Ogólnopolski Dzień Matematyki w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym (foto)

Od czytelników

Ogólnopolski Dzień Matematyki w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym (foto)

19.03.2017
autor: SOSW Wyszków
Gimnazjaliści z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Wyszkowie 13 marca włączyli się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Matematyki, organizowanego od trzech lat przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, mającego swoją siedzibę w Bielsku-Białej.
W tym roku inicjatywa ta została objęta patronatem honorowym przez Ministra Edukacji Narodowej, który podkreślił, że „jest to ciekawe i warte uwagi przedsięwzięcie. Nauka matematyki jest bardzo ważna, gdyż bez znajomości jej podstaw nie sposób należycie opisywać zjawiska zachodzące wokół nas”.
W bieżącym roku szkolnym Dzień Matematyki przebiegał pod hasłem „Pieniądze to nie wszystko”. Temat bardzo bliski nam wszystkim. Uczniowie ośrodka zaczęli od rozwiązywania rebusów tematycznie związanych z hasłem dnia. Następnie obejrzeli bardzo ciekawą prezentację multimedialną na temat „Historia pieniądza”, przygotowaną przez Oliviera Gierlickiego. Z niej dowiedzieli się, jak ludzkość radziła sobie, gdy nie było jeszcze pieniędzy na świecie. Wówczas dochodziło do wymiany barterowej towar za towar. Z czasem wprowadzono pisemne potwierdzenie takiej wymiany, by wreszcie wprowadzić pieniądze. W różnych krajach różnie to wyglądało i zajęło to całe wieki. Poza tym prezentacja przybliżyła gimnazjalistom cechy i funkcje pieniędzy oraz sposoby ich zabezpieczania.
Po wysłuchaniu prelekcji Oliviera przeszliśmy do rozwiązywania i wyjaśniania przysłów, które trzeba było ułożyć z rozsypanki wyrazowej. Miały one jednoznaczną wymowę, np. „Pieniądze szczęścia nie dają, ale żyć pomagają” czy też „To dusza czyni ludzi bogatymi”. Następnie przeszliśmy do rozwiązywania zadań zaproponowanych przez organizatora tego dnia. Uczniowie musieli wykazać się praktyczną umiejętnością dokonywania operacji rachunkowych na pieniądzach. Zakończeniem warsztatów było rozwiązanie krzyżówki, której hasło „Matematyka wokół nas” nawiązywało do projektu edukacyjnego realizowanego w klasie drugiej gimnazjum.
Szkolny Dzień Matematyki zorganizowała Anna Wróbel.
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Licealiści z Norwida już po raz kolejny dowiedzieli się, jak osiągnąć sukces (foto)

Licealiści z Norwida już po raz kolejny dowiedzieli się, jak osiągnąć sukces (foto)

Jak osiągnąć sukces? Symulacyjna gra ekonomiczna podpowiedziała to uczniom kl. Ia, którzy wzięli udział w warsztatach z grą. Jest to projekt opracowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w ramach działań Kongresu Obywatelskiego pod patronatem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy. Moderatorem gry była nauczycielka podstaw przedsiębiorczości Beata Sierzan oraz absolwent naszego LO Szymon Wojtkowski.
zobacz więcej
LIST DO REDAKCJI: Gimnazja do likwidacji?

LIST DO REDAKCJI: Gimnazja do likwidacji?

Zgodnie z zapowiedziami MEN, 1 września 2017 roku gimnazja zostaną zlikwidowane. W  ich miejsce (oraz dotychczasowych 6 - klasowych podstawówek), zostaną wprowadzone 8-klasowe szkoły podstawowe. Zapowiadana likwidacja gimnazjów jest przedmiotem ostrej krytyki wielu środowisk zawodowych i społecznych. W moim przekonaniu, gimnazja przeszły długą drogę rozwoju i dobrze zdają egzamin ze swej działalności edukacyjnej. Ich zlikwidowanie – i zastąpienie wydłużoną, 8-letnią szkołą podstawą - odbędzie się ze szkodą dla młodego pokolenia i polskiej edukacji. Poniżej postaram się uzasadnić moje stanowisko, odnosząc się do tez, które w zamyśle autorów zmian mają poprawić jakość kształcenia w Polsce.
zobacz więcej
Marsz pamięci (foto)

Marsz pamięci (foto)

Jak zwykle w okresie Wszystkich Świętych, młodzież i dzieci ze streetworkerskiej „Grupy Grajcyli Skład”, młodzież z klas mundurowych CEZiU „Kopernik” oraz wszyscy interesujący się historią, chcący podtrzymać pamięć o ofiarach ostatniej wojny ruszyli na leśne groby w tak zwanym „Marszu Pamięci”.
zobacz więcej
Członkowie ZNP przy wigilijnym stole

Członkowie ZNP przy wigilijnym stole

1 grudnia członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego z prezesem Maciejem Wójcikiem spotkali się w restauracji „Pod Jesionem”, aby zasiąść do wspólnej uroczystej kolacji wigilijnej, pośpiewać kolędy i przede wszystkim przełamać się opłatkiem.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Levert
fotobudka star
fotobudka star