Programiści z Gimnazjum nr 2

Od czytelników

Programiści z Gimnazjum nr 2

03.11.2016
autor: Gimnazjum nr 2
Gimnazjum nr 2 znalazło się na liście szkół, które uczestniczą w „Pilotażowym wdrożeniu programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne w szkołach” (w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej). Jednym z warunków przystąpienia do projektu było zaakceptowanie przez Kuratorium Oświaty innowacji pedagogicznej „Otwieranie drzwi nowoczesnego świata- nauka programowania”, której autorką jest pani Agnieszka Pałka. 
Celem innowacji jest wprowadzenie na lekcjach informatyki od klas pierwszych nauki podstaw programowania za pomocą wybranych języków, np. Scratch, Logo, by rozwijać kluczowe kompetencje, takie jak myślenie algorytmiczne czy planowanie procesów pozwalających wykorzystywać nowe technologie w różnych dziedzinach życia. Innowacja z informatyki skierowana jest do uczniów klasy I b o zainteresowaniach matematycznych i informatycznych. Realizowana jest w formie dodatkowych zajęć w wymiarze 30 godzin informatyki - w cyklu trzyletnim (z podziałem na grupy). Program zawiera treści wykraczające poza podstawę programową. Nauczyciel będzie miał możliwość komunikować się z uczniami za pomocą platform edukacyjnych: blendspace, Eduscience lub LearningApps; tam będzie umieszczał zagadnienia, materiały i ćwiczenia, uczniowie będą również korzystać z gotowych zasobów naukowych. Na dodatkowych lekcjach zostaną wykorzystane również pomysły, materiały i skrypty z projektu „Mistrz kodowania” , udostępnione na wolnej licencji (CC BY-SA) na stronie http://wiki.mistrzowiekodowania.pl/ i stronie MEN. Zajęcia realizowane z programu „Otwieranie drzwi nowoczesnego świata- nauka programowani” będą prowadzone w formie warsztatów (ćwiczenia praktycznego zastosowania zakresu zdobytej wiedzy w toku nauki). 
Uczniowie klasy I b będą również uczestniczyć w programie „Mistrzowie Kodowania Junior” - w IV edycji, którego organizatorem jest firma Samsung Electronics. Celem programu jest upowszechnienie nauki programowania, rozwijanie u dzieci umiejętności programistycznych, a jednocześnie kompetencji miękkich: m.in. nauka analitycznego i kreatywnego myślenia, współpraca w grupie, komunikacja. Zespół uczniowski realizuje zadania programu, uczestniczył w akcji Tydzień Kodowania - „CodeWeek EU 2016”.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wypoczywali w Wiśle, szusowali na stoku w Izdebnej (foto)

Wypoczywali w Wiśle, szusowali na stoku w Izdebnej (foto)

Stało się tradycją, że każdego roku w zimowy czas członkowie chóru z parafii pw. Świętego Wojciecha pod opieką swojego kierownika – organisty Krzysztofa Zacharskiego wyjeżdżają w góry, aby tam solidnie wypocząć i nabrać sił do intensywnych prób i występów. Liczna jak zawsze, bo aż  60-osobowa grupa, wypoczywała w malowniczo położonym DW „ Potok”. Nie zabrakło przyjaciół i sympatyków chóru. Wiele osób na ten niezwykły, prawdziwie rodzinny wyjazd czeka cały rok. Bo naprawdę warto. 
zobacz więcej
Bo pomysły są od tego... aby realizować je na całego!

Bo pomysły są od tego... aby realizować je na całego!

Do końca września lokalni społecznicy mogą zgłaszać się do udziału w akcji Masz Głos organizowanej przez Fundację Batorego. Akcja to do tej pory ponad 1800 uczestników i grup z prawie 1000 miejscowości w całej Polsce. „Udział to nie tylko szansa na nagrodę Super Samorząd, porady ekspertów i szkolenia na temat demokratycznych instrumentów działania. To przede wszystkim frajda ulepszania waszych miejscowości i gmin wspólnie z setkami grup z całej Polski!” – zachęcają organizatorzy.
zobacz więcej
INTERWENCJA: Zastawiony chodnik

INTERWENCJA: Zastawiony chodnik

Chodnik przy ulicy Dworcowej często niemal w połowie jest zastawiony samochodami. Pojazdy, zamiast wjechać na podwórko lub zaparkować na ulicy (jest oznakowanie poziome, które wzdłuż ulicy wyznacza miejsca parkingowe), blokują połowę, a czasem i więcej chodnika. Najgorzej, gdy na tym zablokowanym odcinku przyjdzie wyminąć się dwóm rowerom albo pieszemu i rowerzyście.
zobacz więcej
I Ogólnoszkolna Triada Konkursów Przedmiotowych w ZSS w Brańszczyku (foto)

I Ogólnoszkolna Triada Konkursów Przedmiotowych w ZSS w Brańszczyku (foto)

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku uczestniczyli w I Ogólnoszkolnej Triadzie Konkursów Przedmiotowych. Mogli sprawdzić wiedzę z matematyki, przyrody czy wziąć udział w konkursie pięknego czytania. Zadania konkursowe były dostosowane do możliwości i umiejętności uczestników oraz sprawdzały wybrane zagadnienia z zakresu czytanych książek, wiedzy i umiejętności z języka polskiego, matematyki oraz przyrody.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku