Operacja zakończona powodzeniem

Od czytelników

Operacja zakończona powodzeniem

02.05.2019
autor: Organizatorzy
Ponad 100 uczestników, w tym strażacy, nurkowie, wędkarze i rodziny z dziećmi, w ramach Operacji Czysta Rzeka posprzątało kilka ton śmieci zalegających na obu wyszkowskich brzegach Bugu. Akcja organizowana przez wydawcę magazynu Kraina Bugu swoim zasięgiem obejmuje kilkadziesiąt gmin znajdujących się nad Bugiem. Sztab wyszkowski zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.
 
Główna ogólnopolska akcja odbędzie się 2 maja i zakończą ją uroczystości w Janowie Podlaskim. Wyszkowski sztab, pod przewodnictwem prezesa stowarzyszenia Adama Grześkiewicza, postanowił jednak zebrać wolontariuszy nim wyjadą na długi weekend, dlatego sprzątanie wyszkowskiego odcinka rzeki odbyło się w sobotę, 27 kwietnia. 
Pierwsi, od godz. 12, wyszkowski brzeg rzeki zaczęli sprzątać wędkarze z PZW. O godz. 14 przy placu nad stawami w Rybienku Leśnym zebrało się ponad 70 zarejestrowanych uczestników akcji, których wspierali strażacy, nurkowie z Global Underwater Explorers, a także ludzie, którzy włączyli się w sprzątnie przy okazji. Po rozdaniu okolicznościowych koszulek, plecaczków oraz worków i rękawiczek uczestnicy zostali podzielni na 5 odcinków, na których dowodzili wyznaczeni wcześniej przez sztab organizacyjny koordynatorzy: Paweł Kraszewski, Gerard Składanowski, Cezary Pilarski, Adam Wrzosek i Adam Paruszewski.
Odcinek 1 i 2 obejmował rzekę na wysokości Drogoszewa, odcinek 3 i 4 - Rybienka Leśnego, a 5 - Latoszka. Zebrane śmieci wolontariusze grupowali na brzegu rzeki, skąd regularnie zabierali je łódkami strażacy z PSP w Wyszkowie, OSP Gulczewo i OSP Kamieńczyk oraz Jerzy Biernacki. Od strony wału do punktu zbiórki u wylotu ul. Kolejowej śmieci kładem z przyczepką woził Zbigniew Wyszyński. Po godzinie 17 uczestnicy wrócili w miejsce zbiórki, żeby podsumować akcję i wziąć udział w ognisku integracyjnym, nad którym czuwał Jan Wróbel. Przez cały okres akcji o zdrowie jej uczestników dbał ratownik medyczny Marek Polita.
Ognisko było podziękowaniem dla wszystkich wolontariuszy za serdeczne zaangażowanie w pożyteczną akcję. Ponadto organizatorzy chcieli lepiej zintegrować uczestników, by na przyszłość mogli skuteczniej współpracować. Ogniskowy poczęstunek przygotował Dworek Biesiadny Konstancja i restauracja Baśniowa. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych. O rozrywkę uczestników zadbali muzycy: Piotr Wyszyński, Józef Bluszko oraz Paweł Gąszewski. 
Efekt Operacji Czysta Rzeka to wysprzątany 1 km nabrzeża i 3 ha obszaru po stronie wyszkowskiej oraz 2,6 km i 28 ha po stronie rybienkowskiej, na których uzbierano ok. 220 120-litrowych worków śmieci oraz liczne opony, zderzaki, zdezelowane meble oraz stary komputer. Największymi skupiskami śmieci okazały się okolice nasypu oraz mostu kolejowego. Jednym ze śmieci występującym w największej ilości były małe okrągłe plastikowe pudełka po robakach wędkarskich.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Integracja w ZSS w Brańszczyku (foto)

Integracja w ZSS w Brańszczyku (foto)

Jak dobrze jest razem być, wspólnie poznawać świat, uczyć się, bawić, śpiewać i doświadczać - pokazują uczniowie najstarszych klas Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku, którzy w pogodne jesienne dni uczestniczyli w lekcjach w plenerze. 
zobacz więcej
Bo jest nasza, bo jest wolna (foto)

Bo jest nasza, bo jest wolna (foto)

- To jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach niewoli, naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, nasz kraj odzyskał suwerenność – mówili prowadzący uroczystość 13 listopada w CEZiU „Kopernik”. Uroczyste ślubowanie, w wojskowej oprawie, złożyli uczniowie klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego Bezpieczeństwo Publiczne. Montaż słowno-muzyczny „Dla Niepodległej” przedstawili uczniowie oraz specjalni goście – dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 4.
zobacz więcej
List nauczycieli Gimnazjum nr 2 do burmistrza

List nauczycieli Gimnazjum nr 2 do burmistrza

Szanowny Panie Burmistrzu!
Zwracamy się do Pana z prośbą o podanie prawdziwych powodów braku Pana woli utworzenia wszystkich klas w nowo powstającej Szkole Podstawowej nr 4. Wiemy, że uważa Pan, iż funkcjonowanie w szkole tylko klas I, IV i VII najbardziej uwzględnia dobro dziecka. Chcemy dowiedzieć się, jakie argumenty przekonały Pana do takiej decyzji.
zobacz więcej
Ogromny sukces sportowców z ZSS w Brańszczyku (foto)

Ogromny sukces sportowców z ZSS w Brańszczyku (foto)

W czwartek 8 czerwca uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku uczestniczyli w XVIII Międzypowiatowym Mityngu Lekkoatletycznym, który odbył się na stadionie miejskim w Pułtusku. To wyjątkowa, corocznie organizowana impreza sportowa, która skupia wielu zawodników z różnych placówek kształcenia specjalnego.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom
Zitcom