Piłsudczycy na Jasnej Górze (foto)

Od czytelników

Piłsudczycy na Jasnej Górze (foto)

31.08.2018
autor: Teresa Przygoda
Datę 23 sierpnia 2018 r. członkowie Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie długo będą pamiętać. To dzień, który kilkunastu członków związku z rodzinami spędziło na Jasnej Górze w Częstochowie w ramach IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Piłsudczyków. W tym roku mija 30. rocznica utworzenia Związku Piłsudczyków. To też 155. rocznica styczniowego zrywu niepodległościowego. 2018 to rok  szczególny dla każdego Polaka –  jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Można powiedzieć, że te wszystkie wydarzenia łączy osoba Wielkiego Polaka i gorliwego patrioty Józefa Piłsudskiego. Piłsudczycy stanęli w Kaplicy Matki Bożej, aby modlić się za Marszałka i dziękować miłosiernemu Bogu za dar niepodległości. Były podziękowania, odznaczenia i awanse. Wyszków ma też swojego generała. 
Czwartej pielgrzymce przewodził gen. Stanisław Śliwa, prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków, a okręgowi nadbużańskiemu prezesi – Sylwester Raniszewski i Konrad Wróbel. 
Wyrazem patriotyzmu jest kultywowanie pamięci o czynach Marszałka. To nasz obowiązek wobec wolnej ojczyzny. Pamiętamy i wiedzę o tamtych wydarzeniach przekazujemy młodym mieszkańcom ziemi wyszkowskiej. 
Dlaczego Jasna Góra? To tu 20 października 1921 r. przybył Marszałek Piłsudski, by dziękować Matce Bożej za zwycięską wojnę z bolszewicką Rosją, za zwycięską bitwę niemeńską i Cud nad Wisłą. Piłsudczycy z Wyszkowa w 2016 r. razem z innymi odsłaniali tablicę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu w Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze.
Aktualnie w kraju działa ponad 50 okręgów i oddziałów związku, jednym z najaktywniejszych jest Okręg Nadbużański w Wyszkowie. Władze krajowe dostrzegają jego zaangażowanie i nagradzają, udzielają pochwał, przyznają odznaczenia i mianują jego członków na wyższe stopnie. Tak było i tym razem. Pułkownik Konrad Wróbel otrzymał z rąk władz krajowych szlify generała, a Sylwester Raniszewski – pułkownika. Grażyna Wróbel została odznaczona Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków. Kilkunastu nadbużańskich piłsudczyków odebrało medale pamiątkowe z okazji 30-lecia związku. 
„Przybliżamy osobę i czyny Marszałka Józefa Piłsudskiego, przypominamy młodym pokoleniom, kim był Marszałek Piłsudski, czego dokonał i jakimi kategoriami kierował się, by kochać umiłowaną Ojczyznę” – do zgromadzonej rzeszy piłsudczyków powiedział gen. Stanisław Śliwa. 
Kilkuset piłsudczyków z całej Polski z pocztami sztandarowymi wyruszyło zwartym szykiem sprzed pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego na Jasną Górę, gdzie uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. infułat kmdr Marian Próchniak, naczelny kapelan Związku Piłsudczyków. Mszę św. koncelebrował o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości. 
„Z woli Opatrzności Bożej po 123 latach niewoli zwyciężył Orzeł Biały! Zwyciężył polski ród! Zwyciężyła droga 11 listopada 1918 r., droga ludzi Bogu i Polsce wiernych, na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Wymodlona, wyśniona w najwspanialszych snach, okupiona krwią i męstwem żołnierza polskiego, po 123 latach niewoli powstała z grobu Najjaśniejsza Rzeczypospolita Polska. Wróciła na mapy Europy i świata ta, która nigdy nie miała powrócić, i stała się równa wśród równych, i wolna wśród wolnych” – powiedział do wiernych ks. Marian Próchniak. 
Przed Tablicą Pamięci Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Kaplicy Pamięci Narodów piłsudczycy złożyli kwiaty. To niezwykłe, nasączone wielkim patriotyzmem spotkanie, zakończył Apel Jasnogórski. Nadbużański Związek Piłsudczyków tam był. Wzmocniony wiarą i duchem patriotyzmu, powrócił do Wyszkowa, gdzie przystąpił pełen optymizmu do realizacji kolejnych wytyczonych przez siebie celów.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Patriotyzm w poezji (foto)

Patriotyzm w poezji (foto)

W związku z kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej młodzież Zespołu Szkół Nr 1 podjęła szereg różnorodnych działań. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali wystawy, gazetki okolicznościowe oraz montaże słowno-muzyczne, prezentujące piękno języka ojczystego i postawy patriotyczne. Wspólnie odkrywaliśmy wartości tkwiące w tradycji, przeszłości naszego kraju oraz kultywowaliśmy pamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy ojczyzny.
zobacz więcej
INTERWENCJA: Zastawiony chodnik

INTERWENCJA: Zastawiony chodnik

Chodnik przy ulicy Dworcowej często niemal w połowie jest zastawiony samochodami. Pojazdy, zamiast wjechać na podwórko lub zaparkować na ulicy (jest oznakowanie poziome, które wzdłuż ulicy wyznacza miejsca parkingowe), blokują połowę, a czasem i więcej chodnika. Najgorzej, gdy na tym zablokowanym odcinku przyjdzie wyminąć się dwóm rowerom albo pieszemu i rowerzyście.
zobacz więcej
Każą zgłaszać i nic nie robią

Każą zgłaszać i nic nie robią

Do naszej redakcji zgłosiła się Czytelniczka, która kupiła na targu w pawilonie dzierżawionym od urzędu miejskiego polędwicę wołową. W trakcie krojenia znalazła w niej coś, co wzbudziło jej podejrzenie. – Chciałam dobrze dla ludzi – mówi – bo to może być tasiemiec (nie mógł to być tasiemiec, bo występuje tylko w mięsie wieprzowym – red.). Poszła więc z tym kawałkiem mięsa do powiatowego sanepidu, by zrobiono badanie. I wtedy się zaczęło. Wydawałoby się prosta sprawa, okazała się bardzo skomplikowaną.  – Każą zgłaszać i nic nie robią – skomentowała nasza Czytelniczka, która kierowała się troską o zdrowie innych klientów.
zobacz więcej
Głośne czytanie w Bajce (foto)

Głośne czytanie w Bajce (foto)

Czytanie dzieciom ma ogromny wpływ na ich wszechstronny rozwój. Dlatego Przedszkole nr 9 aktywnie uczestniczy w kampanii głośnego czytania.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom