Patriotyzm w poezji (foto)

Od czytelników

Patriotyzm w poezji (foto)

22.11.2019
autor: Marzanna Siemienowska i Karina Gnatkowska
W związku z kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej młodzież Zespołu Szkół Nr 1 podjęła szereg różnorodnych działań. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali wystawy, gazetki okolicznościowe oraz montaże słowno-muzyczne, prezentujące piękno języka ojczystego i postawy patriotyczne. Wspólnie odkrywaliśmy wartości tkwiące w tradycji, przeszłości naszego kraju oraz kultywowaliśmy pamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy ojczyzny.
 
Kolejną inicjatywą uczniów i nauczycieli ze Skłodowskiej jest I Powiatowy Konkurs Recytatorski „Patriotyzm w poezji” dla szkół podstawowych z Powiatu Wyszkowskiego pod honorowym patronatem starosty wyszkowskiego Jerzego Żukowskiego oraz patronatem medialnym Nowego Wyszkowiaka.
21 listopada w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie odbył się konkurs zorganizowany przez Karinę Gnatkowską, Marzannę Siemienowską i Bożenę Pikorę - nauczycielki Zespołu Szkół Nr 1 w Wyszkowie. Starostę wyszkowskiego reprezentowała Agnieszka Deptuła – naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, Burmistrza Wyszkowa reprezentowała Aneta Kowalewska – zastępca burmistrza. 
Uczestnicy konkursu pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotowali i zaprezentowali zgromadzonej publiczności poezję patriotyczną jako integralną część dziedzictwa narodowego.
Jury w składzie: Marzena Kulesza – przewodnicząca jury, Aneta Kowalewska – zastępca Burmistrza Wyszkowa, Agnieszka Deptuła – naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego, Karina Gnatkowska – nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie, Ewelina Wujowska - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Dalekiem, Ewa Kłos - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Komorowie, Marzena Dawidczyk- nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Gen. Bryg. Pil. Stanisława Skalskiego w Woli Mystkowskiej.
Wyłoniona komisja wysłuchała 22 uczniów zgłoszonych do konkursu. Zgromadzeni goście: dyrektorzy, nauczyciele, opiekunowie, rodzice uczniów szkół podstawowych oraz młodzież ze Skłodowskiej mogli podziwiać talenty, a także zdolności recytatorskie uczestników konkursu.
Jury oceniało: dobór repertuaru, zgodność tematyki utworu z charakterem zmagań konkursowych, oryginalność interpretacji oraz ogólny wyraz artystyczny.
W czasie obrad komisji wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie zostali zaproszeni na krótki spacer po Skłodowskiej i słodki poczęstunek.
Po wnikliwej ocenie jury konkursu wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce – Aleksander Buźniak, uczeń Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Leszczydole Starym
II miejsce – Oliwier Białobrzeski, uczeń Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wyszkowie
III miejsce - Fabian Jastrzębski, uczeń Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Komorowie
Wyróżnienia otrzymali:
1. Natalia Kukwa, uczennica Szkoły Podstawowej im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Starym Lubielu
2. Alicja Pachulska, uczennica Szkoły Podstawowej w Somiance
3. Aneta Polak, uczennica Szkoły Podstawowej im. Gen. Bryg. Pil. Stanisława Skalskiego w Woli Mystkowskiej
Laureaci I Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla szkół podstawowych otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostę Wyszkowskiego, Burmistrza Wyszkowa, Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Wyszkowie oraz firmę GLOBAL z Wyszkowa, a ich opiekunowie podziękowania od organizatorów. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki oraz podziękowania.
Podsumowaniem konkursu były słowa Theresa Révay: „Spotkania wytyczają drogę ludzkiego losu, niezależnie od tego, czy trwają kilka godzin, kilka dni, czy całe życie.” Organizatorzy konkursu żywią nadzieję, że listopadowe spotkanie u Skłodowskiej pozostanie w pamięci wszystkich uczestników, a niektórzy z nich swoją przyszłość zwiążą z Zespołem Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie.
 
Organizatorzy I Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla szkół podstawowych składają serdeczne podziękowania nauczycielom i uczniom ze Skłodowskiej za pomoc w organizacji konkursu.
Majster plus 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Szlachetna paczka z Leszczydołu-Nowin (foto)

Szlachetna paczka z Leszczydołu-Nowin (foto)

Dzięki zaangażowaniu Koła Wolontariatu, jego opiekuna Iwony Ochmańskiej, rady rodziców z Edytą Boroń i Iloną Aksamitowską oraz dyrektora Krzysztofa Ochmańskiego kolejna szlachetna paczka ze Szkoły Podstawowej w Leszczydole-Nowinach trafiła do konkretnej rodziny. Tym razem była to 3-osobowa rodzina z powiatu wyszkowskiego.
zobacz więcej
Bal karnawałowy w „Krainie lodu” (foto)

Bal karnawałowy w „Krainie lodu” (foto)

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Taki też bal w „lodowej” dekoracji odbył się 10 lutego w Przedszkolu nr 1 w Wyszkowie.
zobacz więcej
Masowe czytanie w CEZiU „Kopernik”

Masowe czytanie w CEZiU „Kopernik”

1 czerwca uczniowie i nauczyciele CEZiU „Kopernik” przyłączyli się do bicia rekordu czytania w ramach ogólnopolskiej akcji masowego czytania pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcja miała na celu popularyzację czytelnictwa i udział w ustanawianiu rekordu czytania w jednym miejscu. Uczniowie w całym kraju  wspólnie czytali, każdy to, na co miał ochotę. W CEZiU „Kopernik” w biciu rekordu czytania wzięło 250 osób.
zobacz więcej
Harcerskie ferie (foto)

Harcerskie ferie (foto)

Harcerze Hufca ZHP „Rój Promienistych” w Wyszkowie w dniach 11 - 15 lutego spędzali ferie na zimowisku w Leszczydole Nowinach. Przyjechało ponad stu zuchów i harcerzy, zajęcia odbywały się w trzech pionach wiekowych, nadzorowanych przez siedem osób kadry, a komendantem zimowiska była phm. Katarzyna Koszyk.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom