie Sióstr Rodziny Maryi w Brańszczyku oraz ks. Proboszcz Paweł Stachecki. Dzięki Waszym otwartym sercom udało się spełnić kolejne marzenia uczniów ZSS w Brańszczyku – DZIĘKUJEMY!!!
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku