Pomnik prawdy historycznej

Od czytelników

Pomnik prawdy historycznej

27.03.2018
autor: Roman Składanowski
Słusznie Krzysztof Sobieski zwraca uwagę na napiętą sytuację polityczną, w której przyszło Wyszkowowi stawiać pomnik „żydowski” (NW 09/18). Zastrzega się przy tym, że nie jest antysemitą, jednakże nie chciałby być z gwiazdą żydowską kojarzony. Gwiazda Dawida bowiem stanowi istotną część zaprojektowanej kompozycji przestrzennej upamiętniającej przedwojennego burmistrza Wyszkowa uhonorowanego medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W ten sposób artysta zaakcentował człowieczy odruch Stanisława Wolskiego. Nasuwa się tu porównanie do słynnego już pomnika Jana Pawła II we Francji, który miano pozbawić krzyża akcentującego chrześcijańskość postaci. Gwiazda razi nie tylko p. K.S., ale czy jej usunięcie nie byłoby zbyt daleką ingerencją w dzieło sztuki? Stwierdza p. K.S. (cytat z relacji NW): - „W tej napiętej sytuacji politycznej, jak to się źle kojarzy pomnik z tą gwiazdą”.
A może właśnie jest odwrotnie – ludzie nieskażeni żydofobią pozytywnie ocenią taki pomnik? Byłby to zdecydowany głos w światowym już dyskursie polsko-żydowskim, spowodowanym wybrykiem pani ambasador Izraela sprzed kilku tygodni. Problem tkwi w interpretacji, na co zwrócił uwagę sam Jarosław Kaczyński wkrótce po tym ekscesie. Nieprzychylne Polsce środowiska tendencyjnie zinterpretowały nowelizację ustawy o IPN. Nadinterpretacja słów padających z teatralnej sceny w 1968 r. zapoczątkowała tzw. wydarzenia marcowe, których skutki pokutują do dziś, a licho wie, co w najbliższych dniach przyniosą obchody 50. ich rocznicy. Naginana w różne strony interpretacja dzieła rzeźbiarza może sprowokować zainteresowanie Wyszkowem przez szeroko pojętą opinię publiczną. 
Możemy zyskać albo stracić. Pomnik zadaje kłam zarzutom holokaustowego współsprawstwa Polaków – odpowiedni PR może wypromować nasze miasteczko. Przedsięwzięcie jest daleko zaawansowane, a ewentualne jego zaniechanie mogłoby narazić Wyszków na pośmiewisko – ot, wycofali się z powodu żydowskości! Chyba nie chcielibyśmy, aby szowinistyczna kołtuneria wygrała z roztropnością. Przedmiotowe konsultacje, zrelacjonowane we wszystkich publikatorach lokalnych oraz w TVP3, dostarczyły bogatej pożywki dla obydwu zapatrywań. Jestem optymistą – spotkanie konsultacyjne wykazało, że da się rozmawiać.
 
PS.  Na portalu nowywyszkowiak.pl pod moim komentarzem ukazał się wpis Krzysztofa Sobieskiego: „Z pana opinii i poprzedników wynika, że pomnik powstaje w zasłudze żydowskim dziewczynkom, a pan Wolski jest dodatkiem do pomnika”. 
Ręce opadają!
                  
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Upał może zabić. Nie zostawiajmy dzieci w samochodzie!

Upał może zabić. Nie zostawiajmy dzieci w samochodzie!

Policja apeluje, by NIGDY nie pozostawiać dzieci w samochodzie. Szczególnie teraz, kiedy mamy falę upałów, jest to wyjątkowo niebezpieczne. Nawet krótkie przebywanie malucha w rozgrzanym aucie może zagrozić jego zdrowiu, a nawet życiu. Według ekspertów, wewnątrz samochodu w upalny dzień temperatura może wynieść aż 90 stopni Celsjusza.
zobacz więcej
Stres – potężny wróg młodzieży (foto)

Stres – potężny wróg młodzieży (foto)

Jestem uczennicą Zespołu Szkół nr3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie , która zajęła I miejsce w etapie rejonowym Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Kwalifikując się do etapu wojewódzkiego, moim zadaniem było przeprowadzenie w szkole akcji związanej z tematyką konkursu. Zdecydowałam się na temat dotyczący walki młodzieży ze stresem, bo sama z własnego doświadczenia wiem, że jest to teraz bardzo powszechny problem.
zobacz więcej
Przedszkolaki się integrowały (foto)

Przedszkolaki się integrowały (foto)

6 lutego przedszkolaki z grup „Rybki” i „Smerfy” z Przedszkola nr 1 wybrały się w odwiedziny do Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy „Drogowskaz”.
zobacz więcej
Białe szaleństwo z parafią pw. św. Wojciecha (foto)

Białe szaleństwo z parafią pw. św. Wojciecha (foto)

Ponad pięćdziesięcioosobowa grupa dzieci i młodzieży spędziła pierwszy tydzień ferii na zimowym obozie w Białym Dunajcu. Wyjazd zorganizowany przez ks. Grzegorza Dębka z parafii pw. Św. Wojciecha w Wyszkowie oraz ks. Łukasza Murawskiego z zaprzyjaźnionej parafii Św. Piotra i Pawła w Czyżewie obfitował w wiele atrakcji. Ale przede wszystkim był okazją do zgłębiania Słowa Bożego i przykazań Bożych.
zobacz więcej
Zitcom

Najczęściej komentowane