"Otwarta firma" – biznes przy tablicy

Od czytelników

"Otwarta firma" – biznes przy tablicy

12.12.2016
autor: Beata Sierzan
Już po raz dziewiąty został zorganizowany w Polsce Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 143 krajach świata. Jego celem jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.
W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprosiła uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w programie „Otwarta firma”. Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej.
W Zespole Szkół w Długosiodle w Tydzień Przedsiębiorczości wprowadziła uczniów Beata Sierzan, szkolny doradca zawodowy, przedstawiając prezentację FMP na temat programu.
Odbyły się także spotkania z przedstawicielami lokalnego biznesu. 
Na początek zaprosiliśmy do szkoły pana Pawła Radomskiego, obecnie właściciela DPS „Dom z Sercem” w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej – szóstego w Polsce w rankingu DPS. Pan Paweł w ciekawy sposób opowiedział, jak wyglądała jego droga edukacyjno – zawodowa. Zapytany o receptę na sukces odpowiedział, że po pierwsze wiara w siebie i własne możliwości, określenie swoich mocnych i słabych stron (analiza SWOT), po drugie określenie celu (metoda SMART), po trzecie trzeba robić to, co sprawia przyjemność i w końcu wyjść poza strefę komfortu, nie osiąść na laurach, robić coś więcej niż to za co nam płacą – praca na 110%.
Pan Paweł przypomniał XVI zasad przedsiębiorczości Napoleona Hilla, który twierdził, że „Cokolwiek umysł ludzki jest w stanie wymyśleć i w co uwierzyć, może też osiągnąć” oraz, że „Nigdy niczyje wykształcenie nie jest zakończone i pełne. Możesz polegać na specjalistycznej wiedzy innych, ale powinieneś również uczyć się ze wszystkich możliwych źródeł.”
Pan Paweł osiągnął sukces pomimo przeciwności pojawiających się po drodze, m. in. rozbudowanej biurokracji i wymogów do spełnienia. Obecnie jego DPS zamieszkuje 40 osób, a Pan Paweł jest szczęśliwy, bo zawsze pragnął coś robić z ludźmi i dla ludzi.
Zaprosił słuchaczy do podjęcia pracy lub odbywania praktyk w jego instytucji po ukończeniu Liceum i Szkoły Policealnej w zawodzie opiekun medyczny lub opiekun w domu pomocy społecznej, który realizujemy u nas w szkole.
Kolejnym gościem w ramach programu „Otwarta firma” była Lidia Banaszek, współwłaścicielka firmy wielopokoleniowej Energoban, która podzieliła się swoim doświadczeniem w zakładaniu, prowadzeniu i rozwijaniu własnego przedsiębiorstwa: - Jesteśmy firmą z długoletnią tradycją. Zaczynaliśmy w roku 1975 jako małe przedsiębiorstwo rodzinne. Przez te wszystkie lata kładliśmy nacisk na rozwój i doskonalenie naszej działalności. Dzięki zaufaniu klientów każdego roku powiększaliśmy krąg naszych odbiorców. Dewizą firmy jest solidność i terminowość. Nasi pracownicy to wyszkoleni fachowcy.
Zwróciła uwagę na trudności, jakie stoją na drodze młodego człowieka, rozpoczynającego karierę zawodową. Podkreśliła jednak, że wytrwałość, pozytywne myślenie i niepoddawanie się oraz ciężka praca prowadzą w efekcie do sukcesu. Przykładem dla innych mogą być nasi uczniowie wykształceni w firmie, którzy po ukończeniu szkoły znaleźli zatrudnienie i są związani z Energobanem od lat.
W psychologię biznesu wprowadziła nas szkolna psycholog Marzena Zglec-Matwiejczyk podczas warsztatów „Psychologia biznesu – jak osiągnąć sukces w biznesie?”
Ostatniego dnia programu odbył się wyjazd na Targi Motoryzacyjne do Nadarzyna w ramach II edycji „Warsaw Motoshow’2016”. Oprócz atrakcji motoryzacyjnych uczniowie i słuchacze mieli okazję spotkać się i porozmawiać z ludźmi biznesu.
 
Serdecznie dziękujemy Panu Pawłowi Radomskiemu, Pani Lidii Banaszek, Pani Marzenie Zglec-Matwiejczyk oraz wszystkim zaangażowanym w organizację programu za cenne wskazówki i rady, za „Otwartą firmę” i pokazanie, że można osiągnąć sukces, jeżeli jest się wytrwałym i lubi to, co się robi.
 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość