Pomnik prawdy historycznej

Od czytelników

Pomnik prawdy historycznej

27.03.2018
autor: Roman Składanowski
Słusznie Krzysztof Sobieski zwraca uwagę na napiętą sytuację polityczną, w której przyszło Wyszkowowi stawiać pomnik „żydowski” (NW 09/18). Zastrzega się przy tym, że nie jest antysemitą, jednakże nie chciałby być z gwiazdą żydowską kojarzony. Gwiazda Dawida bowiem stanowi istotną część zaprojektowanej kompozycji przestrzennej upamiętniającej przedwojennego burmistrza Wyszkowa uhonorowanego medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W ten sposób artysta zaakcentował człowieczy odruch Stanisława Wolskiego. Nasuwa się tu porównanie do słynnego już pomnika Jana Pawła II we Francji, który miano pozbawić krzyża akcentującego chrześcijańskość postaci. Gwiazda razi nie tylko p. K.S., ale czy jej usunięcie nie byłoby zbyt daleką ingerencją w dzieło sztuki? Stwierdza p. K.S. (cytat z relacji NW): - „W tej napiętej sytuacji politycznej, jak to się źle kojarzy pomnik z tą gwiazdą”.
A może właśnie jest odwrotnie – ludzie nieskażeni żydofobią pozytywnie ocenią taki pomnik? Byłby to zdecydowany głos w światowym już dyskursie polsko-żydowskim, spowodowanym wybrykiem pani ambasador Izraela sprzed kilku tygodni. Problem tkwi w interpretacji, na co zwrócił uwagę sam Jarosław Kaczyński wkrótce po tym ekscesie. Nieprzychylne Polsce środowiska tendencyjnie zinterpretowały nowelizację ustawy o IPN. Nadinterpretacja słów padających z teatralnej sceny w 1968 r. zapoczątkowała tzw. wydarzenia marcowe, których skutki pokutują do dziś, a licho wie, co w najbliższych dniach przyniosą obchody 50. ich rocznicy. Naginana w różne strony interpretacja dzieła rzeźbiarza może sprowokować zainteresowanie Wyszkowem przez szeroko pojętą opinię publiczną. 
Możemy zyskać albo stracić. Pomnik zadaje kłam zarzutom holokaustowego współsprawstwa Polaków – odpowiedni PR może wypromować nasze miasteczko. Przedsięwzięcie jest daleko zaawansowane, a ewentualne jego zaniechanie mogłoby narazić Wyszków na pośmiewisko – ot, wycofali się z powodu żydowskości! Chyba nie chcielibyśmy, aby szowinistyczna kołtuneria wygrała z roztropnością. Przedmiotowe konsultacje, zrelacjonowane we wszystkich publikatorach lokalnych oraz w TVP3, dostarczyły bogatej pożywki dla obydwu zapatrywań. Jestem optymistą – spotkanie konsultacyjne wykazało, że da się rozmawiać.
 
PS.  Na portalu nowywyszkowiak.pl pod moim komentarzem ukazał się wpis Krzysztofa Sobieskiego: „Z pana opinii i poprzedników wynika, że pomnik powstaje w zasłudze żydowskim dziewczynkom, a pan Wolski jest dodatkiem do pomnika”. 
Ręce opadają!
                  
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Różaniec do granic (foto)

Różaniec do granic (foto)

Jan Paweł II nazywany był papieżem maryjnym, potwierdził to wielokrotnie w czasie swojej 27-letniej posługi na tronie piotrowym. Szczególnie umiłował różaniec. W liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae pokazał nam rolę i siłę modlitwy, a szczególnie tej umiłowanej przez Maryję we wspólnocie kościoła i rodziny, pisał: „Rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje. Różaniec święty zgodnie z dawną tradycją jest modlitwą, która szczególnie sprzyja gromadzeniu się rodziny. Kierując wzrok na Jezusa, poszczególni jej członkowie odzyskują na nowo również zdolność patrzenia sobie w oczy, by porozumiewać się, okazywać solidarność, wzajemnie sobie przebaczać, by żyć z przymierzem miłości odnowionym przez Ducha Bożego”.
zobacz więcej
Ślubowanie klas pierwszych (foto)

Ślubowanie klas pierwszych (foto)

Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu zarówno dziecka, jak i jego rodziców. Ogromne przeżycie stanowi dla maluchów pierwsza szkolna uroczystość - ślubowanie pierwszoklasistów. Wydarzenie takie w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Leszczydole Starym miało miejsce w piątek 20 października. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: proboszcz parafii św. Rodziny oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Wyszków, Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji, WKU w Wyszkowie, a także licznie przybyli rodzice i cała społeczność szkolna.
zobacz więcej
INTERWENCJA: Niebezpieczne drzewa przy drogach

INTERWENCJA: Niebezpieczne drzewa przy drogach

Pielęgnacja drzew prowadzona jest na bieżąco, a zarządca drogi nie ma wpływu na warunki atmosferyczne – tak Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich odpowiada na pytanie naszego czytelnika o drzewa rosnące przy drodze do Pułtuska. Co ważne, pytanie padło po wypadku spowodowanym przez złamane drzewo, które spadło na jadące auto.
zobacz więcej
Niezwykły „Wieczór dla Niepodległej” (foto)

Niezwykły „Wieczór dla Niepodległej” (foto)

W 2018 roku cała Polska obchodziła niezwykłe święto – urodziny wolnej Ojczyzny, 100-lecie. Piękny wiek. Z tej okazji Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach zainicjowała wiele ciekawych pomysłów i realizowała je przez cały rok. Jednym z przedsięwzięć było zorganizowanie „Wieczoru dla Niepodległej”.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Bricomarche
Bricomarche