„Polsko! Nie jesteś ty już niewolnicą!” (foto)

Od czytelników

„Polsko! Nie jesteś ty już niewolnicą!” (foto)

13.11.2016
autor: Marta Sadowska
… pod takim hasłem odbyły się w Szkole Podstawowej nr 2 w Wyszkowie uroczystości związane z 98. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.
Uczniowie klasy 5b i 5d, przygotowani pod kierunkiem pani Magdaleny Nizińskiej i pani Marty Sadowskiej, zaprosili swoje koleżanki i kolegów na lekcję historii i patriotyzmu. Przedstawili tło historyczne wydarzeń związanych ze zniewoleniem Polski przez trzech zaborców, jak również przypomnieli wielkie nadzieje Polaków na odzyskanie wolności. Młodzi artyści zaprezentowali dumne postawy naszych rodaków, którzy nigdy nie zatracili poczucia polskości i przysięgali na flagę Polski, że zawsze będą krzewić polską kulturę i naukę, nigdy nie wyrzekną się wiary chrześcijańskiej i będą walczyć o swoją Ojczyznę do ostatniej kropli krwi. Wyróżniona została także postać przywódcy i twórcy niepodległej Polski - marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dzień 11 listopada przypomina, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. Postać Polski przypomniała uczniom, że ponownie przyszły czasy, kiedy Ojczyzna ma się źle, choruje, gdyż zapominamy o wartościach, stajemy się egoistami, więc  tylko od nich zależy, co będzie dalej. Dlatego należy dokonać zmian „póki czas…”. Jednocześnie powinniśmy być dumni, że jesteśmy Polakami.
Przekazywane treści były uzupełnione prezentacją multimedialną ukazującą najbardziej urokliwe zakątki naszego kraju oraz przeplatane patriotycznymi pieśniami w wykonaniu chórku szkolnego przygotowanego przez panią Grażynę Sroczyńska.
Uczniowie obejrzeli również przygotowaną przez jednego z uczniów prezentację przybliżającą sylwetkę patrona szkoły – Władysława Broniewskiego, który był żołnierzem Legionów Polskich i walczył w obronie Ojczyzny. 
Akademię zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz recytacja wierszy patrona.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
21.82% (199 głosów)
28.95% (264 głosów)
7.24% (66 głosów)
7.68% (70 głosów)
34.32% (313 głosów)
manhattan