Ogólnopolski Dzień Matematyki w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym (foto)

Od czytelników

Ogólnopolski Dzień Matematyki w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym (foto)

19.03.2017
autor: SOSW Wyszków
Gimnazjaliści z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Wyszkowie 13 marca włączyli się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Matematyki, organizowanego od trzech lat przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, mającego swoją siedzibę w Bielsku-Białej.
W tym roku inicjatywa ta została objęta patronatem honorowym przez Ministra Edukacji Narodowej, który podkreślił, że „jest to ciekawe i warte uwagi przedsięwzięcie. Nauka matematyki jest bardzo ważna, gdyż bez znajomości jej podstaw nie sposób należycie opisywać zjawiska zachodzące wokół nas”.
W bieżącym roku szkolnym Dzień Matematyki przebiegał pod hasłem „Pieniądze to nie wszystko”. Temat bardzo bliski nam wszystkim. Uczniowie ośrodka zaczęli od rozwiązywania rebusów tematycznie związanych z hasłem dnia. Następnie obejrzeli bardzo ciekawą prezentację multimedialną na temat „Historia pieniądza”, przygotowaną przez Oliviera Gierlickiego. Z niej dowiedzieli się, jak ludzkość radziła sobie, gdy nie było jeszcze pieniędzy na świecie. Wówczas dochodziło do wymiany barterowej towar za towar. Z czasem wprowadzono pisemne potwierdzenie takiej wymiany, by wreszcie wprowadzić pieniądze. W różnych krajach różnie to wyglądało i zajęło to całe wieki. Poza tym prezentacja przybliżyła gimnazjalistom cechy i funkcje pieniędzy oraz sposoby ich zabezpieczania.
Po wysłuchaniu prelekcji Oliviera przeszliśmy do rozwiązywania i wyjaśniania przysłów, które trzeba było ułożyć z rozsypanki wyrazowej. Miały one jednoznaczną wymowę, np. „Pieniądze szczęścia nie dają, ale żyć pomagają” czy też „To dusza czyni ludzi bogatymi”. Następnie przeszliśmy do rozwiązywania zadań zaproponowanych przez organizatora tego dnia. Uczniowie musieli wykazać się praktyczną umiejętnością dokonywania operacji rachunkowych na pieniądzach. Zakończeniem warsztatów było rozwiązanie krzyżówki, której hasło „Matematyka wokół nas” nawiązywało do projektu edukacyjnego realizowanego w klasie drugiej gimnazjum.
Szkolny Dzień Matematyki zorganizowała Anna Wróbel.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Spotkanie z młodzieżą z Izraela w I LO (foto)

Spotkanie z młodzieżą z Izraela w I LO (foto)

Żydzi i Polacy – to temat wielokrotnie poruszany w naszym społeczeństwie, temat nierzadko drażliwy, który stworzył wiele stereotypów. Żydzi byli i zawsze będą częścią naszej historii. Dlatego po raz kolejny społeczność I LO im. C.K. Norwida spotkała się z młodzieżą z Izraela.
zobacz więcej
Sztuka łączy pokolenia (foto)

Sztuka łączy pokolenia (foto)

Rodzina i pan domu,odbywający wyimaginowany spacer na Kopiec Kościuszki, dwie córki- pensjonarki, dorosły syn, który uwodzi służącą i wreszce ona, nieugięta strażniczka rodzinnej moralności. Znamy ich dobrze, to Dulscy, bohaterowie sztuki „ Moralność pani Dulskiej” G. Zapolskiej. Postać tytułowej bohaterki weszła na trwałe do swiadomości, a słowo „dulszczyzna” stało się najlapidarniejszym określeniem mieszczańskiej obłudy.” Z tą właśnie propozycją przybyli do naszej szkoły niezwykli wykonawcy, aktorzy teatru „Pomimo”, działającego przy Domu Dziennego Pobytu „ Senior”w Wyszkowie, którego kierowniem jest Dorota Wojtkowska.
zobacz więcej
(Nie)zorganizowana zbiórka odzieży

(Nie)zorganizowana zbiórka odzieży

Kilkakrotnie zwróciły moją uwagę przepełnione pojemniki na odzież używaną, niejednokrotnie zbieraną na szczytne cele. Jednak ta zbiórka nie zawsze jest dobrze zorganizowana, co czyni ją co najmniej żałosną w zestawieniu ze szczytnymi hasłami zapisywanymi na pojemnikach, np. o pomocy dzieciom.
zobacz więcej
Chcą czystszych łazienek i kamer

Chcą czystszych łazienek i kamer

Antoni Depta, radny Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyszkowie 3 czerwca zaprosił kolegów i koleżanki do debaty na temat tego, co chcieliby zmienić w swojej szkole.
zobacz więcej
fotobudka star
fotobudka star