"Otwarta firma" – biznes przy tablicy

Od czytelników

"Otwarta firma" – biznes przy tablicy

12.12.2016
autor: Beata Sierzan
Już po raz dziewiąty został zorganizowany w Polsce Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 143 krajach świata. Jego celem jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.
W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprosiła uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w programie „Otwarta firma”. Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej.
W Zespole Szkół w Długosiodle w Tydzień Przedsiębiorczości wprowadziła uczniów Beata Sierzan, szkolny doradca zawodowy, przedstawiając prezentację FMP na temat programu.
Odbyły się także spotkania z przedstawicielami lokalnego biznesu. 
Na początek zaprosiliśmy do szkoły pana Pawła Radomskiego, obecnie właściciela DPS „Dom z Sercem” w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej – szóstego w Polsce w rankingu DPS. Pan Paweł w ciekawy sposób opowiedział, jak wyglądała jego droga edukacyjno – zawodowa. Zapytany o receptę na sukces odpowiedział, że po pierwsze wiara w siebie i własne możliwości, określenie swoich mocnych i słabych stron (analiza SWOT), po drugie określenie celu (metoda SMART), po trzecie trzeba robić to, co sprawia przyjemność i w końcu wyjść poza strefę komfortu, nie osiąść na laurach, robić coś więcej niż to za co nam płacą – praca na 110%.
Pan Paweł przypomniał XVI zasad przedsiębiorczości Napoleona Hilla, który twierdził, że „Cokolwiek umysł ludzki jest w stanie wymyśleć i w co uwierzyć, może też osiągnąć” oraz, że „Nigdy niczyje wykształcenie nie jest zakończone i pełne. Możesz polegać na specjalistycznej wiedzy innych, ale powinieneś również uczyć się ze wszystkich możliwych źródeł.”
Pan Paweł osiągnął sukces pomimo przeciwności pojawiających się po drodze, m. in. rozbudowanej biurokracji i wymogów do spełnienia. Obecnie jego DPS zamieszkuje 40 osób, a Pan Paweł jest szczęśliwy, bo zawsze pragnął coś robić z ludźmi i dla ludzi.
Zaprosił słuchaczy do podjęcia pracy lub odbywania praktyk w jego instytucji po ukończeniu Liceum i Szkoły Policealnej w zawodzie opiekun medyczny lub opiekun w domu pomocy społecznej, który realizujemy u nas w szkole.
Kolejnym gościem w ramach programu „Otwarta firma” była Lidia Banaszek, współwłaścicielka firmy wielopokoleniowej Energoban, która podzieliła się swoim doświadczeniem w zakładaniu, prowadzeniu i rozwijaniu własnego przedsiębiorstwa: - Jesteśmy firmą z długoletnią tradycją. Zaczynaliśmy w roku 1975 jako małe przedsiębiorstwo rodzinne. Przez te wszystkie lata kładliśmy nacisk na rozwój i doskonalenie naszej działalności. Dzięki zaufaniu klientów każdego roku powiększaliśmy krąg naszych odbiorców. Dewizą firmy jest solidność i terminowość. Nasi pracownicy to wyszkoleni fachowcy.
Zwróciła uwagę na trudności, jakie stoją na drodze młodego człowieka, rozpoczynającego karierę zawodową. Podkreśliła jednak, że wytrwałość, pozytywne myślenie i niepoddawanie się oraz ciężka praca prowadzą w efekcie do sukcesu. Przykładem dla innych mogą być nasi uczniowie wykształceni w firmie, którzy po ukończeniu szkoły znaleźli zatrudnienie i są związani z Energobanem od lat.
W psychologię biznesu wprowadziła nas szkolna psycholog Marzena Zglec-Matwiejczyk podczas warsztatów „Psychologia biznesu – jak osiągnąć sukces w biznesie?”
Ostatniego dnia programu odbył się wyjazd na Targi Motoryzacyjne do Nadarzyna w ramach II edycji „Warsaw Motoshow’2016”. Oprócz atrakcji motoryzacyjnych uczniowie i słuchacze mieli okazję spotkać się i porozmawiać z ludźmi biznesu.
 
Serdecznie dziękujemy Panu Pawłowi Radomskiemu, Pani Lidii Banaszek, Pani Marzenie Zglec-Matwiejczyk oraz wszystkim zaangażowanym w organizację programu za cenne wskazówki i rady, za „Otwartą firmę” i pokazanie, że można osiągnąć sukces, jeżeli jest się wytrwałym i lubi to, co się robi.
 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.16% (195 głosów)
28.98% (255 głosów)
7.05% (62 głosów)
7.39% (65 głosów)
34.43% (303 głosów)
manhattan
manhattan