„Podziel się sobą” (foto)

Od czytelników

„Podziel się sobą” (foto)

29.06.2017
autor: Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu Katarzyna Wróbel
Uczniom Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Długosiodle rok szkolny 2016/2017 upłynął pod hasłem działań wolontarystycznych. Thomas Jefferson powiedział: „Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością.” W tym roku szkolnym swoim współczuciem, życzliwością, cierpliwością i poświęceniem czasu wykazała się młodzież z naszej szkoły poprzez działania na rzecz ogólnopolskich akcji.
Nasi uczniowie wzięli udział w Szlachetnej Paczce. Weekend cudów odbył się w dniach 10 -11 grudnia 2016 r. Do ostatniego momentu trwały wielkie przygotowania. Uczniowie naszej szkoły także dołożyli swą cegiełkę i przygotowali karty z życzeniami dla darczyńców, których hojność pozwoliła cieszyć się świątecznym czasem osiemnastu rodzinom z terenu gminy Długosiodło. W finałowym dniu, na uroczystej kolacji wieńczącej udany weekend, otrzymaliśmy podziękowania dla wszystkich uczniów zaangażowanych w akcję.
Kolejną akcją o zasięgu ogólnopolskim była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – 15 stycznia 2016r. Uczniowie z klasy II Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych wzięli udział w WOŚP, która grała po raz 25. Na licytację przekazaliśmy dwa talerze domowych wypieków „Karnawałowe smakołyki” przygotowanych przez uczennice klasy III ZSZ oraz nauczycieli i pracowników szkoły.
W szkole prowadzona była również akcja „Twój miś może zostać ratownikiem”, w którą zaangażowani zostali pracownicy szkoły, przekazując zabawki na rzec dzieci poszkodowanych w różnego rodzaju wypadkach.
Ważnym elementem działań woluntarystycznych naszych uczniów były także spotkania z mieszkańcami DPS - „Domu z Sercem” w Komorowie. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia młodzież przygotowała własnoręcznie robione papierowe kartki z życzeniami oraz upiekła w szkole pierniki, które następnie razem z pensjonariuszami dekorowała. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze wspólnej zabawy, kolędowania, radości, śmiechu i ciekawych historii. Takie spotkania ze starszymi ludźmi są zawsze pełne ciepła i spontanicznych reakcji.
Innym ciekawym wydarzeniem był udział w projekcie „Fryzura od ucznia”. Innowacyjna inicjatywa uczennic w zawodzie fryzjer oraz absolwentki naszej szkoły polegała na wykorzystaniu własnych umiejętności zawodowych. Wraz z opiekunem praktyk wolontariuszki dwukrotnie wyjechały do Komorowa do „Domu z Sercem” i pracowały z pensjonariuszami. Klienci naszych uczennic byli pod dużym wrażeniem umiejętności zawodowych młodych fryzjerek oraz nawiązywania kontaktów. Dziewczęta wykonały koloryzację włosów, strzyżenie i czesanie. Pensjonariusze byli bardzo zadowoleni z usług i spotkania z młodymi ludźmi. Nasze uczennice sprawdziły swoje umiejętności i poczuły, że ich zawód to nie tylko czynności fryzjerskie, ale także coś więcej: kontakt z ludźmi, rozmowa i przekazywanie dobrej energii.
Uczniowie bardzo cenią sobie spotkania ze starszymi ludźmi, nie zapomnieli o nich również w Dniu Babci i Dziadka. Odwiedzili pensjonariuszy ze słodkim poczęstunkiem i życzeniami. Mamy nadzieję, że spotkania z naszymi uczniami pozwalają zapomnieć o codzienności życia.
Już od 10 lat prowadzimy w szkole autorską akcję „ Podziel się sobą” w ramach której w okresie Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia każdy dzieli się z innymi tym, co ma, nie tylko finansowo, ale także swoimi umiejętnościami i zdolnościami artystycznymi.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w szkolne działania wolontarystyczne. Osoby te, zgodnie z hasłem naszego Szkolnego Koła Wolontariatu, nie bały się „podzielić sobą”. Im dedykujemy certyfikat Szkolnego Klubu Wolontarystycznego, który otrzymaliśmy za udział w Ogólnopolskim Konkursie. Ucząc się w naszej szkole, młodzież zdobywa nie tylko zawód, ale także nowe znajomości, które zwiększają poczucie wspólnoty oraz podnoszą umiejętności interpersonalne.
Jeżeli jesteś wrażliwy, chcesz pomagać innym i działać w Szkolnym Klubie Wolontariatu, to zapraszamy do podjęcia nauki w Zespole Szkół w Długosiodle (www.zsdlo.superszkolna.pl).
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Na V Forum Klubów Młodego Odkrywcy (foto)

Na V Forum Klubów Młodego Odkrywcy (foto)

W warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbyło się spotkanie nauczycieli opiekunów KMO. To Kluby Młodych Odkrywców - jest ich w kraju już ponad 600 i zrzeszają pasjonatów w postaci prowadzących i ich podopiecznych, chcących w niekonwencjonalny sposób zgłębiać i odkrywać tajniki nauki i techniki. Kluby działają także na Ukrainie, na Białorusi, na Litwie i w Gruzji.
zobacz więcej
Nie bój się wysiłku! (foto)

Nie bój się wysiłku! (foto)

Rośnie zainteresowanie różnymi formami ćwiczeń ruchowych. W Wyszkowie jest wiele miejsc, w których dzieci, młodzież i dorośli  mogą zażywać ruchu, np. urządzenia sportowe w parku miejskim, z których korzysta duża grupa osób. Kolejny rok prowadzone też są zajęcia tego typu dla grupy nauczycielskiej seniorów w Gimnazjum nr 2.
zobacz więcej
Inauguracja roku szkolnego w „Koperniku”

Inauguracja roku szkolnego w „Koperniku”

1 września na placu apelowym w Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” odbyła się inauguracja roku szkolnego 2016/2017. Na początku uroczystości społeczność szkolna minutą ciszy oddała hołd poległym w II Wojnie Światowej. Recytacja słów piosenki „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona w wykonaniu uczennicy Martyny Nasiadko przypomniała o ofiarach walki za ojczyznę.
zobacz więcej
Zespół Szkół uroczyście podsumował I semestr (foto)

Zespół Szkół uroczyście podsumował I semestr (foto)

W WOK „Hutnik” 30 stycznia odbyła się uroczystość podsumowania nauki po I semestrze roku szkolnego 2016/17 Zespołu Szkół na Polonezie. Na spotkanie licznie przybyli wyróżnieni w nauce uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, rada rodziców szkoły.
zobacz więcej
censor jpk
censor jpk
censor jpk

Sonda

Wybieramy Dzielnicowego Roku 2017:
21.67% (546 głosów)
3.37% (85 głosów)
9.25% (233 głosów)
8.53% (215 głosów)
1.63% (41 głosów)
1.79% (45 głosów)
19.88% (501 głosów)
24.68% (622 głosów)
5.16% (130 głosów)
1.19% (30 głosów)
1.35% (34 głosów)
1.51% (38 głosów)
manhattan
manhattan