Pomnik Burmistrza

Od czytelników

Pomnik Burmistrza

27.03.2018
autor: Karol Pękul
Stanisław Wolski uratował dwie dziewczynki, które błagały o pomoc, uciekając przed machiną śmierci. Ratował je wiedząc, że jemu i jego najbliższym groziła za to najwyższa kara. A jednak nie zawahał się – przez lata wojny wyrywał bezbronne dzieci ze szponów śmierci. Akt czystego heroizmu był dla niego koniecznością, ludzką powinnością, właściwym zachowaniem. Uważał, że tak należało postąpić. Stanisław Wolski był burmistrzem Wyszkowa. Był wielkim człowiekiem, dla nas – również wyszkowianinem. Zapisał i pozostawił nam piękną kartę w historii NASZEGO miasta. 
Dziś już nikt nie wymaga od nas heroizmu ani bohaterskich postaw, ale mamy powinność i obowiązek pamiętać o ludziach i czcić postawy godne naśladowania. Szczególnie, jeśli dotyczą mieszkańców Wyszkowa. Zachowując o nich pamięć, jednocześnie budujemy patriotyzm lokalny. Niewiele śladów historii przetrwało w Wyszkowie. Wojenna nawałnica odarła Wyszków z architektury przedwojennego miasta. Zburzona została również struktura społeczna przedwojennego Wyszkowa. W zagładzie życie straciła połowa mieszkańców  13-tysięcznego miasta. Wymordowani zostali wszyscy wyszkowianie pochodzenia żydowskiego.  Pomnik burmistrza Stanisławowa Wolskiego to pomnik ważnej części historii NASZEGO go miasta. W swojej treści wyraża bohaterstwo – postawę, będącą źródłem  inspiracji, forma zaś to wizja artysty, wyrażenie nawiązujące do historii Wyszkowa. Bardzo ważnym i wymownym elementem pomnika jest jego podstawa. Przełamana gwiazda Dawida symbolizuje miejsce oraz wywołuje refleksje nad tragicznymi losami mieszkańców Wyszkowa w czasie hitlerowskiej okupacji. Taką wizję pomnika przedstawił słynny artysta, spójną w formie i treści. Nie cenzurujmy sztuki.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Brązowa Szkolnastrona Roku 2016

Brązowa Szkolnastrona Roku 2016

Z dumą informujemy, iż po raz kolejny strona internetowa naszego przedszkola http://9pwyszkow.szkolnastrona.pl/index.php została nagrodzona. W VIII edycji ogólnopolskiego Konkursu otrzymaliśmy tytuł Brązowa Szkolnastrona Roku 2016. Nasza strona internetowa jest jedną z najlepiej zarządzanych szkolnych stron w Polsce. Konkurs Szkolnastrona Roku jest największym ogólnopolskim konkursem, którego celem jest promowanie stron internetowych placówek oświatowych. W VIII edycji konkursu udział wzięło ponad 2400 placówek oświatowych. Nasza strona internetowa jest w ścisłej czołówce, na trzecim miejscu.
zobacz więcej
Tropili łosia w Puszczy Białej

Tropili łosia w Puszczy Białej

1 października mieszkańcy Leszczydołu-Nowin, ich znajomi i przyjaciele uczestniczyli w imprezie plenerowej „Tropem łosia po Puszczy Białej.” Zorganizowało ją Stowarzyszenie „Wspólna Przyszłość”. Dzięki wspólnemu wysiłkowi wielu członków stowarzyszenia, a szczególnie prezesa Artura Gałązki, udało się zorganizować  rodzinne i wielopokoleniowe  spotkanie. Rozpoczął je rajd rowerowy, a zakończyło ognisko. Aktywnie, na rowerach, a potem przy wesołej muzyce powitano złotą polską jesień, która w tej okolicy jest szczególnie piękna. 
zobacz więcej
Moje piękne miasto (foto)

Moje piękne miasto (foto)

Już po raz 11 Wyszkowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego i Urząd Miejski przeprowadzili konkurs „Moje piękne miasto”.
zobacz więcej
130 nowych terytorialsów na Północnym Mazowszu (foto)

130 nowych terytorialsów na Północnym Mazowszu (foto)

Na terenie jednostki wojskowej w Ciechanowie odbyła się kolejna, już trzecia w tym roku, przysięga wojskowa żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”.
zobacz więcej
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku