Lekcje z ZUS, czyli co warto wiedzieć o ubezpieczeniach społecznych

Od czytelników

Lekcje z ZUS, czyli co warto wiedzieć o ubezpieczeniach społecznych

01.07.2019
autor: Beata Sierzan
Młodzież szkół ponadgimnazjalnych zakończyła kolejną edycję projektu edukacyjnego Lekcje z ZUS. Jest to pierwszy w historii Polski projekt budowania świadomości młodego pokolenia Polaków w zakresie ubezpieczeń społecznych. Pomaga zrozumieć, dlaczego nowoczesne państwa formułują politykę zabezpieczenia społecznego i jak ta polityka wpływa na indywidualną przyszłość każdego z nas.
 
W czasie czterech lekcji uczniowie biorący udział w projekcie poznają istotę ubezpieczeń społecznych, zasady finansowania świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz skutki wykluczenia z tych ubezpieczeń. Pod hasłami „Świadomy zawsze ubezpieczony”, „Płacisz i masz, czyli co ci się należy od ZUS”, „Emerytura - twoja przyszłość w twoich rękach”, czy „e-ZUS, czyli firma pod ręką” kryje się także podstawowa, przydatna wiedza o historii ubezpieczeń społecznych, organizacji i funkcjonowaniu ZUS, procedurach towarzyszących rejestracji działalności gospodarczej oraz narzędziach elektronicznych m.in. Platformie Usług Elektronicznych.
I LO im. C. K. Norwida, realizujące od kilku lat Lekcje z ZUS, wzięło również udział w towarzyszącym projektowi konkursie wiedzy pn. „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Konkurs realizowany jest w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim oraz centralnym, a uczestniczący w nim uczniowie oraz szkoły obdarowani zostają ciekawymi nagrodami i firmowymi gadżetami oraz mogą wygrać indeks na jedną z uczelni ekonomicznych.
Podsumowaniem projektu jest konferencja na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie - „Świadomość ryzyka a ryzyko nieświadomości. Jak uczyć o ubezpieczeniach społecznych?” skierowana do naukowców i praktyków zajmujących się na co dzień tematyką ubezpieczeń społecznych oraz edukacją w tej dziedzinie. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji było interdyscyplinarne podejście do uświadamiania istoty ryzyk socjalnych w procesie nauczania.
Nauczyciele i młodzież jednogłośnie potwierdza, że „warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.
 
Wszelkie materiały i podręczniki dla nauczycieli i uczniów do prowadzenia projektów znajdują się na stronie www.zus.pl/edukacja. Pomoc i wsparcie merytoryczne oraz organizacyjne w realizacji Lekcji z ZUS i konkursu wiedzy zapewnia także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 
Składamy serdeczne podziękowania za wsparcie w realizacji projektu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, a szczególnie p. kierownik Barbarze Wiśniewskiej – Inspektorat w Wyszkowie oraz p. Przemysławowi Siemieniakowi - koordynatorowi ds. komunikacji społecznej i edukacji Oddział w Płocku
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wolontariusze „Kopernika” promują czytelnictwo  (foto)

Wolontariusze „Kopernika” promują czytelnictwo (foto)

W roku szkolnym 2016/2017 jednym z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa, ogłoszonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce. 
zobacz więcej
Spotkanie wigilijne w Świetlicy Słoneczna (foto)

Spotkanie wigilijne w Świetlicy Słoneczna (foto)

W najkrótszy dzień 2017 roku, 21 grudnia,  na wigilijnym spotkaniu zgromadziła się cała społeczność  Świetlicy „Słoneczna” - dzieci, wychowawcy pod kuratelą pani kierownik Jadwigi Kamienieckiej oraz rodzice.
zobacz więcej
Spędziły noc w przedszkolu (foto)

Spędziły noc w przedszkolu (foto)

Wieczór oraz noc z 14 na 15 czerwca na długo pozostanie w pamięci dzieci z grupy 5- i 6-latków „Biedronki”. Aby przedszkolaki jak najmilej wspominały ostatnie dni przez wakacjami, panie Agnieszka Sienkiewicz i Małgorzata Szumowska zorganizowały zieloną noc, czyli test na samodzielność i wielką przygodę.
zobacz więcej
Zobaczyli bank od środka i zyskali 100.000 zł… (foto)

Zobaczyli bank od środka i zyskali 100.000 zł… (foto)

W ramach wieloletniej współpracy, po raz kolejny grupa młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Wyszkowie: Paweł Gościniak, Dawid Sieńkowski, Piotr Kuga i Rafał Getka oraz Hubert Zieliński z Zespołu Szkół w Długosiodle, pod opieką nauczyciela podstaw przedsiębiorczości Beaty Sierzan, uczestniczyła w jednodniowych praktykach w Narodowym Banku Polskim. Praktyki odbyły się w ramach Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości – programu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku