Koniec konsultacji w sprawie kart do głosowania

Od czytelników

Koniec konsultacji w sprawie kart do głosowania

03.07.2017
autor: Biuro prasowe PKW
Zakończyły się prowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze konsultacje kształtu kart do głosowania w wyborach samorządowych w 2018 roku. Po wakacjach zostanie ogłoszony. PKW planuje zaprezentowanie ostatecznych wzorów kart jesienią bieżącego roku. 
W ramach konsultacji zorganizowano dziesiątki spotkań, podczas których wyborcy mogli się zapoznać z proponowaną przez PKW kartą „książeczką” formatu A4 i alternatywną kartą „płachtą” formatu A0. Wyborcy przekazywali swoje uwagi nie tylko co do rozmiaru i wyglądu karty, ale także do obrazkowej i tekstowej informacji o warunkach oddania ważnego głosu. Zainteresowani mogli zgłaszać swoje opinie także na stronie www.pkw.gov.pl i poprzez serwisy społecznościowe. 
W spotkaniach konsultacyjnych uczestniczyło ponad 10 tysięcy przedstawicieli różnych środowisk – od uczniów, którzy po raz pierwszy będą mogli głosować w przyszłorocznych wyborach samorządowych, przez studentów, samorządowców, pracowników naukowych, informatyków, po członków komisji wyborczych w latach ubiegłych i słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku. Do konsultacji zostały także zaproszone organizacje skupiające osoby niepełnosprawne oraz organizacje i instytucje zajmujące się samorządnością i prawem wyborczym.
Państwowa Komisja Wyborcza, opracowując wzory kart, kierować się będzie postanowieniami Kodeksu wyborczego. Zgodnie z nim karta wyborcza może być jednostronnie zadrukowaną kartą albo broszurą.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom