Lekcje z ZUS, czyli co warto wiedzieć o ubezpieczeniach społecznych

Od czytelników

Lekcje z ZUS, czyli co warto wiedzieć o ubezpieczeniach społecznych

01.07.2019
autor: Beata Sierzan
Młodzież szkół ponadgimnazjalnych zakończyła kolejną edycję projektu edukacyjnego Lekcje z ZUS. Jest to pierwszy w historii Polski projekt budowania świadomości młodego pokolenia Polaków w zakresie ubezpieczeń społecznych. Pomaga zrozumieć, dlaczego nowoczesne państwa formułują politykę zabezpieczenia społecznego i jak ta polityka wpływa na indywidualną przyszłość każdego z nas.
 
W czasie czterech lekcji uczniowie biorący udział w projekcie poznają istotę ubezpieczeń społecznych, zasady finansowania świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz skutki wykluczenia z tych ubezpieczeń. Pod hasłami „Świadomy zawsze ubezpieczony”, „Płacisz i masz, czyli co ci się należy od ZUS”, „Emerytura - twoja przyszłość w twoich rękach”, czy „e-ZUS, czyli firma pod ręką” kryje się także podstawowa, przydatna wiedza o historii ubezpieczeń społecznych, organizacji i funkcjonowaniu ZUS, procedurach towarzyszących rejestracji działalności gospodarczej oraz narzędziach elektronicznych m.in. Platformie Usług Elektronicznych.
I LO im. C. K. Norwida, realizujące od kilku lat Lekcje z ZUS, wzięło również udział w towarzyszącym projektowi konkursie wiedzy pn. „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Konkurs realizowany jest w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim oraz centralnym, a uczestniczący w nim uczniowie oraz szkoły obdarowani zostają ciekawymi nagrodami i firmowymi gadżetami oraz mogą wygrać indeks na jedną z uczelni ekonomicznych.
Podsumowaniem projektu jest konferencja na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie - „Świadomość ryzyka a ryzyko nieświadomości. Jak uczyć o ubezpieczeniach społecznych?” skierowana do naukowców i praktyków zajmujących się na co dzień tematyką ubezpieczeń społecznych oraz edukacją w tej dziedzinie. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji było interdyscyplinarne podejście do uświadamiania istoty ryzyk socjalnych w procesie nauczania.
Nauczyciele i młodzież jednogłośnie potwierdza, że „warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.
 
Wszelkie materiały i podręczniki dla nauczycieli i uczniów do prowadzenia projektów znajdują się na stronie www.zus.pl/edukacja. Pomoc i wsparcie merytoryczne oraz organizacyjne w realizacji Lekcji z ZUS i konkursu wiedzy zapewnia także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 
Składamy serdeczne podziękowania za wsparcie w realizacji projektu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, a szczególnie p. kierownik Barbarze Wiśniewskiej – Inspektorat w Wyszkowie oraz p. Przemysławowi Siemieniakowi - koordynatorowi ds. komunikacji społecznej i edukacji Oddział w Płocku
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom