Pomnik Burmistrza

Od czytelników

Pomnik Burmistrza

27.03.2018
autor: Karol Pękul
Stanisław Wolski uratował dwie dziewczynki, które błagały o pomoc, uciekając przed machiną śmierci. Ratował je wiedząc, że jemu i jego najbliższym groziła za to najwyższa kara. A jednak nie zawahał się – przez lata wojny wyrywał bezbronne dzieci ze szponów śmierci. Akt czystego heroizmu był dla niego koniecznością, ludzką powinnością, właściwym zachowaniem. Uważał, że tak należało postąpić. Stanisław Wolski był burmistrzem Wyszkowa. Był wielkim człowiekiem, dla nas – również wyszkowianinem. Zapisał i pozostawił nam piękną kartę w historii NASZEGO miasta. 
Dziś już nikt nie wymaga od nas heroizmu ani bohaterskich postaw, ale mamy powinność i obowiązek pamiętać o ludziach i czcić postawy godne naśladowania. Szczególnie, jeśli dotyczą mieszkańców Wyszkowa. Zachowując o nich pamięć, jednocześnie budujemy patriotyzm lokalny. Niewiele śladów historii przetrwało w Wyszkowie. Wojenna nawałnica odarła Wyszków z architektury przedwojennego miasta. Zburzona została również struktura społeczna przedwojennego Wyszkowa. W zagładzie życie straciła połowa mieszkańców  13-tysięcznego miasta. Wymordowani zostali wszyscy wyszkowianie pochodzenia żydowskiego.  Pomnik burmistrza Stanisławowa Wolskiego to pomnik ważnej części historii NASZEGO go miasta. W swojej treści wyraża bohaterstwo – postawę, będącą źródłem  inspiracji, forma zaś to wizja artysty, wyrażenie nawiązujące do historii Wyszkowa. Bardzo ważnym i wymownym elementem pomnika jest jego podstawa. Przełamana gwiazda Dawida symbolizuje miejsce oraz wywołuje refleksje nad tragicznymi losami mieszkańców Wyszkowa w czasie hitlerowskiej okupacji. Taką wizję pomnika przedstawił słynny artysta, spójną w formie i treści. Nie cenzurujmy sztuki.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Dzień otwarty w ARiMR (foto)

Dzień otwarty w ARiMR (foto)

W czwartek 12 kwietnia w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wyszkowie zorganizowano Dzień Otwarty. Miał na celu zapoznanie rolników z formularzem geoprzestrzennym wniosku o przyznanie pomocy – eWniosekPlus, za pomocą którego są zobowiązani złożyć wnioski o przyznanie płatności w kampanii 2018.
zobacz więcej
Interwencja: Wycięte przez pomyłkę

Interwencja: Wycięte przez pomyłkę

Niemałe wzburzenie wśród mieszkańców Wyszkowa wywołało ścięcie okazałych pąków hortensji rosnących na rabatach przy ul. Sowińskiego. Pracownik firmy odpowiedzialnej za utrzymani zieleni w mieście zrobił to… przez pomyłkę. Firma ma dwa tygodnie na posadzenie nowych kwiatów.
zobacz więcej
Stres – potężny wróg młodzieży (foto)

Stres – potężny wróg młodzieży (foto)

Jestem uczennicą Zespołu Szkół nr3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie , która zajęła I miejsce w etapie rejonowym Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Kwalifikując się do etapu wojewódzkiego, moim zadaniem było przeprowadzenie w szkole akcji związanej z tematyką konkursu. Zdecydowałam się na temat dotyczący walki młodzieży ze stresem, bo sama z własnego doświadczenia wiem, że jest to teraz bardzo powszechny problem.
zobacz więcej
Pomoc dla producentów mleka i rolników

Pomoc dla producentów mleka i rolników

Na działania w ramach „pakietu Hogana” zostało przeznaczone 98 mln zł. O wsparcie w formie nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych będzie można ubiegać się w Agencji Rynku Rolnego. Wnioski będą przyjmowane od 18 marca.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku